Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur
Rzecznik MŚP poinformowała o ważnych wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących korzystania z wakacji składkowych dla właścicieli firm pozostających w sporze z ZUS, dotyczącym Małego ZUS Plus. Zalecenia te mają znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wakacje składkowe. Nowa ulga polega na zwolnieniu z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy za jeden wybrany miesiąc, w roku kalendarzowym. Do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych. Jednym z warunków, uprawniających do skorzystania z ulgi jest liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku do ZUS, przedsiębiorca nie może mieć więcej niż 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. Jednym z warunków skorzystania z wakacji składkowych jest dysponowanie niewykorzystanym limitem pomocy de minimis.
Z wakacji składkowych w 2024 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać tylko w grudniu. Podstawą wymiaru składek ZUS za miesiąc objęty ulgą będzie wówczas najniższa obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek. Jeżeli przedsiębiorca zadeklaruje wyższą podstawę składkową, z budżetu państwa sfinansowane zostaną składki obliczone od najniższej obowiązującej przedsiębiorcę podstawy wymiaru.
Od 1 listopada 2024 r., mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą korzystać z nowej ulgi, w postaci wakacji składkowych. Chodzi o zwolnienie z opłacania składek ZUS na własne ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, w jednym, wybranym miesiącu, w każdym roku kalendarzowym. W tym roku można uzyskać zwolnienie za grudzień, pod warunkiem złożenia wniosku RWS w terminie do 30 listopada
Wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia składek ZUS przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym to rozwiązanie z którego przedsiębiorcy skorzystają już wkrótce. Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek do ZUS, a już w grudniu skorzystają z nowej ulgi. Kto może skorzystać z wakacji od ZUS i jak złożyć wniosek?
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi będą mogli korzystać z nowej ulgi, w postaci wakacji składkowych. Chodzi o zwolnienie z opłacania składek ZUS na własne ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, w jednym, wybranym miesiącu, w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne, ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek
Wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia składek ZUS przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym to nowe rozwiązanie z którego przedsiębiorcy będą mogli skorzystać od 1 listopada 2024 roku. Krajowa Izba Biur Rachunkowych zwraca uwagę na istotny warunek, który może wykluczyć możliwość skorzystania z ulgi.
Wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia składek ZUS przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym to nowa ulga z której przedsiębiorcy skorzystają od grudnia 2024 roku. Od 1 listopada 2024 roku będzie można złożyć wniosek do ZUS i miesiąc później skorzystać z tego rozwiązania. Zwolnienie z opłacania składek będzie obejmować składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej ulgi w opłacaniu składek ZUS - wakacji składkowych, czyli możliwości niepłacenia składek przez wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Dla osób, które będą chciały skorzystać z tego rozwiązania pojawią się nowe kody ubezpieczeń ZUS.
Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. wakacji składkowych, czyli możliwości niepłacenia składek ZUS przez wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. To nowy rodzaj ulgi dla osób które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniają maksymalnie 9 osób. Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe? Czy wspólnik spółki cywilnej też może ubiegać się o zwolnienie? Jakie
Wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. - zakłada projekt nowelizacji, którym 10 września zajmie się rząd.
Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości obniżenia składki zdrowotnej nie od 1 stycznia 2025 r. - jak wcześniej planowano - ale np. od II kw. czy III kw. 2025 r. i wprowadzenia wariantu przejściowego, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana.
Wprowadzenie jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń lekarskich w ZUS oraz zmiana zasad zatrudniania, wynagradzania oraz kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje MRPiPS.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, której celem jest wprowadzenie nowych reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych - podała Kancelaria Prezydenta.
Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy w sprawie renty wdowiej. Regulacja przewiduje, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.
Od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych - poinformował minister finansów Andrzej Domański, podczas posiedzenia Sejmu 26 lipca 2024 roku. Trwają prace nad rządowym projektem zmian w składce zdrowotnej, które mają przywrócić zryczałtowaną składkę zdrowotną dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej.
Sejm uchwalił 26 lipca nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki, które przewidują m.in. wypłatę drugiego świadczenia w wysokości 25 proc. od 1 stycznia 2027 r. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
Przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej to zmiana, która zgodnie z deklaracjami rządu ma obowiązywać od początku 2025 roku. Trwają prace nad wspólnym, rządowym projektem zamian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jak potwierdził Minister Finansów, rozwiązanie powinno zostać przedstawione w ciągu najbliższych
Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy dotyczący oskładkowania umów cywilnoprawnych, wyjątkiem będą umowy uczniów i studentów do 26. roku życia. "Ozusowanie" wszystkich umów cywilnoprawnych to jeden z kamieni milowych wpisanych do polskiego KPO, które rząd jest zobowiązany zrealizować. Projekt będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmiana zasad zatrudniania obywateli Ukrainy, a także nowe obowiązki związane ze sprzedażą przez Internet to zmiany, które obowiązują już od 1 lipca 2024 roku. Podpowiadamy o czym warto pamiętać w lipcu i na jakie zmiany warto się przygotować w drugiej połowie 2024 roku.
Wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia składek ZUS przez jeden, wybrany miesiąc w roku kalendarzowym to nowe rozwiązanie z którego przedsiębiorcy skorzystają jeszcze w tym roku. Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek do ZUS, a już w grudniu będą mogli korzystać z tego rozwiązania. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby skorzystać z wakacji składkowych?