Badania sprawozdań finansowych nie oznacza się w nowym jednolitym pliku kontrolnym kodem GTU_12 – poinformowała w komunikacie Polska Izba Biegłych Rewidentów (PIBR).
Zmiany w podpisie zaufanym mogą uniemożliwić złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdań z działalności oraz nieustrukturyzowanych sprawozdań finansowych.
MF poinformował o planowanym wdrożeniu nowej wersji schemy dla metryki eSprawozdań Finansowych.
Komitet Standardów Rachunkowości opublikował rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID-19”.
Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, biegli rewidenci i firmy audytorskie zarejestrowani w tym kraju nie będą uznawani jako zatwierdzeni w państwie UE i staną się biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi pochodzącymi z państwa trzeciego.
Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że wkrótce zmienione zostaną przepisy o rachunkowości i o biegłych rewidentach. Zmiany dotyczyć będą m.in. elektronicznych sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności.
Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad tzw. systemem informacji finansowej. Mają tam być gromadzone i przechowywane informacje o produktach służących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych, czyli przede wszystkim informacje o rachunkach płatniczych osób fizycznych i innych podmiotów. Do systemu będą miały dostęp m.in. organy ścigania. System informacji finansowej ma być kluczowy
Artykuł 66 ust. 6 ustawy o rachunkowości wskazuje, w jakich okolicznościach badanie sprawozdania finansowego jest nieważne z mocy prawa. Chodzi o naruszenie wymienionych w art. 66 ust. 6 ustawy o rachunkowości przepisów ustawy o biegłych rewidentach lub rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014, które odnoszą się do niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej. Interpretacja
Nadszedł czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej i podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok.
Do Sejmu RP wpłynęły dwa rządowe projekty ustaw wprowadzające zmiany m.in. w ustawie o rachunkowości. Planowane zmiany mają związek m.in. z wprowadzeniem prostej spółki akcyjnej i koniecznością ujawniania informacji o dochodach z tytułu ukrytych zysków.
Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19.
Na stronie Ministerstwa Finansów zamieszczono nową broszurę nt struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, dotyczącą jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR(1)).
Pandemia Covid-19 może być uzasadnieniem do przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze weryfikacji zamiast w formie spisu z natury.
Resort finansów opublikował nową broszurę dotyczącą JPK dla ksiąg rachunkowych W nowej broszurze JPK_KR(1) znajdują się zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK dla ksiąg rachunkowych. Broszura będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Wprowadzenie zmian, które wynikają z nowych opisów, nie będzie wymagać aktualizacji oprogramowania.
Limit przychodów za 2020 r., decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2021 r., wynosi 9 030 600 zł.
Przedłużone zostały terminy na zatwierdzenie sprawozdań finansowych dla niektórych jednostek. Minister Finansów podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.
Spółdzielnie zyskają więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań fniansowych. Ma to być ułatwienie dla jednostek, które mają bardzo liczebne organy zatwierdzające i nie mają możliwości podejmowania uchwał na odległość.
Już 1 października 2020 r. jednostki mogą rozpocząć prace związane z inwentaryzacją określonych składników aktywów. Zakończenie prac inwentaryzacyjnych musi nastąpić do 15 stycznia 2021 r.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt (z 4 września 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.