Resort finansów poinformował, kto ma obowiązek składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej w związku ze zmianami ustawy o rachunkowości, które weszły w życie 1 października 2018 r. Podał kontakt w sprawach dotyczących sprawozdań finansowych wysyłanych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowego Rejestru Sądowego.
Od 1 stycznia 2019 r. zwiększono progi uprawniające jednostki do stosowania uproszczeń w ewidencji księgowej.
Od 1 stycznia 2019 r. skrócono z trwałego przechowywania do 5 lat okres obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych.
Od 1 stycznia 2019 r. podatnik będzie informował o zamiarze dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dobrowolnie prowadził księgi rachunkowe.
Jednostki, które poczynając od 1 stycznia 2019 r., zamierzają zrezygnować ze stosowania bilansowej metody ustalania różnic kursowych, powinny zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 31 grudnia 2018 r. Jeżeli tego nie zrobią lub złożą takie zawiadomienie po terminie, rezygnacja będzie bezskuteczna.
Komitet Standardów Rachunkowości poinformował o prowadzonych pracach. Dotyczą one m.in. projektu stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Wyznaczony termin na zgłaszanie uwag to 31 stycznia 2019 r.
Ministerstwo Finansów chce wzmocnić nadzór publiczny nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich - wynika z projektu noweli zamieszczonej w środę w Rządowym Centrum Legislacji.
Jesień 2018 to czas wzmożonej pracy Komitetu Standardów Rachunkowości nad nowymi stanowiskami, standardami jak i aktualizacją już istniejących. Na ostatnim posiedzeniu KSR przedstawiono m.in. projekt kolejnego nowego standardu dotyczącego przychodów ze sprzedaży jak również wydłużono datę zgłaszania uwag do stanowiska KSR o użytkowaniu wieczystym.
Brexit może mieć wpływ na badanie sprawozdań finansowych, tzn. na działające w Polsce firmy audytorskie oraz badane przez nie podmioty. Sprawdź czy to dotyczy również twojej firmy i przygotuj się do zmian.
Od 1 października 2018 r. obowiązuje wymóg sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej przez wszystkie podmioty stosujące ustawę o rachunkowości. Elektronizacja sporządzania sprawozdań finansowych jest połączona jednocześnie z obowiązkami składania tych sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego nie tylko w formie elektronicznej, ale również według udostępnionej przez Ministerstwo Finansów
1 stycznia 2019 r. - to data planowanego wejścia w życie wielu korzystnych zmian w ustawie o rachunkowości. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przewiduje m.in rozszerzenie katalogu jednostek mikro i małych, jak również częściowe zbliżenie rachunkowości do przepisów podatkowych (np. w zakresie amortyzacji i
Od 1 października 2018 r. zmienił się zasadniczo sposób w jaki sprawozdanie finansowe jest dostarczane do organu.
Od 1 stycznia 2019 r. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody za 2018 r. wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.
Od 1 października 2018 r. zmienia się forma składania sprawozdań finansowych do KRS. Jedyną akceptowalną postacią tych sprawozdań będą sprawozdania w formie elektronicznej sporządzone w strukturze logicznej i formacie udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Inwentaryzacji należy dokonać na dzień bilansowy. Jeżeli rok obrotowy jednostki jest rokiem kalendarzowym, dniem bilansowym jest 31 grudnia 2018 r. To, że inwentaryzację należy przeprowadzić na dzień bilansowy, nie oznacza jednak, że należy te czynności wykonać tego dnia (byłoby to niemożliwe).
Rząd planuje powołać instytucję nadzoru nad działalnością firm audytorskich - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Ministerstwo Finansów udostępniło struktury logiczne sprawozdań finansowych, o których mowa w art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 395, z późn. zm.).
Biura rachunkowe, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy oraz wszystkie inne jednostki obowiązane do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu mogą być sprawdzani” i „kontrolowani” także przez swoich pracowników, byłych pracowników oraz osoby współpracujące. Osoby te mogą zgłosić do GIIF naruszenie lub potencjalne naruszenie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Po czterech latach od deregulacji zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych resort finansów nie wyklucza zmian. Najpierw chce poznać opinie. Wypowiedzieć się w tej sprawie można do końca września. W pierwszej kolejności chce zbadać, jak na usługi księgowe wpłynęła deregulacja obowiązująca od czterech lat.
Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w badaniu ankietowym dotyczącym deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
13 lipca 2018 r. rozpoczęły się konsultacje podatkowe w sprawie udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych. Ujednolicona struktura sprawozdań finansowych ma m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje będą trwać do 23 lipca 2018 r.
Jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2017 r. mają czas na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego najpóźniej do 30 czerwca 2018 r.
Jednostki, które podlegają rejestracji w KRS, ale które nie są zobowiązane do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych muszą złożyć oświadczenie potwierdzające ten fakt. Termin złożenia oświadczenia mija 30 czerwca 2018 r.
Ministerstwo Finansów zaprasza do udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie, a także zgłaszanie własnych propozycji rozwiązań, które mogą okazać się pomocne przy opracowywaniu zmian do ustawy o rachunkowości.