Do 31 stycznia 2025 r. pracodawcy prowadzący PPE mają obowiązek przekazać do PFR oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych, zatrudnionych u danego pracodawcy na 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Jeżeli partycypacja w PPE na 1 stycznia będzie niższa niż 25% osób zatrudnionych pracodawca będzie musiał wdrożyć PPK.
Nowy rok przyniósł kolejne zmiany w polskim systemie prawnym. Kasowy PIT, zwolnienie z VAT dla małych firm działających na terenie Unii Europejskiej, zmiany w podatku od nieruchomości, czy nowe obowiązki związane z ESG to istotne zmiany dla prowadzących własną działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2025 roku wzrosła płaca minimalna oraz zmieniły się zasady naliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów, którzy mają profil na portalu PUE/eZUS. Od 15 stycznia 2025 r. zostały udostępnione funkcjonalności, które wynikają z art. 71 ab ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń́ społecznych w zakresie tzw. e-Doręczeń.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział na interpelację nr 6517 w sprawie metod składania wniosków o rentę wdowią, które obowiązują od 1 stycznia 2025 r.
Nasza pracownica przebywa od 12 grudnia 2024 r. do 9 lutego 2025 r. na zasiłku opiekuńczym na dziecko zdrowe do 8 lat, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola w budynku popowodziowym. Jej umowa o pracę zakończyła się 31 stycznia 2025 r. Czy w tej sytuacji ZUS przejmie wypłatę zasiłku opiekuńczego po ustaniu zatrudnienia?
Wskaźnik przedstawia średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych, które są istotne dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Służy ocenie zmian kosztów utrzymania tej grupy społecznej w danym roku.
Kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych to zestandaryzowane oznaczenia identyfikujące m.in. tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności czy przyczynę wyrejestrowania. Ich prawidłowe zastosowanie zapewnia poprawne przetwarzanie danych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wskaźnik odnosi się do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych za pracowników młodocianych, zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do pracy. Odzwierciedla on obciążenia finansowe związane z zabezpieczeniem społecznym tej grupy pracowników.
Wskaźnik odnosi się do wysokości i liczby stypendiów przyznawanych osobom bezrobotnym w ramach aktywizacji zawodowej. Stypendia te wspierają uczestników szkoleń, staży lub innych programów mających na celu podniesienie ich kwalifikacji i zwiększenie szans na zatrudnienie.
31 stycznia upłynie ważny dla przedsiębiorców - płatników składek termin. Przedsiębiorcy, którzy w 2024 roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, powinni złożyć do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA) do końca stycznia.
Do 31 stycznia 2025 r. należy przekazać do ZUS dokument ZUS IWA. Dotyczy to płatników składek, którzy byli zobowiązani składać ZUS IWA przez 3 kolejne lata kalendarzowe. Dane zawarte w tej informacji służą ustaleniu wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok składkowy.
Przedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą w 2024 r. przysługuje prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. Małego ZUS plus (tj. od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu z działalności gospodarczej), po spełnieniu określonych warunków. W celu skorzystania z ww. ulgi powinien zgłosić się w ZUS do 31 stycznia 2025 r.
1 stycznia 2025 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią, czyli wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Aby nabyć prawo do świadczenia od 1 lipca 2025 r., formularz ERWD należy złożyć do 31 lipca.
Świadczenia honorowe dla stulatków na nowych zasadach, nabór wniosków o rentę wdowią, wyższe kryteria w pomocy społecznej – to tylko niektóre ze zmian, które przyniósł początek 2025 roku.
Przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych muszą pamiętać o obowiązku składania odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej za każdy miesiąc objęty zwolnieniem. Od 1 listopada 2024 roku obowiązują nowe kody ubezpieczeniowe, które należy uwzględnić przy sporządzaniu dokumentacji. W przypadku otrzymania decyzji odmownej z ZUS, przedsiębiorcy muszą uregulować składki w standardowym terminie - do 20