Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym może być zgodna z konstytucją pod warunkiem, że zostały zabezpieczone prawa przyszłych emerytów – ocenia Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom zabezpieczenie emerytalne, a nie kapitałowość emerytury. W ubiegłym tygodniu ustawę o zmianach w OFE podpisał prezydent i jednocześnie zapowiedział
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową wersję aplikacji ePłatnik, działającej w ramach portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia ustawy zmieniającej system emerytalny przyjętej przez Sejm.
1 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Płatnicy muszą ustalić na 30 listopada 2013 r. liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli na ten dzień płatnik będzie zgłaszał do ubezpieczenia powyżej 20 osób, w 2014 r. będzie miał prawo do wypłaty zasiłków. Jeśli natomiast liczba ubezpieczonych będzie wynosiła 20 osób lub mniej, zasiłki od nowego roku dla zatrudnionych będzie wypłacał ZUS.
Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE. Część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zgodnie z projektem, 3 lutego 2014 roku OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje
W placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął się Tydzień Przedsiębiorcy. We wszystkich oddziałach i inspektoratach na terenie kraju bezpłatnych porad udzielają specjaliści z ZUS, urzędów pracy, urzędów skarbowych, inspekcji pracy czy Narodowego Funduszu Zdrowia.
Blisko 50 mln zł wstrzymanych lub cofniętych świadczeń chorobowych - to efekt kontroli zwolnień lekarskich ZUS w III kwartale tego roku.
Od 1 listopada 2013 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Osoby rozliczające się z ZUS za pomocą dokumentów papierowych mogą używać dotychczasowych formularzy do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r.
Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także ich wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub ZUS. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2014 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2013 r.
W 2014 r. opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie się odbywać na zasadach analogicznych do obowiązujących w 2012 r. i w 2013 r.
Ujednolicenie zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, opłacanie składek za osoby pobierające świadczenia, zróżnicowana wysokość wsparcia oraz okresowa weryfikacja przyznawanej pomocy – m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt zmian we wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
Od 1 listopada 2013 r. zaczną obowiązywać nowe wzory zgłoszeń, raportów i deklaracji ZUS.
Dobrowolność OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.
Zdaniem ZUS i Ministerstwa Pracy, w sytuacji gdy pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a po dniu wypłaty pracownica wystąpi o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze, powstałą nadpłatę zasiłku pracodawca może potrącić z zasiłku należnego ubezpieczonej za następny miesiąc.
Uwagi zgłoszone przez ZUS do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych korespondują z koncepcją oskładkowania wszystkich umów-zleceń.
Z dniem 1 października 2013 r. - na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 960) - wprowadzone zostały nowe zasady ustalania wysokości kapitału początkowego.
Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego chce skierowania rządowych pomysłów dotyczących otwartych funduszy emerytalnych do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości ekspertów budzą dwie kwestie: nacjonalizacja obligacji OFE oraz tzw. suwak bezpieczeństwa, czyli przesuwanie oszczędności z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą.
Obniżkę opłat pobieranych od przyszłych emerytów, zmiany w polityce inwestycyjnej oraz zabezpieczenie oszczędności w okresie przedemerytalnym - zakłada reforma funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych, której założenia przedstawił na konferencji prasowej premier Donald Tusk, minister finansów Jacek Rostowski i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zmiany w oskładkowaniu umów zleceń.
1 września weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym państwo sfinansuje składki na ubezpieczenie społeczne za rodziców - samozatrudnionych, pracujących na umowach cywilnoprawnych oraz rolników i bezrobotnych - opiekujących się dziećmi.
Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Mądrali prace nad projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powinny zostać przerwane. Wiele jego zapisów budzi bowiem zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją RP i Kodeksem Postępowania Administracyjnego.
Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 14 sierpnia 2013 r. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.