Pracownik, któremu wypowiadamy umowę o pracę, zaproponował nam, że zrezygnuje z ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli w okresie wypowiedzenia zwolnimy go z obowiązku świadczenia pracy. Czy takie porozumienie jest zgodne z prawem?
Chcemy wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny. Umowa jest zawarta na 3 miesiące. Kiedy skończy się okres wypowiedzenia?
Zwolnienie od pracy potocznie nazywane urlopem okolicznościowym jest udzielane w związku z niektórymi zdarzeniami rodzinnymi, tj. narodzinami dziecka, ślubem własnym lub dziecka oraz zgonem i pogrzebem bliskiej osoby. Pracodawca może żądać od pracownika udokumentowania prawa do takiego zwolnienia.
Mamy problem z wypłatą odprawy pośmiertnej po pracowniku. Uprawniony do niej jest syn zmarłego, który jest co prawda na ostatnim roku studiów, ale osiągnął już 25. rok życia. Czy mimo wszystko należy mu się odprawa pośmiertna po ojcu?
Pracownica wystąpiła o 2 dni opieki nad dzieckiem. Czy możemy jej odmówić, jeśli jej mąż jest zatrudniony w tej samej firmie i akurat przebywa na urlopie wypoczynkowym?
Chcemy wprowadzić zapis do regulaminu pracy, że pracownik może wyrazić ustnie zgodę na przelewanie mu wynagrodzenia za pracę na konto bankowe. Czy taki zapis będzie prawidłowy?
Nauczyciele kontraktowi powinni być zatrudniani na czas nieokreślony. Są jednak przypadki, kiedy dyrektor ma prawo zatrudnić takich nauczycieli na podstawie okresowych umów o pracę, np. w razie zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Z tego tytułu przez 12 miesięcy będzie on od nas otrzymywał odszkodowanie. Czy powinno być ono opodatkowane?
Pracodawca powinien zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych. Obowiązek refundacji powstaje wtedy, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania przez pracownika okularów podczas pracy przy monitorze. Sam fakt, że pracownik posiada wadę wzroku, nie uprawnia go jednak do refundacji zakupu
W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia strony mogą ustalić możliwość wcześniejszego jej rozwiązania. Pracodawca nie musi wskazywać przyczyny rozwiązania umowy o zakazie konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r., I PK 86/14).
Chcemy wprowadzić do umowy o pracę zapisy dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy można zawrzeć z pracownikiem umowę, w której zobowiąże się on do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa na czas nieokreślony?
Chcemy, aby pracownik złożył oświadczenie, kiedy ma zamiar wrócić ze zwolnienia lekarskiego. Czy jeśli nie dotrzyma słowa, pracodawca będzie mógł go jakoś za to ukarać?
Pracownik ma dwoje dzieci w wieku 10 i 8 lat. Czy na każde z tych dzieci przysługuje po 2 dni zwolnienia na opiekę?
Zamierzamy wypłacić naszym pracownikom ze środków ZFŚS dofinansowanie do kolonii. Jak postąpić w przypadku dzieci, które w trakcie wypoczynku ukończą 18 lat? Czy w takiej sytuacji ze zwolnienia może korzystać całość dofinansowania? A może powinniśmy proporcjonalnie wyliczyć liczbę dni pobytu, kiedy dziecko nie miało ukończonych 18 lat, i dni, kiedy dziecko było już pełnoletnie?
Zatrudniamy pracownika na okres próbny. Czy po zakończeniu tego okresu możemy zawrzeć z pracownikiem jeszcze dwie umowy na czas określony, a dopiero później umowę o pracę na czas nieokreślony?