Precyzyjne określenie czasu popełnienia przestępstwa ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzialności karnej, zwłaszcza w przypadku czynów rozciągniętych w czasie, aby uniknąć ryzyka dwukrotnego skazania za ten sam fragment czynu.
Kara aresztu, jako kara innego rodzaju niż kara pozbawienia wolności, nie może być podstawą do orzeczenia kary łącznej z karami pozbawienia wolności, zgodnie z art. 85 § 1 k.k.
Informacja o wpłynięciu oficjalnego oskarżenia o mobbing przeciwko osobie pełniącej funkcje publiczne stanowi informację publiczną, która powinna być udostępniona na wniosek, o ile ustawa o dostępie do informacji publicznej nie stanowi inaczej.
Sąd, wydając wyrok nakazowy, powinien odstąpić od tej procedury, jeżeli okoliczności czynu lub wina obwinionego budzą wątpliwości, bądź gdy istnieje potrzeba przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego w celu wyjaśnienia tych wątpliwości.
Naruszenie ustanowionego w szczególności w art. 14fa ustawy COVID-19 składu sądu odwoławczego, poprzez orzekanie w składzie kolegialnym zamiast jednoosobowym, stanowi bezwzględną przyczynę odwoławczą, skutkującą uchyleniem wyroku i ponownym rozpoznaniem sprawy.