Instytucja szacunku przewidziana w art. 11 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz.U. nr 27, poz. 111 ze zm.) jest specyficzną instytucją prawa podatkowego, a utożsamianie jej z instytucją oceny dowodów dokonywaną przez rozstrzygający organ w oparciu o art. 77 § 1 k.p.a. jest zbyt daleko idące. Niezbędnym założeniem dokonywania szacunku w świetle art. 11, ustawy o zobowiązaniach
Do kosztów inwestycyjnych członka spółki wodnej, będącej podatnikiem, od których oblicza się zwiększony podatek dochodowy na podstawie art. 47 § 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (j.t. Dz.U. z 1987 r. nr 12, poz. 77), nie zalicza się wnoszonych przez niego na rzecz spółki wodnej składek członkowskich na finansowanie statutowych zadań spółki.
Sposób przeprowadzania dowodów w postępowaniu podatkowym nie może być ograniczony do tzw. operacji rachunkowych, polegających na przyjęciu wiarygodności tylko pewnej kategorii rachunków zakupu materiałów budowlanych, jeżeli strona uwiarygodniła wartość także i innych dowodów na piśmie, a w wypadku wątpliwości co do ich znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy prosiła o przeprowadzenie innych dowodów,
W sprawie, w której pracownik dochodzi zwrotu nienależnie pobranego z wynagrodzenia za pracę podatku wyrównawczego lub zaliczki na poczet tego podatku przez zakład pracy, zakład ten jest legitymowany do występowania przed sądem pracy w charakterze pozwanego.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru opłaty skarbowej od wartości rzeczy lub praw będących przedmiotem czynności cywilnoprawnej odlicza się wartość nakładów poczynionych przez nabywcę przed dokonaniem czynności cywilnoprawnej.