Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
13.11.2023 Rachunkowość firm

Nasza jednostka (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie po raz pierwszy badana przez biegłego rewidenta. W jaki sposób powinniśmy przygotować się do takiego badania?

W trakcie aktualizacji
06.10.2023 Rachunkowość firm

Koszty na przełomie lat obrotowych mogą sprawić problem. Najczęściej dotyczą one typowych dla tego okresu wydatków, takich jak rozliczenia mediów, wynagrodzeń, prenumerat itp. W tym opracowaniu omówiono zasady ujmowania i rozliczania takich kosztów w księgach rachunkowych na przełomie roku.

W trakcie aktualizacji

Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.

W trakcie aktualizacji

Spółka z o.o. otrzymała od swojego udziałowca będącego osobą fizyczną pożyczkę. Czy pożyczka taka musi być oprocentowana? Czy kwota pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Czy w umowie pożyczki powinien znaleźć się zapis, na co będzie ona przeznaczona? Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie jej zaciągnięcie i spłatę wraz z odsetkami?

Porada nieaktualna
12.05.2023 Rachunkowość firm

Jesteśmy jednostką, która według przepisów ustawy o rachunkowości nie ma obowiązku poddawania swojego sprawozdania finansowego obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Ze względów inwestycyjnych zleciliśmy jednak zbadanie sprawozdania finansowego za 2022 r. Czy należy je złożyć do KRS wraz z innymi dokumentami?

W trakcie aktualizacji
14.03.2023 Rachunkowość firm

Spółka w marcu 2023 r. sporządziła sprawozdanie finansowe za rok 2022. Po jego sporządzeniu okazało się, że konieczna była korekta w księgach rachunkowych 2022 r. W związku z tą korektą, w kwietniu 2023 r. sporządzone zostanie poprawione sprawozdanie finansowe za 2022 r. Czy powinniśmy przechowywać pierwszą wersję sprawozdania finansowego, czy jedynie jego prawidłową, późniejszą wersję?

W trakcie aktualizacji
13.03.2023 Rachunkowość firm

Jesteśmy spółką partnerską, która z racji osiąganych przychodów nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Wiemy, że zgodnie z ustawą o rachunkowości musimy złożyć oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego. Jak w praktyce złożyć takie dokumenty? Czy oświadczenie takie należy składać corocznie?

W trakcie aktualizacji
13.03.2023 Rachunkowość firm

W praktyce księgowej zdarzają się różne błędy. Najczęściej to pomyłki arytmetyczne, ewidencyjne, niedopatrzenia, niewłaściwe zasady (polityka) rachunkowości, błędna interpretacja faktów, nieznajomość aktualnie obowiązujących przepisów (zwłaszcza podatkowych) lub ich nieprawidłowa interpretacja. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstały, wszystkie wymagają korekty.

W trakcie aktualizacji
13.02.2023 Rachunkowość firm

Niepewność otoczenia gospodarczego – spowodowana głównie agresją Rosji na Ukrainę, ale również pandemią COVID-19, inflacją, rosnącymi kosztami surowców i pracy, sytuacją na rynku energii i ciepła – wymaga uwzględnienia nie tylko w księgach rachunkowych, ale przede wszystkim w sprawozdaniu finansowym, skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym i w sprawozdaniu z działalności. Komitet Standardów Rachunkowości

W trakcie aktualizacji
10.02.2023 Rachunkowość firm

Spółka z o.o. prowadząca księgi rachunkowe (duży podatnik CIT) w sprawozdaniu finansowym musi w informacji dodatkowej wykazać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (nota podatek dochodowy). W jaki sposób przekształcić wynik finansowy (ustalony zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości) w dochód do opodatkowania (podstawa opodatkowania podatkiem CIT) i jak go zaksięgować?

W trakcie aktualizacji

Spółka otrzymała 2 lutego 2023 r. fakturę za malowanie pomieszczenia gospodarczego. Faktura została wystawiona 25 stycznia 2023 r. i dotyczy prac wykonanych w grudniu 2022 r. Jak ująć w księgach rachunkowych taką fakturę kosztową? Kiedy koszt ten można uznać w rozrachunku podatkowym?