Porady i artykuły

Artykuł

Zwolnienie od pracy potocznie nazywane urlopem okolicznościowym jest udzielane w związku z niektórymi zdarzeniami rodzinnymi, tj. narodzinami dziecka, ślubem własnym lub dziecka oraz zgonem i pogrzebem bliskiej osoby. Pracodawca może żądać od pracownika udokumentowania prawa do takiego zwolnienia.

Porada
03.07.2018 Obrót gospodarczy

Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowa przerwa w jej wykonywaniu, która ma miejsce na wniosek przedsiębiorcy.

Artykuł
02.07.2018 Obrót gospodarczy

Spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.), których wspólnikiem jest osoba fizyczna, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych od początku 2014 r. Jest tak, nawet jeśli ich rok obrotowy nie kończył się 31 grudnia 2013 r. Takie kontrowersyjne stanowisko zajął niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej.

Porada
02.07.2018 Obrót gospodarczy

Wykonujemy projekty instalacji telekomunikacyjnych. Czy możemy naszym pracownikom naliczać z tego tytułu 50% koszty uzyskania przychodu?

Porada

Wspólnik spółki cywilnej udzielił spółce pożyczki. Czy taka transakcja podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Porada

Spółdzielnia mieszkaniowa chce zwrócić koszty: dojazdu samochodem prywatnym, noclegów oraz posiłków delegatowi na Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Delegat nie jest pracownikiem spółdzielni. Czy w takim przypadku u delegata powstanie przychód z innych źródeł i spółdzielnia powinna wystawić PIT-8C?

Porada

Córka pracownika rok temu wyszła za mąż. Był to ślub cywilny, a pracownik wziął wówczas w związku z tym urlop okolicznościowy. Obecnie planowany jest ślub kościelny. Czy pracownik może ponownie skorzystać z płatnego zwolnienia od pracy z tytułu ślubu córki?

Porada

W 2013 r. prowadziłam działalność w formie spółki cywilnej. W trakcie trwania spółki otworzyłam dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mam w tym roku prawo do jednorazowej amortyzacji jako mały podatnik? W 2014 r. zamknęłam spółkę i obecnie prowadzę dwie firmy jako osoba fizyczna.

Artykuł
30.06.2018 Obrót gospodarczy

Umowa, w której spółka powierza osobie fizycznej sporządzenie bilansów i księgowanie operacji finansowych, nie jest umową o dzieło, lecz umową zlecenia. Przyjmujący zlecenie podlega zatem obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (wyrok NSA z 14 października 2014 r., II GSK 1995/13).

Artykuł

Wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowej może wystąpić o zwrot wpłaconych zaliczek na pdof za rok przekształcenia, jeżeli nie wypłacono mu dywidendy - wyrok NSA z 8 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 3890/13.

Artykuł

Postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wydane przez sąd upadłościowy zagraniczny wobec polskiego przedsiębiorcy będzie skutkować jego niewypłacalnością. Spowoduje to jednoczesne uruchomienie mechanizmu zaspokojenia roszczeń pracowników ze środków FGŚP. Dotychczas takie postanowienie nie było warunkiem niewypłacalności pracodawcy.

Porada
30.06.2018 Obrót gospodarczy

Spółka z o.o. nie osiągnęła dochodów z działalności gospodarczej. Nie wystawiała faktur, jej bilans oraz rachunek zysków i strat jest zerowy. Władze spółki rozpoczynają proces z jednym kontrahentów i chcą się starać o zwolnienie z kosztów sądowych. Jak to zrobić?

Porada

Przedsiębiorca jest użytkownikiem wieczystym gruntu. Jak powinien ująć w księgach rachunkowych opłaty roczne za użytkowanie wieczyste?

Porada

W 1999 r. nabyłem z kilkoma osobami prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz znajdujący się na tym gruncie budynek. Następnie utworzyliśmy spółkę cywilną, do której wnieśliśmy aportem powyższe składniki majątkowe. Budynek i prawo użytkowania wieczystego zostały ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka zakończyła działalność w 2005 r. Prawo wieczystego użytkowania

Porada

Dzierżawimy innemu podmiotowi nieruchomość. Czy opłata roczna za wieczyste użytkowanie powinna być doliczona do czynszu za dzierżawę, czy może być odrębnie refakturowana na dzierżawcę?

Porada

Od 1 stycznia 2013 r. byłem na ryczałcie ewidencjonowanym. Złożyłem w styczniu br. PIT-28. Na początku marca otrzymałem informację PIT-11 od firmy, dla której wykonałem dwa zlecenia. Nie wystawiałem na nie faktur. Na jakim formularzu rozliczyć te dwa zlecenia? Czy mogę się rozliczyć wspólnie z żoną?

Porada
29.06.2018 Obrót gospodarczy

Wspólnik spółki cywilnej występuje ze spółki. Z tytułu rozliczenia dostanie spłatę częściowo w gotówce, otrzyma też jeden samochód. Kiedy powstanie u niego przychód?

Poprzednia Następna