Nowa dyrektywa dotycząca informowania na piśmie pracowników o warunkach zatrudnienia wymaga modernizacji, ale niektóre zawarte w niej propozycje mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwiązania krajowe i zwiększyć obciążenia przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.
Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka kolejna podwyżka. Płaca minimalna wyniesie wtedy 2100 złotych. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla określonych umów cywilnoprawnych.
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, zakładającą wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment).
Zgodnie z przygotowanym przez resort rozwoju pakietem ułatwień dla przedsiębiorców wiele zmieni się w zakresie szkoleń BHP. Nie będą one obowiązkowe dla pracowników administracyjno-biurowych w zakładach o najmniejszym ryzyku. Dodatkowo to pracodawca będzie mógł pełnić zadania służby BHP, jeśli zatrudnia do 50 pracowników. Zdaniem ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, mogą się jednak okazać zbyt ryzykowne
W 2018 r. nawet najmniejsi podatnicy VAT będą musieli się skomputeryzować, fiskus oczekuje przekazywania przez nich tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zmiany dotyczą też firm sprzedających bilety czy kantorów wymiany walut; mają zainstalować kasy fiskalne.
Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. przypada w sobotę. Za ten dzień trzeba zatem wyznaczyć pracownikom inny, dodatkowy dzień wolny od pracy.
Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie kwota wolna od podatku. Podatnicy, których zarobki w 2018 r. nie przekroczą 8000 zł, nie zapłacą w ogóle podatku dochodowego.
Chcąc uzyskać e-paragon trzeba będzie zarejestrować swój adres mailowy na specjalnej stronie internetowej. Wówczas przypisany zostanie nam identyfikator w postaci kodu cyfrowego (kreskowego). Możliwe będzie również złożenie w banku prośby o powiązanie naszej karty płatniczej ze wskazanym adresem mailowym.
Do 31 grudnia 2017 r. pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu. Odpisu nie należy korygować, jeżeli zakładany na początku roku przeciętny stan zatrudnienia nie uległ zmianie. Korekta nie jest także potrzebna, jeżeli w ciągu roku, mimo zmian kadrowych
W związku z wycofaniem druków PIT-12 i PIT-40 pracodawca nie będzie mógł dokonać rozliczenia rocznego za swoich pracowników.
Od 1 stycznia 2018 r. wzrosną kary dla zatrudniających nielegalnie cudzoziemców. Zostanie także poszerzony katalog sytuacji, w których powstaje odpowiedzialność karna.
Podatnicy obowiązani do wymiany kas rejestrujących będą mogli skorzystać z ulgi na ich zakup. Jednocześnie nie będą musieli zwracać ulgi na zakup poprzednich kas. Ulga na zakup będzie przysługiwać na nowych zasadach zarówno podatnikom, którzy kupią nową kasę po wejściu w życie przepisów, jak i podatnikom wymieniającym kasy.
O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, zdecyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2017 r. Jeżeli pracodawca w tym dniu będzie zatrudniał więcej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w 2018 r. zostanie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych
Do 31 stycznia 2018 r. płatnicy mają obowiązek przekazać deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2017 r. Składa się je w formie elektronicznej. Wyjątkowo dokument pisemny mogą dostarczyć jedynie podmioty dokonujące rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników.
674,8 tys. – tylu rodziców od stycznia do listopada br. skorzystało z urlopów na dzieci. Częściej dotyczy to kobiet (498,6 tys.) niż mężczyzn (176,2 tys.).
Osoby, którym zostały umorzone wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego zaciągniętego przed dniem 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe, nie zapłacą podatku dochodowego. Podatku od równowartości umorzonych kredytów nie zapłacą również instytucje finansowe, które podjęły decyzję o umorzeniu.
Pracodawca może stosować pod pewnymi warunkami niektóre formy monitoringu. Chodzi tu przede wszystkim o monitorowanie skrzynki służbowej, maili pracownika, monitoring wizyjny, czyli instalowanie kamer video, jak również monitorowanie rozmów służbowych pracowników, czy też umieszczanie rejestratorów GPS w samochodach służbowych.
Wydany przez MF komunikat budził wątpliwość, czy w 2018 r. ewidencja prowadzona w programie Excel będzie uznawana za prowadzoną w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych, czego wymagają przepisy ustawy o VAT.
Brak możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję izby skarbowej oddalającej sprzeciw przedsiębiorcy wobec kontroli jego firmy jest niekonstytucyjny - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia życzy Redakcja IFK Platformy Księgowych i Kadrowych.
W okresie zimowym pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje.
Przedsiębiorca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko to co jest związane z uzyskiwanie przychodów, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu.
Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowany przez BGK za pomocą utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego zakłada ustawa, którą podpisał Prezydent RP.