Czy wpisanie zalegającego z zapłatą klienta biura rachunkowego do rejestru dłużników jest możliwe dopiero po uzyskaniu wyroku sądu? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju rejestru.
Już na etapie zawierania umowy z kontrahentem warto przewidzieć, co dzieje się w sytuacji, gdy klient zalega z płatnością za usługi świadczone przez biuro. Czy klientowi biura rachunkowego, który zalega z płatnościami, można zablokować dostęp do konta (danych)?
Kwestie związane z opóźnieniami w płatnościach za usługi świadczone przez biuro rachunkowe powinny być uregulowane w umowie zawartej z kontrahentem. Czy jednak biuro rachunkowe, gdy zerwie umowę z klientem zalegającym z płatnościami, może odmówić wydania ksiąg do czasu uregulowania zaległości?
Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców przewiduje, że trzeba będzie przesyłać umowę do wojewody lub do powiatowego urzędu pracy po jej zawarciu.
Na podstawie nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców wojewoda może domagać się większego zakresu informacji w tym zakresie.
Przepisy ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie precyzują, jak oświadczenie cudzoziemca, że język polski jest dla niego zrozumiały, zostanie ocenione przez wojewodę.
W przypadku gdy na paragonie zastosowano zawyżoną stawkę VAT należy skorygować VAT, ale robi się to inaczej, niż w przypadku korekty faktury. Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Przepisy dotyczące rozliczania kryptowalut są już obecne w ustawach PIT i CIT. Jednak są one na tyle nieintuicyjne, że księgowi mogą mieć problem z rozpoznaniem przychodu lub kosztu w kryptowalucie. Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Estoński CIT to forma opodatkowania bardzo chętnie wybierana przez podatników. Jednak czasami dla biur rachunkowych to dodatkowe wyzwanie. Sprawdzamy, jakie problemy napotykają księgowi z biur rachunkowych rozliczający estoński CIT. Obejrzyj wywiad z Arkadiuszem Szulcem - doradcą podatkowym.
Tylko nieliczne kraje mają ustawowy zakaz obrotu kryptowalutami. W większości krajów kryptowaluty są legalne, ale z pewnymi restrykcjami. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Portugalia, Cypr, Niemcy, Malta - to kraje, które mają korzystne przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z kryptowalut. Jednak możliwość optymalizacji podatkowej jest pozorna. Dlaczego? Obejrzyj krótkie wideo.
Zastosowanie błędnej stawki VAT na fakturze pociąga za sobą obowiązek jej skorygowania przez wystawcę faktury. Jakie są skutki braku takiej korekty? Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
W sytuacji, gdy klient biura rachunkowego kilka lat temu sprzedał kryptowalutę i nie opodatkował dochodów, należy ustalić, kiedy nastąpiła sprzedaż kryptowaluty. Trzeba też pamiętać o przepisach o nieujawnionych dochodach. Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Sytuacje, w których klienci biura rachunkowego otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie zdarzają się coraz częściej. Dotyczy to szczególnie branży IT. Takie przypadki należy odróżnić od sytuacji płatnego zbycia wirtualnej waluty. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Nieprawidłowości w dokumentacji pracowniczej to ryzyko roszczeń ze strony pracowników, grzywny od Państwowej Inspekcji Pracy lub ryzyko postępowań prawno-karnych. Kiedy więc warto zrobić audyt dokumentacji pracowniczej i w jakim zakresie? Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Nasz ekspert - Aleksander Kuźniar - przytacza stanowisko Ministerstwa Rodziny odpowiadające na pytanie: czy na urlopie macierzyńskim lub ojcowskim można pracować na umowę o pracę u innego pracodawcy. Obejrzyj krótkie wideo.
O dokumentach niezbędnych do udzielenia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, jakie musi przedstawić pracodawcy pracownik starający się o taki urlop opowiada nasz ekspert Aleksander Kuźniar. Obejrzyj krótkie wiedeo.
Czy uzupełniający urlop macierzyński będzie miał wpływ na ilość części i na czas wykorzystania urlopu rodzicielskiego? Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim wchodzą w życie 19 marca 2025 r. Czy uzupełniający urlop macierzyński może być wykorzystany zarówno przez ojca, jak i przez matkę dziecka? Czy urlop ten można dzielić na części? Obejrzyj wideo z wyjaśnieniami naszego eksperta.
Sprawozdanie z działalności jednostki nie jest elementem sprawozdania finansowego, ale jest sporządzane na podobnych zasadach co sprawozdanie finansowe, musi być zatwierdzone i opublikowane. Obejrzyj wyjaśnienia naszej ekspertki.
Gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy, na przykład zarząd w spółce z o.o., roczne sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez wszystkich członków tego organu. A co z odmową podpisania rocznego sprawozdania finansowego? Obejrzyj wideoporadę.
Jeśli po dniu bilansowym, a przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wystąpiły zdarzenia (zarówno korzystne, jak i niekorzystne) istotnie wpływające na dane wykazane w tym sprawozdaniu – konieczne staje się wprowadzenie poprawek, ponowne przygotowanie i podpisanie sprawozdania finansowego za rok 2024. Które zdarzenia po dniu bilansowym mają istotne znaczenie? Obejrzyj krótką wideoporadę.
Podczas inwentaryzacji biegły rewident pełni rolę obserwatora. Weryfikuje, czy przeprowadzane procedury inwentaryzacyjne są zgodne z decyzjami kierownika jednostki. Co jeszcze obserwuje biegły rewident podczas inwentaryzacji? Obejrzyj krótkie wideo.
Ze względu na fakt, że biura rachunkowe mają różne formy prawne (spółki z o.o., jedno lub wieloosobowe działalności gospodarcze) obowiązek podpisania sprawozdania finansowego w przypadku, gdy księgi rachunkowe prowadzi biuro rachunkowe, może się różnie kształtować. Obejrzyj nasze wideo.