W związku z opublikowaniem średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy (kurs z dnia 29 grudnia 2023 r. który wyniósł 4,3480 zł/euro) znane są już progi aktywów i przychodów zobowiązujących niektóre jednostki (spółki z o.o., spółki jawne, partnerskie, komandytowe, cywilne oraz przedsiębiorstwa osób fizycznych) do zbadania sprawozdań finansowych za rok 2024. Wynoszą
Podczas badań profilaktycznych lekarz zalecił jednemu z pracowników używanie przy pracy z monitorem szkieł kontaktowych korygujących wzrok. W regulaminie wewnętrznym jednostka posiada zapis, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom nie tylko okularów, ale również szkieł kontaktowych wykorzystywanych w pracy z monitorem ekranowym (zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 17 listopada 2023 r.)
W czerwcu 2023 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatwierdziła roczne sprawozdanie finansowe i podjęła uchwałę o wypłacie wspólnikom dywidendy. Do dnia bilansowego jednak środki pieniężne z tytułu uchwalonej dywidendy nie zostaną wypłacone. Gdzie w bilansie wykazać taką niewypłaconą dywidendę? Jakie są ewentualne skutki dla spółki braku wypłaty w terminie dywidendy?
Jeśli faktura za usługi telekomunikacyjne dokumentuje usługi wykonane w jednym miesiącu a abonament odnosi się do innego okresu, to kosztami tych usług, w myśl zasady memoriału, należy obciążyć okresy sprawozdawcze, których te koszty dotyczą. Zatem opłatę za wykonane rozmowy w grudniu 2023 r. jednostka zaliczy do ksiąg rachunkowych zamykanego roku obrotowego, a abonament dotyczący stycznia 2024 r.
W zeszłym roku jeden z naszych kontrahentów poinformował nas, że nie potwierdzi salda należności, gdyż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy dokonując inwentaryzacji w bieżącym roku, możemy nie wysyłać mu prośby o potwierdzenie salda i zinwentaryzować należność od niego metodą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami
Sprawdź harmonogram czynności księgowych i sprawozdawczych wynikających z ustawy o rachunkowości, ustawy o PIT i ustawy o CIT dla jednostek prowadzących księgi rachunkowe, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi nowe konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Jestem księgową i prowadzę biuro rachunkowe. Od stycznia 2023 r. przejęłam księgowanie spółki z o.o. Poprzednia księgowa w bilansie zamknięcia zostawiła mi do zaksięgowania wynagrodzenia brutto pracowników dotyczące grudnia 2022 r. Spółka ta zatrudnia 45 osób, a wynagrodzenie mają wypłacane 10 dnia kolejnego miesiąca, czyli za grudzień wynagrodzenie zostało wypłacone w styczniu 2023 r. Czy wypłatę
Uległa zmianie kwota graniczna sumy aktywów oraz przychodów netto wyrażona w złotych polskich zobowiązująca niektóre jednostki do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego.
Zmienił się wykaz krajowych stanowisk i funkcji publicznych będących eksponowanymi stanowiskami politycznymi. Z wykazu wykreśleni zostali posłowie do Parlamentu Europejskiego. Zmiana dotyczy również wymienionych w wykazie sędziów Trybunału Stanu. Po nowelizacji zamiast sędziego Trybunału Stanu w wykazie wymienia się przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz członków tego Trybunału.