Wyrok SN z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. II PK 210/17
1. Molestowaniem w rozumieniu art. 183a § 5 pkt 2 k.p. jest również takie zastosowanie przez pracodawcę z prawem dopuszczalnych instrumentów, które ze względu na sposób i formę korzystania z przyznanych kompetencji narusza godność pracownika i stwarza wobec niego zastraszającą, wrogą, poniżającą, upokarzającą lub uwłaczającą atmosferę.
2. W sytuacji, gdy pracodawca dostrzega, że atmosfera w pracy oraz emocje części pracowników mogą prowadzić do naruszania godności innych pracowników i stwarzać wobec nich atmosferę zastraszania, wrogości, poniżenia, upokorzenia czy też uwłaczającą ich godności, zobowiązany jest przeciwdziałać zachowaniom, które mogą mieć charakter dyskryminacji.
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 3-4/2019
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa G. J. przeciwko Zespołowi Szkół (...) z udziałem Prokuratora Okręgowego w O. i Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego w W. o odszkodowanie w związku z dyskryminacją w zatrudnieniu oraz nakazanie złożenia oświadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 listopada 2018 r., skargi kasacyjnej Prokuratora Regionalnego w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)zdnia31 stycznia 2017 r., sygn. akt III APa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt III APa (...) oddalił apelacje Prokuratora Okręgowego w O. oraz pozwanego Zespołu Szkół (...) od wyroku Sądu Okręgowego w O. z 15 września 2016 r., sygn. akt V P (...), w którym Sąd pierwszej instancji w punkcie pierwszym zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki G. J. kwotę 5.000 zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami ustawowymi od 22 sierpnia 2014 r. do dnia zapłaty, w punkcie drugim nakazał stronie pozwanej opublikowanie na pierwszej lub drugiej stronie tygodnia "N." w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia oświadczenia w formie: czarna czcionka pogrubiona Arial 14, na białym tle, w ramce o wymiarze 90x60 mm, o treści: "Dyrekcja Zespołu Szkół (...) przeprasza Panią G. J. za bezprawne dopuszczenie się względem niej działań dyskryminujących oraz naruszenie jej godności osobistej", w punkcie trzecim w pozostałej części powództwo oddalił, zaś w punkcie czwartym odstąpił od obciążania powódki kosztami zastępstwa procesowego na rzecz strony pozwanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty