02.10.1986 Kadry i płace

Uchwała SN z dnia 2 października 1986 r., sygn. III PZP 57/86

Przewodniczący: sędzia SN J. Myślicki.

Sędziowie SN: M. Rafacz-Krzyżanowska, A. Filcek (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej PRL, Wiśniewskiej, w sprawie z wniosku Mariana W. przeciwko Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w R. o odszkodowanie po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi, postanowieniem z dnia 18 marca 1986 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

1. Czy ze względu na treść art. 476 § 5 k.p.c. podlegają rozpoznaniu przez sądy pracy (jako odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych i sądów wojewódzkich) w postępowaniu odrębnym określonym w dziale III kodeksu postępowania cywilnego roszczenia członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej z tytułu pracy w tej spółdzielni, gdy na podstawie przepisów odrębnych (prawa spółdzielczego) mają do tych roszczeń odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu pracy (np. w związku z art. 155 § 1 prawa spółdzielczego), czy też roszczenia te podlegają rozpoznaniu przez sąd cywilny, z zachowaniem wszakże zasad wynikających z działu III, tj. zasad obowiązujących w postępowaniu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych?

2.  Czy rozpoznanie przez sąd I instancji sąd pracy sprawy z zakresu prawa cywilnego według zasad obowiązujących w postępowaniu odrębnym, przewidzianym dla spraw z zakresu prawa pracy, i odwrotnie rozpoznanie przez sąd I instancji sąd cywilny sprawy z zakresu prawa pracy w postępowaniu zwykłym, powoduje nieważność postępowania, którą sąd rewizyjny bierze z urzędu pod rozwagę wraz z konsekwencjami z art. 388 § 2 k.p.c. i art. 477 § 1 k.p.c., czy też stanowi to uchybienie procesowe (naruszenie trybu postępowania), które sąd rewizyjny uwzględnia wtedy, gdy mogło mieć wpływ na wynik sprawy?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty