Orzeczenia

Orzeczenie

Upadłość ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego i zgłoszenie przez osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym wierzytelności w postępowaniu upadłościowym nie stoją na przeszkodzie wytoczeniu przez tę osobę powództwa odszkodowawczego przeciwko kierującemu pojazdem sprawcy wypadku. Jednakże w takim razie konieczne jest wezwanie do udziału w sprawie po stronie pozwanej

Orzeczenie

W sprawach o świadczenia z obowiązkowego ubezpieczenia rolników od odpowiedzialności cywilnej, w których określono wysokość sumy gwarancyjnej, przepis art. 3581 § 3 k.c. nie ma zastosowania; w wyjątkowych wypadkach możliwe jest jednak zastosowanie w tych sprawach art. 3571@TEZA TEKST = § 1 k.c.

Orzeczenie
28.12.1994 Obrót gospodarczy

Kupujący pojazd mechaniczny może przed sądem dochodzić od sprzedawcy zapłaty kar umownych za zwłokę w załatwieniu reklamacji także wtedy, gdy sprzedawca nie przejął obowiązków wynikających z gwarancji udzielonej przez producenta pojazdu (art. 471 i 484 § 1 k.c.).

Orzeczenie
19.12.1994 Obrót gospodarczy

Klauzuli poręczenia za trasata zamieszczonej na wekslu własnym nie można traktować jako poręczenia za osobę nie zobowiązaną.

Orzeczenie
16.12.1994 Obrót gospodarczy

Treść art. 53 ust. 2 prawa bankowego nie pozostawia wątpliwości co do tego, że ustawodawca wymienione w nim dokumenty zrównał z tytułami wykonawczymi wydanymi przez sądy, przekazując uprawnienia władcze państwa w tym zakresie bankom.

Orzeczenie
16.12.1994 Obrót gospodarczy

Rozpoznanie sprawy bez ustanowienia mimo, wniosku powoda oraz istnienia przesłanek przewidzianych w art. 143 i 144 k.p.c., kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego, powoduje pozbawienia go możliwości obrony swych praw, co jest przyczyną nieważności postępowania (art. 369 pkt 5 k.p.c.).

Orzeczenie
15.12.1994 Obrót gospodarczy

Przepisy art. 34 i nast. prawa upadłościowego o potrąceniu w postępowaniu upadłościowym stosuje się wyłącznie do potrącenia między wierzytelnością do upadłego i taką wierzytelnością upadłego, która należy do masy upadłości. Jeżeli natomiast potrącenie następuje między wierzytelnością wierzyciela a taką wierzytelnością upadłego, która nie należy do masy upadłości, odbywa się ona na ogólnych zasadach

Orzeczenie
13.12.1994 Obrót gospodarczy

Przepis art. 4795 § 1 pkt 1 k.p.c. ma zastosowanie również w wypadku, gdy na skutek sprzeciwu od wyroku zaocznego sąd rozpoznaje sprawę ponownie.

Orzeczenie

Sformułowanie 'emeryci i renciści, którzy przeszli na rentę' użyta w załączniku do zakładowej umowy zbiorowej, określającej uprawnienie do deputatu węglowego oznacza, iż deputat ten przysługuje tylko tym byłym pracownikom zakładu pracy, który zakończyli w nim pracę, przechodząc na emeryturę lub rentę.

Orzeczenie

Adwokat wykonujący zawód indywidualnie jest uprawniony do opłacania z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne z 50% zniżką wynikającą z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 46, poz. 201 ze zm.).

Orzeczenie

Brak w opinii biegłych fachowego uzasadnienia wniosków końcowych, uniemożliwiają prawidłową ocenę jej mocy dowodowej powodując, że wydanie orzeczenia w oparciu o taką opinię, następuje z naruszeniem granic swobodnej oceny dowodów z art. 233 § 1 k.p.c.

Orzeczenie
02.12.1994 Obrót gospodarczy

Takie prawo do grobu, na treść którego składają się elementy o charakterze majątkowym, jak i elementy o charakterze wyłącznie osobistym, nie może być przedmiotem działu spadku ani podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami.

Orzeczenie
02.12.1994 Obrót gospodarczy

Zwolnienie pracownika dochodzącego roszczeń z zakresu prawa pracy od obowiązku uiszczania opłat sądowych oraz tymczasowe ponoszenie przez Skarb Państwa w toku postępowania rozpoznawczego wydatków (art. 463 § 1 i 2 k.p.c.) rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne. Dotyczy to również sytuacji, gdy wierzyciel odstąpił od egzekucji w związku z zaspokojeniem dochodzonej wierzytelności poza postępowaniem

Orzeczenie
02.12.1994 Obrót gospodarczy

Nieważny jest testament sporządzony w ten sposób, że spadkodawca oświadczył swą ostatnią wolę wobec sekretarza gminy (art. 951 § 1 k.c.), który był skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

Orzeczenie
30.11.1994 Obrót gospodarczy

1. Nowy akt urodzenia sporządza się również dla dziecka przysposobionego przez męża matki lub żonę ojca, jeżeli przez przysposobienie powstają skutki określone w art. 121 k.r.o. 2. W takiej sytuacji dotychczasowy akt urodzenia dziecka nie podlega skreśleniu.

Orzeczenie
30.11.1994 Obrót gospodarczy

Strona może odstąpić od umowy zobowiązująco-rozporządzającej, na podstawie której nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości, w ramach ustawowego uprawnienia. Umowa taka może był przez strony rozwiązana, jeżeli nie została w całości wykonana.

Orzeczenie
29.11.1994 Obrót gospodarczy

Z treści art. 79 § 1 w zw. z art. 80 k.p.k. wynika, że w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie, prowadzonym na podstawie art. 8 i 11 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz.U. nr 34, poz. 149 z późn. zm.), pełnomocnikiem wnioskodawcy może być tylko adwokat, wobec czego

Orzeczenie

Do pracownika prowadzącego w chwili rozwiązania stosunku pracy działalność gospodarczą w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stosuje się przepisu art. 8 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r., Nr 4, poz. 19 ze zm.).

Orzeczenie

Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu nie przysługuje roszczenie o zwrot wypłaconego – w myśl art. 51 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 59, poz. 344) – odszkodowania za szkodę spowodowaną przed dniem 1 stycznia 1993 r. przez posiadacza pojazdu nie posiadającego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Orzeczenie
16.11.1994 Obrót gospodarczy

Właściwym do rozpoznania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi Sądu Najwyższego jest sąd I instancji.

Orzeczenie
09.11.1994 Obrót gospodarczy

Podstawę obliczenia kwoty alimentów zasądzonych procentowo, egzekwowanych z renty, jest jej wysokość netto.

Orzeczenie
09.11.1994 Obrót gospodarczy

1. Za nadanie tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika pobiera się opłatę kancelaryjną w wysokości określonej w § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 kwietnia 1993 r. w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 41, poz. 187). 2. Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności

Poprzednia Następna