Resort finansów informuje o zmianie terminu wejścia w życie nowego wzoru deklaracji AKC-U/S oraz wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego.
W 2020 r. pracodawcy pobiorą szybciej zaliczkę według stawki 32%. Muszą to zrobić już w miesiącu, w którym dochód pracownika przekroczy 85 528 zł. Dzięki temu pracownicy unikną konieczności dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na indywidualne mikrorachunki, które zostaną uruchomione automatycznie; ich numer można sprawdzić w każdej chwili, także po 1 stycznia 2020. - powiedział rzecznik prasowy MF Paweł Jurek.
W dniu 18 grudnia 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów określające wzory formularzy podatkowych w zakresie ryczałtu.
W dniu 18 grudnia 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów określające wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej jednostki kontrolowanej.
Wymiana okien, drzwi i systemu ogrzewania oraz ocieplenie ścian zewnętrznych przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie domu i większy komfort mieszkańców. Choć remont to spory koszt, właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od początku tego roku. Na podstawie faktur w przyszłorocznym zeznaniu podatkowym można odliczyć koszt usług, materiałów
Przedsiębiorcy krytykują projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w ustawie o VAT. Apelują, aby wzór zawiadomienia dostosować do praktyki i realiów biznesowych. Wątpliwości budzi też fakt, że projekt rozporządzenia nie został skierowany do konsultacji społecznych
Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, podnoszącą o 10 proc. stawki tego podatku na alkohole i wyroby tytoniowe. Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych.
Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR). Sprawdź, o czym musisz pamiętać w 2020 r. m.in. podczas wypełniania PIT-11, aby poprawnie wpisać
Do Sejmu trafił projekt ustawy Karta Praw Podatnika, która wprowadza do polskiego systemu podatkowego nową instytucję, to jest Kartę Praw Podatnika, rozumianą jako tekst normatywny, w którym w zwięzły sposób określone są podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych.
PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. Numer swojego mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami
1 stycznia 2020 r. do przepisów Ordynacji podatkowej dodany został nowy przepis art. 117ba. Wprowadza on odpowiedzialność solidarną nabywcy za VAT niezapłacony przez sprzedawcę. Za niezapłacony VAT solidarnie ze sprzedawcą odpowie też podmiot obowiązany do pobrania należności od nabywcy i przekazania tej należności dostawcy (czyli podmiot pośredniczący w dokonywaniu płatności). W obu przypadkach przesłanką
W dniu 12 grudnia 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów określające niektóre wzory formularzy podatkowych w zakresie podatku PIT.
Opublikowane zostały projekty rozporządzeń w zakresie wzorów sprawozdań z realizacji uprzednich porozumień cenowych (APA) oraz projekty zmian rozporządzeń w zakresie cen transferowych.
Postępowania karne skarbowe są wszczynane przed zakończeniem właściwego postępowania niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem" - wynika z raportu Kancelarii GWW i Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan nt. praktyki wszczynania postępowań karno-skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych
Ministerstwo Finansów informuje o udostępnieniu środowiska testowego dla wysyłki JPK_V7M i JPK_V7K (obowiązującego od 1 kwietnia 2020 r.), które zastąpią dotychczasowy JPK_VAT
Do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustaw o podatku PIT i CIT. Projekt dotyczy wprowadzenia zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych dla wsparcia udzielanego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na zakup ekologicznych pojazdów.
Ministerstwo Finansów przygotowało wzór zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów VAT (tzw. białej liście podatników VAT). Wzór zawiadomienia (ZAW-NR) będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.
Propozycje zmian zawarte w projekcie rozporządzenia MF w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania z 22 listopada 2019 r. znajdą swoje zastosowanie u wybranych grup podatników. Jak rozumiemy, zamierzeniem twórców projektu jest wsparcie przedsiębiorców, którzy funkcjonują w specyficznych warunkach. Trudno bowiem wyobrazić sobie dużego detalistę, który korzysta z rozwiązania fiskalnego
Ministerstwo Finansów opracowuje objaśnienia podatkowe dotyczące sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.
Nowy JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. Obejmie zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak i deklarację VAT (deklarację VAT-7 i VAT-7K).
Rok 2019 to czas wielu korzystnych zmian dla polskich podatników, takich jak obniżenie PIT z 18 na 17 proc. i zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia oraz obniżka CIT dla przedsiębiorców do zaledwie 9 proc. Oznacza to więcej pieniędzy w portfelach polskich rodzin zarówno na codzienne wydatki, jak też w zbliżającym się okresie świątecznym. Resort finansów przypomina na czym polegały dobre zmiany w
Przedsiębiorca przesyłowy, który ma z Lasami Państwowymi umowę o służebność przesyłu, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od gruntów, których dotyczy ta umowa - orzekł w Naczelny Sąd Administracyjny.
Prezenty świąteczne pracodawca może sfinansować swoim pracownikom np. ze środków pochodzących z zfśs. Wówczas podlegają one zwolnieniu podatkowemu do kwoty 1000 zł rocznie. Świadczenia przyznane z zfśs są także zwolnione ze składek ZUS. W tym przypadku nie obowiązują żadne limity.