Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych między spółkami z UE i EOG. Interpretacja wyjaśnia warunek "niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów" oraz potwierdza, że brak zapłaty podatku z powodu strat nie wyklucza zastosowania zwolnienia.
Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Co to jest kasowy PIT dla przedsiębiorców? Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym? Kto może z niej skorzystać, a kogo obowiązują wyłączenia? Na co trzeba uważać przy wyborze tej formy rozliczania? Na te pytania odpowie podczas webinaru Monika Brzostowska - specjalistka
Przygotowane na podstawie projektów opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie informacji z 21 posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 6, 7 i 8 listopada 2024 r., oraz porządku obrad 22 posiedzenia Sejmu RP planowanego w dniach 19, 20, 21 i 22 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
MF zapowiedziało, że rezygnuje z obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi, który miał wejść w życie od 2025 r. Projekt wprowadzający tą zmianę „utknął” w procesie legislacyjnym. Dlatego czasowo obowiązek ten został przesunięty na 1 kwietnia 2025 r. ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Przedsiębiorcy, prowadząc swoją działalność, często decydują się na zakup licencji od firm zagranicznych. Muszą wówczas ustalić czy są zobowiązani do rozliczenia importu usług. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji i jaka stawka VAT będzie właściwa?
Podatnicy coraz częściej składają deklaracje dotyczące podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w formie elektronicznej. Od 15 listopada 2023 roku - w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia możliwości składania deklaracji PCC-3 w e-US - w ten sposób wpłynęło 347 tys. deklaracji.
Od 2025 r. polscy podatnicy będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów również w innych krajach UE tzw. procedura SME. W tym celu polski podatnik będzie musiał złożyć Naczelnikowi II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście tzw. uprzednie powiadomienie. MF został upoważniony do określenia szczegółowego zakresu danych, jakie muszą się znaleźć w tym powiadomieniu. 18 listopada
Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenia wprowadzające zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od środków przeznaczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe na pomoc innym takim spółdzielniom poszkodowanym podczas powodzi we wrześniu 2024 roku.
Resort finansów przygotował projekt, który zakłada czasowe zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT. Chodzi o rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r. Celem nowych przepisów jest wydłużenie czasu dla podatników na dostosowanie systemów
Od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) są dostępni pod numerami jednej ogólnopolskiej infolinii KAS. Dzwoniący na infolinię uzyskają ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową. Indywidualne informacje o podatniku mogą uzyskać telefonicznie również pełnomocnicy
15 listopada 2024 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia oraz cygara i cygaretki), susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Dotychczasowe stawki opodatkowania będą obowiązywać do 28 lutego 2025 roku, natomiast od1 marca 2025 roku będzie obowiązywać nowa wysokość akcyzy.
Opublikowano stawki karty podatkowej na 2025 r. Z tej formy opodatkowania w 2025 r. będą mogli skorzystać tylko podatnicy opodatkowani kartą podatkową w 2024 r.
Zerowa stawka, przewidziana w art. 89 ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku akcyzowym, ma zastosowanie nie tylko przy wyprowadzeniu wyrobów z krajowego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – orzekł WSA w Warszawie.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej nie można odliczyć wydatku na montaż rolet zewnętrznych, mimo że redukują one straty ciepła w domu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Podatnik może odliczyć VAT nie tylko na podstawie faktury. Może to być także inny dokument, a nawet wiele dokumentów – wynika z wyroku WSA w Warszawie.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego czasowe zwolnienie z obowiązku elektronicznego raportowania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Nowa unijna procedura szczególna (procedura SME) ma ułatwić prowadzenie działalności na rynku unijnym. Resort finansów zaprasza podatników na webinar, który odbędzie się 19 listopada 2024 roku.
Firma, która zatrudnia żołnierza Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy będzie mogła skorzystać z nowej ulgi podatkowej składając zeznanie za 2025 rok. Maksymalna wysokość ulgi wyniesie 24 tys. zl, jeżeli żołnierz pełni służbę co najmniej od 5 lat. Nowelizacja zwolniła również przedsiębiorców z obowiązku wypłaty odprawy zatrudnianym żołnierzom.
Przez kolejny rok domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, czyli tzw. płatnicy techniczni, nie będą musiały stosować mechanizmu pay and refund w podatku u źródła. Projekty dwóch rozporządzeń Ministra Finansów zakładają, że do końca 2025 r. przedłużone zostaną obowiązujące obecnie wyłączenia.
Fundacje rodzinne budzą coraz większe zainteresowanie wśród podatników. Wraz z zainteresowaniem tą formą zabezpieczenia majątkowych interesów rodziny pojawiają się jednak także wątpliwości co do tego, czym takie fundacje mogą się zajmować. Ponieważ niedawno na ten temat wypowiedziało się kilkukrotnie Ministerstwo Finansów, warto przedstawić jego stanowisko w tym zakresie.