Od 2020 r. „Emerytura+”, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie gwarantowana ustawą i wypłacana co roku – Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie. – Dotrzymujemy słowa. To bardzo istotne wsparcie szczególnie dla osób o niższych świadczeniach emerytalno-rentowych – mówi minister Marlena Maląg.
W przyszłym roku przedsiębiorstwa czeka szereg legislacyjnych zmian. 1 stycznia wejdą w życie tzw. ustawa antyzatorowa, która ma ograniczyć problem nieterminowych płatności, oraz duża część Pakietu Przyjazne Prawo – w tym m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców czy ułatwienia dla rzemiosła i gastronomii. Z kolei z początkiem lutego zacznie obowiązywać tzw. Mały ZUS Plus, który obejmie
Upadłość od stycznia ogłosiło ponad 7 tys. konsumentów. To więcej niż w całym 2018 roku. Dzięki nowelizacji prawa upadłościowego, która wejdzie w życie w marcu 2020 roku, może być ich jeszcze więcej. Nowe przepisy uproszczą procedurę ogłoszenia upadłości, ale będzie to dopiero otwarcie właściwego postępowania upadłościowego, podczas którego sąd zbada, czy dłużnik doprowadził do tego umyślnie, czy nieumyślnie
Resort finansów informuje o zmianie terminu wejścia w życie nowego wzoru deklaracji AKC-U/S oraz wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, w świetle którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom i rencistom. Najniższe emerytury wyniosą 1200 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych.
Przedsiębiorcy muszą się mieć na baczności. Od 2020 roku trudniej będzie im uniknąć płacenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy wkrótce podpiszą porozumienie, dzięki któremu inspektor pracy idąc na kontrolę do firmy, będzie już znał historię opłacania przez nią składek na FUS.
W 2020 r. pracodawcy pobiorą szybciej zaliczkę według stawki 32%. Muszą to zrobić już w miesiącu, w którym dochód pracownika przekroczy 85 528 zł. Dzięki temu pracownicy unikną konieczności dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.
Od 1 lutego 2020 r. zmianie ulegną zasady ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne małych przedsiębiorców. W styczniu 2020 r. będą jeszcze obowiązywać regulacje sprzed uchwalonej nowelizacji. Zgłoszenia do tzw. małego ZUS na starych zasadach przedsiębiorcy będą mieli czas do 8 stycznia 2020 r. Nowy mały ZUS „plus” obejmie uprawnionych przedsiębiorców, którzy dokonają zgłoszenia do 29
Płatnicy składek, którzy w 2019 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób w poprzednim roku kalendarzowym, muszą złożyć do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA. Składa się ją w formie papierowej albo elektronicznej. Wybór formy jest uzależniony od tego, w jaki sposób płatnik składek przekazuje do ZUS inne dokumenty ubezpieczeniowe. Termin
W 2020 r. zmieni się kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego oraz wynikająca z niej wysokość tzw. 30-krotności. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nadal będzie podlegać ograniczeniu do tego limitu. Kwota prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego ma także wpływ na inne ważne wskaźniki ZUS.
Jedną z głównych bolączek przedsiębiorców mających na co dzień do czynienia z systemem ochrony własności intelektualnej jest czas trwania postępowań sądowych oraz niedostateczne przygotowanie merytoryczne sędziów orzekających w sprawach z tego zakresu.
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty zmian, które wejdą w życie w styczniu i lutym 2020 r.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomina przedsiębiorcom, że biegnie termin na złożenie wniosków o wznowienie postępowań. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-189/18 Glencore został opublikowany 16 grudnia 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
W 2020 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli. Członkowie Rady Ochrony Pracy - organu nadzoru nad warunkami pracy i działalnością Państwowej Inspekcji Pracy - zapoznali się w Sejmie z programem działania PIP na 2020 rok.
Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach (BDO). Rząd, po apelach przedsiębiorców, chce zmienić przepisy, dzięki czemu mniej firm będzie miało obowiązek prowadzić ewidencję w BDO. Konfederacja Lewiatan apelowała o opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów, co najmniej o 6 miesięcy.
Od nowego roku do 8 stycznia przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę ponownie będę mogli skorzystać z nowej ulgi w rozliczeniach z ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Mały ZUS" to niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
W dniu 18 grudnia 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów określające wzory formularzy podatkowych w zakresie ryczałtu.
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na indywidualne mikrorachunki, które zostaną uruchomione automatycznie; ich numer można sprawdzić w każdej chwili, także po 1 stycznia 2020. - powiedział rzecznik prasowy MF Paweł Jurek.
Zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Pakiet zmian w prawie budowlanym został właśnie przyjęty przez rząd.
W dniu 18 grudnia 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów określające wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej jednostki kontrolowanej.
Wymiana okien, drzwi i systemu ogrzewania oraz ocieplenie ścian zewnętrznych przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie domu i większy komfort mieszkańców. Choć remont to spory koszt, właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku tego roku. Na podstawie faktur w przyszłorocznym zeznaniu podatkowym można odliczyć koszt usług, materiałów
Przedsiębiorcy krytykują projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w ustawie o VAT. Apelują, aby wzór zawiadomienia dostosować do praktyki i realiów biznesowych. Wątpliwości budzi też fakt, że projekt rozporządzenia nie został skierowany do konsultacji społecznych
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministra Klimatu o wydanie objaśnienia prawnego dotyczącego stosowania przepisów art. 50 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, w zakresie tego, czy mikroprzedsiębiorcy, mali oraz średni przedsiębiorcy, będący wytwórcami odpadów innych niż niebezpieczne, podlegają obowiązkowi rejestracji w rejestrze, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy
Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, podnoszącą o 10 proc. stawki tego podatku na alkohole i wyroby tytoniowe. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych.