Podatnik prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą (zarejestrowany jako czynny podatnik VAT) zamierza przekazać prowadzone przedsiębiorstwo do fundacji rodzinnej. Czy z tego tytułu będzie obowiązany zapłacić VAT?
Przygotowane na podstawie projektów opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie informacji z 21 posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 6, 7 i 8 listopada 2024 r., oraz porządku obrad 22 posiedzenia Sejmu RP planowanego w dniach 19, 20, 21 i 22 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Spółka zamierza wziąć udział w przetargu, którego przedmiotem będzie zamówienie robót budowlanych związanych z modernizacją budynku internatu przy dawnym zespole szkół rolniczych. Modernizacja ma polegać na dostosowaniu pomieszczeń w budynku dawnego internatu na potrzeby placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku. Budynek ten po modernizacji będzie klasyfikowany w grupowaniu
MF zapowiedziało, że rezygnuje z obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi, który miał wejść w życie od 2025 r. Projekt wprowadzający tą zmianę „utknął” w procesie legislacyjnym. Dlatego czasowo obowiązek ten został przesunięty na 1 kwietnia 2025 r. ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną VAT kupił na jej potrzeby quada, który został zarejestrowany jako ciągnik rolniczy. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT z faktury zakupu quada oraz z faktur za paliwo i części do niego?
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 70.22.20.0.
Przedsiębiorcy, prowadząc swoją działalność, często decydują się na zakup licencji od firm zagranicznych. Muszą wówczas ustalić czy są zobowiązani do rozliczenia importu usług. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji i jaka stawka VAT będzie właściwa?
Podatnicy coraz częściej składają deklaracje dotyczące podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w formie elektronicznej. Od 15 listopada 2023 roku - w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia możliwości składania deklaracji PCC-3 w e-US - w ten sposób wpłynęło 347 tys. deklaracji.
Od 2025 r. polscy podatnicy będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów również w innych krajach UE tzw. procedura SME. W tym celu polski podatnik będzie musiał złożyć Naczelnikowi II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście tzw. uprzednie powiadomienie. MF został upoważniony do określenia szczegółowego zakresu danych, jakie muszą się znaleźć w tym powiadomieniu. 18 listopada
Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenia wprowadzające zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od środków przeznaczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe na pomoc innym takim spółdzielniom poszkodowanym podczas powodzi we wrześniu 2024 roku.
Przychód z pozostałych usług zarządzania projektami (PKWiU 70.22.20.0) może być opodatkowany 8,5 % stawką ryczałtu.
Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu, z uwzględnieniem opisanych, ewentualnych wyłączeń, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy i w konsekwencji uznania planowanej transakcji wniesienia ww. aportu do Spółki za czynność wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Skutki podatkowe przeniesienia własności nieruchomości w ramach świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum).
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).