Ministerstwo Finansów poinformowało o konieczności składania kompletu dokumentów dla celów rejestracji do szczególnej procedury One Stop Shop (OSS) i Import One Stop Shop (IOSS) w przypadku działania przez pełnomocnika.
Nowa ustawa o wyrobach winiarskich upraszcza i ujednolica wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej. Przy czym nie będzie uznawana za podlegającą wpisowi do rejestru działalność polegająca na wyrobie i rozlewie wina przez drobnego producenta wina pochodzącego z upraw własnych, wprowadzonego do obrotu w opakowaniach zbiorczych, w miejscu prowadzenia sprzedaży detalicznej tych wyrobów
Od 1 stycznia 2022 r. należy stosować bezpośrednio rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3649/92 określające unijny wzór uproszczonego dokumentu towarzyszącego, sposób obiegu jego kart oraz warunki, na jakich dokument handlowy może zastąpić uproszczony dokument towarzyszący.
Komisja Europejska oraz organy utworzone przez UE, mające siedzibę w Polsce uzyskały prawo do zwrotu VAT z tytułu nabycia przez te podmioty towarów lub usług w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii Europejskiej w celu reagowania na pandemię COVID-19. Natomiast sprzedaż towarów do walki z pandemią na rzecz tych organów jest opodatkowana stawką 0%.
Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy, którzy działają w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, mają obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Warunkiem działania jest kasa online i rejestracja na PUESC.
Podmiot, który w 2022 r. chce wystawiać lub odbierać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur(KSeF) musi się uwierzytelnić w tym systemie. Sposoby tego uwierzytelnienia oraz nadawania uprawnień innym podmiotom określiło rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą musieli prowadzić ewidencję przychodów na nowym wzorze. Tak wynika z rozporządzenia MF wydanego w tej sprawie.
31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez tą aplikację, mogą je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).
Komisja Europejska (KE) na wniosek większości państw członkowskich UE, w tym Polski, wydała nową decyzję zwalniającą z cła i VAT przywóz towarów potrzebnych do walki z COVID-19. Decyzja ta będzie obowiązywała od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
opodatkowanie czynności wkonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania.
opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło z przeniesieniem majątkowych praw autorskich przez rezydenta Tajlandii
Obowiązki płatnika - wpłata przez spółkę z o.o. równowartości udziałów zmarłego wspólnika na rzecz jego spadkobierców.
Stawki podatku dla dostawy surowego oleju sojowego, który może być przeznaczony do spożycia przez ludzi i jego dostawy na rzecz rolników ryczałtowych.
zwolnienie z ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej w odniesieniu do sprzedaży biletów na przejazdy komunikacji miejskiej
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce.
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w spadku.
1. Czy przychody osiągane z umowy licencyjnej do programu komputerowego stanowią przychód niebędący przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy Wnioskodawca może stosować 50% koszty uzyskania dochodu w pierwszym roku i dla pierwszej firmy dla której udziela licencji do programu w myśl art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku
powstanie przychodu podlegającego zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu otrzymania dotacji na odsetki
nieuwzględnianie w podstawie opodatkowania pobieranych od klientów kwot tytułem opłaty prowizyjnej należnej BGK w związku z udzieleniem gwarancji
Opodatkowanie dofinansowania na realizację zadania usuwania azbestu, prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację zadania usuwania azbestu.
Skutki podatkowe przystąpienia do zagranicznego funduszu inwestycyjnego