Dłuższe urlopy dla rodziców i więcej nowych żłobków, wsparcie przedsiębiorstw w kryzysie i młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy i reforma urzędów pracy - to najważniejsze zmiany przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku.
Przepisy podatkowe dopuszczą wkrótce możliwość zapłaty podatku przez małżonka lub innego członka rodziny podatnika - tak wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym może być zgodna z konstytucją pod warunkiem, że zostały zabezpieczone prawa przyszłych emerytów – ocenia Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom zabezpieczenie emerytalne, a nie kapitałowość emerytury. W ubiegłym tygodniu ustawę o zmianach w OFE podpisał prezydent i jednocześnie zapowiedział
26 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji poprawiająca sytuację dłużnika, który wykaże, że egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa z niektórych przyczyn niezależnych od dłużnika. Zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadku koszty komornicze poniesie wierzyciel. Natomiast jeżeli przed prawomocnym zakończeniem egzekucji dłużnikowi
30 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowelizacja wydłuża o 2 lata, czyli do 31 grudnia 2015 r., ważność wpisów w Rejestrze Handlowym, który był poprzednikiem funkcjonującego od 1 stycznia 2001 r. Krajowego Rejestru Sądowego.
Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Sprawdź jak zmienią się terminy rozliczeń VAT w 2014 r.
Ministerstwo Finansów skierowało do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
Do 31 grudnia 2013 r. pracodawca musi dokonać korekty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku. Jeżeli zatrudnienie było niższe, niż planowano, pracodawca może zmniejszyć środki ZFŚS. Jeżeli zatrudnienie było wyższe – wówczas musi wpłacić na konto ZFŚS różnicę między kwotą odprowadzoną na rachunek ZFŚS a kwotą rzeczywiście należną.
Od 1 stycznia 2014 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Konieczność jego wydania była spowodowana licznymi zmianami w ustawie o VAT, które również wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r.
Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że konieczne jest określenie maksymalnego okresu przedłużenia weryfikacji rozliczenia podatnika. – Taka regulacja byłaby gwarancją bezpieczeństwa pieniędzy przedsiębiorców i pewności, że zostaną one im zwrócone bez zbędnej zwłoki – twierdzą eksperci Organizacji.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
W tym roku nie tylko producenci ale także właściciele sklepów mogą przyłączyć się do świątecznych akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania VAT-u. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.
Po 1 stycznia będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Potem, jeśli propozycje Komisji Europejskiej wejdą w życie, wysokość odliczenia będzie zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych. Problemem będzie jednak sprawdzanie, w jaki sposób przedsiębiorca korzysta z samochodu.
W Sejmie trwają prace nad ułatwieniem dostępu do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Sprawa ta budzi wiele emocji - głównie w środowisku doradców podatkowych, którzy obawiają się, że po wejściu w życie proponowanych zmian przedmiotowe usługi będą mogły świadczyć osoby bez żadnych kwalifikacji i przygotowania merytorycznego.
Twój Ruch zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności za podatek VAT. Poinformował o tym w Sejmie Łukasz Gibała.
Pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów proponuje m.in. ustalenie pełnomocnictw ogólnych oraz inne ułatwienia dla podatników.
W nadchodzącym roku Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje przeprowadzenie 88 tys. kontroli, a przynajmniej 200 tys. pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów oraz studentów będzie odbiorcami jej programów prewencyjnych – zakłada program działania PIP na 2014 r.
Kodeks pracy nie przewiduje dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie można porozumieć się z pracodawcą.
Darowizny zmniejszające dochód, a w efekcie podatek, mogą przekazywać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W rozliczeniach z fiskusem nie można jednak uwzględnić każdego rodzaju darowizny, do tego z odliczeniem należy zmieścić się w określonym, niewysokim limicie, a samą darowiznę przekazać najpóźniej do 31 grudnia.
Zwyczaj obdarowywania się upominkami z okazji Świąt Bożego narodzenia dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale także firm. Jednak przed sprawieniem komuś prezentu trzeba wiedzieć, jak interpretuje to fiskus. Dla kontrahentów podarunek jest bowiem źródłem przychodu.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (SK 18/09) powstała konieczność niezwłocznego wprowadzenia nowych regulacji prawnych dotyczących opodatkowania dochodów nieujawnionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w Ordynacji podatkowej – stwierdził resort finansów, odpowiadając na wystąpienie RPO.
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta.
Od 22 listopada 2013 r. pracownik, który chce usprawiedliwić w pracy swoją nieobecność spowodowaną koniecznością opieki nad dzieckiem ze względu na chorobę niani lub dziennego opiekuna, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie w tej sprawie oraz kopię zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna.
Jak wynika z badania firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy są główną barierą administracyjną w rozwoju przedsiębiorstw. Problemem są głównie jego częste zmiany i niejednoznaczne interpretacje. Wynikające z przepisów koszty pracy, np. obciążenia w postaci składek ZUS czy wynagrodzeń chorobowych, najbardziej uderzają w małe i średnie przedsiębiorstwa, a