Orzeczenia

Orzeczenie
13.11.2024

Jeżeli organ pierwszej instancji błędnie ustalił obszar oddziaływania inwestycji, co uniemożliwiło udział wszystkich stron postępowania, organ odwoławczy zobowiązany jest uchylić decyzję na podstawie art. 138 § 2 k.p.a., aby nie naruszyć zasady dwuinstancyjności postępowania, wynikającej z art. 15 k.p.a. Teza od Redakcji

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Organ administracyjny, wydając decyzję w sprawie nałożenia kary pieniężnej, musi bezwzględnie przestrzegać oceny prawnej zawartej w prawomocnych wyrokach sądów administracyjnych, a także uwzględniać aktualny stan faktyczny, aby decyzja była zgodna z zasadami praworządności i proporcjonalności.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Interes publiczny jako przesłanka odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej w ramach ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów wymaga uwzględnienia indywidualnych okoliczności sprawy oraz zasady proporcjonalności, nie może być ograniczony wyłącznie do spełniania celów ustawy SENT.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Decyzja administracyjna o skierowaniu na badania lekarskie ma charakter decyzji związanej, jeśli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia uprawnionego do kierowania pojazdem, w tym uzasadnione zastrzeżenia oparte na opinii sądowo-psychiatrycznej potwierdzającej uzależnienie od alkoholu.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów wymaga uwzględnienia zasady proporcjonalności i indywidualizacji kary, nie ograniczając się tylko do oceniania samej wysokości kary, ale także interesu publicznego oraz interesu przewoźnika w kontekście ustalonych okoliczności faktycznych.

Orzeczenie
07.11.2024 Ubezpieczenia

Dla przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku zgodnie z art. 83 ustawy emerytalnej, muszą być spełnione łącznie trzy przesłanki: istnienie szczególnych okoliczności uniemożliwiających spełnienie wymogów dla trybu zwykłego, całkowita niezdolność do pracy lub wiek niepozwalający na podjęcie pracy oraz brak niezbędnych środków utrzymania. Niespełnienie którejkolwiek z tych przesłanek wyklucza możliwość

Orzeczenie
07.11.2024 Ubezpieczenia

Przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku wymaga spełnienia przesłanki całkowitej niezdolności do pracy, potwierdzonej orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS; niezdolność jedynie częściowa wyklucza przyznanie takiego świadczenia.

Poprzednia Następna