Sama potrzeba ochrony praw pacjenta nie sprawia, że samorząd lekarski uzyskuje kompetencję do stanowienia samoistnych uchwał normatywnych. Wprowadzone w ustawie tryby uproszczone uzyskiwania prawa wykonywania zawodu lekarza, które prowadzą do zmniejszenia wymogów co do znajomości języka polskiego (art. 7 ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) lub też znoszą ten wymóg (art. 7 ust 9 ustawy
Przepisy u.d.p. nie przewidują żadnej procedury ustanawiania dróg wewnętrznych i należy to uznać za zamierzone działanie ustawodawcy, co wynika z art. 8 ust. 1 u.d.p. stanowiącego, że drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi.
Dla prawidłowego rozumienia normy wywiedzionej z art. 29 ust. 2 u.d.p. istotne jest to, że zjazdem istniejącym, w rozumieniu art. 29 w ust. 2 u.d.p., jest wyłącznie zjazd wybudowany legalnie, zgodnie z art. 29 w ust. 1 tej ustawy, a więc po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu i po uzyskaniu pozwolenia na budowę (wg stanu
W sytuacji, gdy zmiana stanu faktycznego prowadzi do ustalenia wyłudzenia mienia znacznej wartości, sąd odwoławczy powinien uwzględnić właściwość rzeczową i przekazać sprawę do sądu wyższego rzędu zgodnie z art. 294 § 1 k.k., co stanowi bezwzględną przyczynę odwoławczą zgodnie z art. 439 § 1 pkt 4 k.p.k.
Wydana na podstawie art. 102 § 2 o.p., decyzja której adresatami są spadkobiercy podatnika, który w chwili śmierci był stroną toczącego się postępowania w sprawach dotyczących jego praw i obowiązków, przewidzianych w przepisach prawa podatkowego, o których mowa w art. 97 o.p., powinna zawierać również wskazanie zakresu odpowiedzialności tych spadkobierców.
Całokształt przepisów ustawy o podatku od towarów i usług poświęconych określaniu proporcji odliczenia w przypadku wykonywania działalności o charakterze mieszanym wskazuje, że ustawodawca nie narzuca w tym względzie jakichkolwiek rozwiązań czy schematów, których stosowanie miałoby być obligatoryjne. Nawet tam, gdzie ustawodawca dopuszcza możliwość ustalenia konkretnego wzoru w drodze rozporządzenia
Organ odwoławczy może przeprowadzić jedynie uzupełniające postępowanie dowodowe. Jeżeli natomiast postępowanie dowodowe nie zostało przeprowadzone przez organ pierwszej instancji w ogóle, albo też wymagane jest uprzednie przeprowadzenie postępowania dowodowego w znacznej części, organ odwoławczy powinien bezwzględnie uchylić decyzję i przekazać sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia
W przeciwieństwie do podatników ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, odpowiedzialność następców prawnych będących spadkobiercami limitowana jest w sposób określony przepisami k.c. których obowiązek stosowania w zakresie tyczącym przyjęcia i odrzucenia spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe wynika wprost z przepisu art. 98 § 1 o.p.
Połączenie kar w wyroku łącznym nie jest dopuszczalne, gdy jedna z kar była wykonywana w momencie popełnienia przestępstwa będącego podstawą innego skazania oraz gdy któraś z kar została już wykonana, co uniemożliwia jej objęcie wyrokiem łącznym.
Jeżeli konkurs wygrywa osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to płatnikiem podatku od wygranej jest podmiot bezpośrednio organizujący konkurs. Z kolei dla przedsiębiorcy nagroda stanowi przychód z działalności gospodarczej.
W postępowaniach dotyczących wielości przestępstw wymagane jest indywidualne rozpatrzenie każdego zarzucanego czynu, przy rzetelnej analizie dowodów odnoszących się do poszczególnych zdarzeń, co jest niezbędne dla prawidłowego zastosowania prawa materialnego.
Wydatki poniesione na nieruchomość wspólną mogą być uznane za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.
Przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu w rozumieniu art. 35 ustawy o ewidencji ludności jest spełniona, jeżeli opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne.
Przepis art. 108 ust. 1 ustawy o VAT ma zapobiegać nadużyciom w systemie VAT. Należy stosować go z uwzględnieniem analizy, czy zaistniała sytuacja wytworzona faktem wystawienia faktury, o której mowa w tym przepisie, niesie za sobą ryzyko jakiegokolwiek obniżenia wpływów z tytułu podatków, zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT. Stosując przepis art. 108 ustawy o VAT, organy podatkowe i sądy administracyjne