Orzeczenia

Orzeczenie

W umowie ubezpieczenia autocasco, z uwagi na zasadę swobody umów, można określić okoliczności wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela, ale muszą one być zgodne z art. 827 § 1 k.c. Odpowiedzialność ubezpieczyciela może zostać wyłączona jedynie w przypadku umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa ubezpieczającego, a klauzule umowne nie mogą wypaczać istoty umowy ubezpieczenia ani być sprzeczne

Orzeczenie
20.09.2024 Obrót gospodarczy

Sąd może ustalić wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste na podstawie wartości rynkowej nieruchomości określonej operatem szacunkowym, nawet jeśli strona kwestionuje ocenę infrastruktury i stan środowiskowy nieruchomości, o ile zarzuty nie znajdują potwierdzenia w materiałach dowodowych.

Orzeczenie
12.09.2024 Obrót gospodarczy

Klauzule indeksacyjne w umowie kredytowej, które umożliwiają jednostronne ustalanie kursu przeliczeniowego przez bank i przerzucają całkowite ryzyko kursowe na konsumenta, są niedozwolone i ich eliminacja skutkuje nieważnością umowy w całości.

Orzeczenie
11.09.2024 Obrót gospodarczy

Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, w szczególności w razie zbycia lub naprawienia pojazdu, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy.

Orzeczenie
06.09.2024 Obrót gospodarczy

Postanowienia umowy kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej, które przewidują jednostronne ustalanie kursu walut przez bank, rażąco naruszają interesy konsumenta i prowadzą do nieważności umowy.

Orzeczenie
06.09.2024 Obrót gospodarczy

Status konsumenta nie przysługuje stronom umowy kredytowej, gdy umowa służy bezpośrednio działalności gospodarczej, nawet jeśli nie wszystkie działania były bezpośrednio profesjonalne. Ocena statusu konsumenta powinna być dokonywana z uwzględnieniem celu umowy w momencie jej zawierania.

Orzeczenie
22.08.2024 Obrót gospodarczy

Interes prawny w rozumieniu art. 189 k.p.c. musi bezpośrednio dotyczyć sytuacji prawnej powoda; nie może on skutecznie dochodzić wykładni umowy w interesie podmiotu trzeciego, jeśli nie wykazuje bezpośredniego wpływu na jego własne prawa lub obowiązki.

Orzeczenie
22.08.2024 Obrót gospodarczy

Solidarna odpowiedzialność współdłużników wynikająca z prawomocnego orzeczenia sądu wyklucza możliwość traktowania jednego z dłużników jako osoby trzeciej w kontekście spłaty zadłużenia wobec wierzyciela.

Orzeczenie

Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powinna być interpretowana w sposób, który zapewnia ubezpieczonemu realną ochronę, a w przypadku wątpliwości interpretacyjnych winni je ponosić twórcy postanowień umowy, jeśli niejasności nie można usunąć za pomocą wykładni.

Orzeczenie
08.08.2024 Obrót gospodarczy

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób, które nie dochodzą do spadku (art. 994 § 1 k.c.).

Orzeczenie
08.08.2024 Obrót gospodarczy

Postanowienia umowy kredytu hipotecznego, który jest indeksowany do waluty obcej, ale wypłacany i spłacany w walucie krajowej, zawierające jednostronne uprawnienia banku do ustalania kursu wymiany waluty obcej, są uznawane za nietransparentne i abuzywne, co skutkuje nieważnością umowy kredytu, jeśli wyeliminowanie tych postanowień uniemożliwia realizację głównych świadczeń stron umowy.

Orzeczenie

W przypadku niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej, która prowadzi do przedawnienia zobowiązania podatkowego, beneficjent podatku ma prawo dochodzić odszkodowania odpowiadającego różnicy między podatkiem należnym a podatkiem faktycznie uiszczonym, nawet gdy brak jest w obrocie prawnym decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Orzeczenie
08.08.2024 Obrót gospodarczy

W sytuacji, gdy umowa partnerstwa publiczno-prywatnego przewiduje możliwość dokonania zapłaty na rzecz podwykonawców przez zamawiającego, spełnienie tej zapłaty skutkuje częściowym zaspokojeniem roszczeń wykonawcy wobec zamawiającego. Warunek ten znajduje zastosowanie nawet w przypadku, gdy złożenie świadczenia do depozytu sądowego było nieważne, a depozyt został wypłacony podwykonawcom za zgodą zamawiającego

Orzeczenie

Zawarte umowy o dofinansowanie bez wymaganej zgody Stolicy Apostolskiej są czynnościami prawnymi niezupełnymi, a odmowa potwierdzenia przez władzę kościelną powoduje ich nieważność, skutkując obowiązkiem zwrotu nienależnie uzyskanych świadczeń (art. 410 w zw. z art. 405 k.c.).

Orzeczenie
06.08.2024 Obrót gospodarczy

Przepis art. 57 § 1 k.c. w połączeniu z art. 337 § 1 k.s.h. uniemożliwia ograniczenie zbywalności akcji na okaziciela w statucie spółki akcyjnej, gdyż takie ograniczenia mogą dotyczyć wyłącznie akcji imiennych.

Orzeczenie
06.08.2024 Obrót gospodarczy

W sprawie o zwolnienie od egzekucji nie zachodzi współuczestnictwo konieczne między wierzycielami realizującymi indywidualne uprawnienia na podstawie różnych tytułów wykonawczych, a wymagalność roszczenia o zwrot wkładu nie jest uzależniona od opróżnienia lokalu, z którym ten wkład był związany.

Orzeczenie
06.08.2024 Obrót gospodarczy

Bank ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za wypłaty dokonane na podstawie sfałszowanych dokumentów, nawet jeśli dołożył należytej staranności w weryfikacji autentyczności dokumentów.

Orzeczenie
06.08.2024 Obrót gospodarczy

Świadczenie obiektywnie podzielne niekoniecznie ma taki charakter w ramach konkretnego stosunku prawnego; brak szczegółowego przydziału obowiązków w umowie oznacza niepodzielność świadczenia, a zatem możliwość solidarnej odpowiedzialności pozwanych.

Orzeczenie

Wynagrodzenie określone w umowie w kwocie netto nie obejmuje dodatkowych zobowiązań podatkowych, jeśli nie zostało to wyraźnie przewidziane w jej postanowieniach, a kara umowna może być stosowana do zabezpieczenia obowiązków niepieniężnych.

Orzeczenie
05.08.2024 Obrót gospodarczy

Utrata własności rzeczy na skutek zasiedzenia nie powoduje wygaśnięcia roszczenia byłego właściciela o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy w okresie poprzedzającym upływ terminu zasiedzenia.

Orzeczenie
30.07.2024 Obrót gospodarczy

Klauzule indeksacyjne w umowach kredytu hipotecznego, które uzależniają świadczenia od jednostronnie przez bank ustalanych kursów walut, są niedozwolone i niemożliwe do zastąpienia innymi postanowieniami, co skutkuje nieważnością umowy.

Orzeczenie
30.07.2024 Obrót gospodarczy

Zgodnie z art. 704 § 2 k.c., organizator przetargu, który uchyla się od zawarcia umowy, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkodę także w postaci utraconych korzyści, jeśli przesłanki tej odpowiedzialności zostały spełnione, a brak jest regulacji szczególnej ograniczającej zakres odszkodowania.

Orzeczenie
30.07.2024 Obrót gospodarczy

Prawo zatrzymania nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony, szczególnie w kontekście umów kredytowych z konsumentami, gdzie wykonanie tego prawa naruszałoby ich ochronę prawną zgodnie z dyrektywą 93/13. Odsetki za opóźnienie przysługują konsumentowi od chwili powstania wymagalności roszczenia, mimo zarzutu zatrzymania zgłoszonego przez przedsiębiorcę

Orzeczenie
30.07.2024 Obrót gospodarczy

W sytuacji, gdy nie następuje wykonanie umowy przedwstępnej z przyczyn, za które odpowiedzialność ponoszą obie strony, zadatek powinien być im zwrócony, zgodnie z artykułem 394 § 3 k.c. Dla skutecznego zawarcia umowy pożyczki niezbędne jest określenie istotnych elementów tej umowy, w tym podmiotowego, co przesądza o jej skutkach prawnych.

Poprzednia Następna