W 2020 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli. Członkowie Rady Ochrony Pracy - organu nadzoru nad warunkami pracy i działalnością Państwowej Inspekcji Pracy - zapoznali się w Sejmie z programem działania PIP na 2020 rok.
1. Odprawa nie ma charakteru odszkodowania za utracone korzyści, gdyż rozwiązanie stosunku pracy jest wynikiem porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Program Dobrowolnych Odejść jest bowiem wynikiem uzgodnień między pracodawcą a pracownikami reprezentowanymi przez organizacje związków zawodowych. 2. Skoro przepisy układów zbiorowych pracy i porozumień kończących spory zbiorowe stanowią przepisy
Odprawa otrzymana w ramach programu dobrowolnych odejść nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.
Rok 2020 przyniesie ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Z kolei instytucje zajmujące się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych otrzymają większe wsparcie na swoje działania.
Rada UE, Parlament i Komisja Europejska, po ponad dwóch latach licznych debat i dyskusji, osiągnęły kompromis i wstępne porozumienie w sprawie tzw. Pakietu Mobilności 1, na który składają się trzy projekty legislacyjne: dotyczące odpoczynku kierowców, delegowania i kabotażu. Jeśli zostanie ono oficjalnie zatwierdzone przez Radę i Parlament, co może stać się już w styczniu, prace nad Pakietem Mobilności
W sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (art. 4778 § 2 pkt 4 k.p.c.) sąd może weryfikować wskazania dotyczące wymienionych w zaskarżonym orzeczeniu o niepełnosprawności sposobów kompensacji niepełnosprawności dziecka do lat 16 (art. 4a w związku z art. 6b ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) lub określonego stopnia
1. Czynność prawna dokonana między jedynym wspólnikiem będącym jedynym członkiem zarządu a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. Artykuł 210 § 2 k.s.h. nie przewiduje żadnych wyjątków w zakresie tej formy. Dlatego skutkiem niezachowania formy przewidzianej w art. 210 § 2 zdanie drugie k.s.h. (formy aktu notarialnego) jest bezwzględna nieważność dokonanej czynności prawnej
1. Samowolne opuszczenie przez pracownika miejsca pracy przed zakończeniem godzin pracy - bez usprawiedliwionej przyczyny i bez uzyskania zgody przełożonego - może być potraktowane (w konkretnych okolicznościach faktycznych danej sprawy) jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (ustalonego w zakładzie czasu pracy, regulaminu pracy oraz porządku - art. 100 § 2 pkt 1 i 2 k.p.), jeżeli
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy zobowiązujący pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom.
Z przejściem na emeryturę nie można utożsamiać istnienia prawa do świadczeń wynikającego ze spełnieniem warunków nabycia tego prawa in abstracto. Przejście (odejście) na emeryturę to zastąpienie wynagrodzenia świadczeniem z ubezpieczenia emerytalnego po ustaleniu prawa do jego wypłaty. Ustalenie prawa do świadczenia przez stwierdzenie spełnienia jego warunków nie odpowiada przejściu na emeryturę. Spełnienie
Zgodne z prawem jest rozwiązanie przez pracodawcę za wypowiedzeniem stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy, który otrzymał dwie kolejne negatywne oceny okresowe (art. 45 § 1 k.p. w związku z art. 136 ust. 1 i art. 124 ust. 2 i art. 132 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym).
Powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych nie stanowi oświadczenia woli, lecz jest dokonywane poprzez wydanie polecenia.
Są już w Polsce pierwsze firmy oferujące pracownikom dodatkowy, pełnopłatny urlop ojcowski. Jednak nie wszyscy pracodawcy mogą sobie na to pozwolić. – Wydłużenie urlopu ojcowskiego pozwala pogodzić życie zawodowe z prywatnym, ale powinno opierać się na wyborze, a nie odgórnym narzucaniu tego rozwiązania – ocenia ekspertka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz.
Pracodawca nie odpowiada na zasadach cywilnoprawnych za wypadek zatrudnionego na obcej posesji, jeśli nie ma nic wspólnego z tym miejscem.
Pracodawca musi zadbać, aby pomieszczenia w budynkach i zlokalizowane w nich stanowiska pracy były w okresie zimowym odpowiednio ogrzane i zabezpieczone przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.
Wywieranie agresywnej, wrogiej, niemoralnej i bezprawnej presji na współpracownika, który godził się na przywłaszczenie mienia (paliwa) pracodawcy, na uczestnictwo w tym nielegalnym procederze uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy opresora (art. 52 § 1 pkt. 1 k.p.).
Roszczenia wynikające z ugody prawa pracy zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem o dodatkowym wynagrodzeniu radcy prawnego z tytułu reprezentacji procesowej pracodawcy w okresie obowiązywania stosunku pracy przedawniają się z upływem 3 lat od dat, w których stały się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).
Umowa o zakazie konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę (art. 1012 § 1 k.p.), która była zawarta wraz z umową o pracę na okres próbny i przewidywała możliwość odstąpienia od stosowania klauzuli konkurencyjnej w drodze pisemnego oświadczenia pracodawcy, aktualizuje się po rozwiązaniu zawartej następnie umowy o pracę na czas nieokreślony, chyba że wcześniej doszło do odstąpienia od stosowania klauzuli
W zakresie zastosowania art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa doszło do sukcesji uniwersalnej KOWR po zlikwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych. Chodzi o sukcesję mortis causa. Specyfiką tej regulacji ustanawiającej tę sukcesję jest to, że przepis ustawy nie określa ogólnie i generalnie kategorii podmiotów, które podlegają
Przerwanie biegu przedawnienia z art. 295 § 1 k.p. dotyczy tej części roszczenia w znaczeniu materialnoprawnym, która została zgłoszona w zawezwaniu do próby ugodowej, a później w pozwie.
1. Prawo do odprawy przysługuje w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy i z przyczyn niedotyczących żadnej ze stron, a przesłanką jego dochodzenia nie jest bezzasadność wypowiedzenia umowy o pracę, jak to ma miejsce w przypadku roszczenia o odszkodowanie z art. 45 k.p. Prawo do odprawy pieniężnej nie jest bowiem związane z samą wadliwością rozwiązania umowy o pracę, lecz
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane na wniosek lub za zgodą pracowników. Pracodawca nie może więc jednostronnie udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego w piątek 27 grudnia 2019 r. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy w ten dzień zakład pracy będzie zamknięty.
W 2020 roku pracownicy blisko połowy firm mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzenia. To pochodna zwiększenia płacy minimalnej, która oprócz podwyżek może spowodować także wzrost cen produktów i usług oraz redukcję części etatów - wynika z 40. edycji badania „Plany Pracodawców" realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.