Porady i artykuły

Artykuł aktualny
16.09.2024 Podatki

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że pomoc finansowa uzyskiwana przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) na uzyskanie lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) nie może korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49a updof. Taka pomoc jest opodatkowana PIT jako przychód ze stosunku służbowego.

Artykuł aktualny
12.09.2024 Podatki

Od 1 stycznia 2025 r. duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe zostaną objęte nowymi przepisami dotyczącymi prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ich raportowania w formie elektronicznej do urzędów skarbowych. Ministerstwo Finansów wprowadza obowiązek składania tzw. JPK-CIT, który ma na celu usprawnienie kontroli podatkowych oraz zwiększenie transparentności rozliczeń CIT. Przy tym z informacji MF dowiadujemy

Artykuł aktualny
09.09.2024 Podatki

Jeżeli w wyniku likwidacji spółki jawnej wspólnik otrzymuje:

Artykuł aktualny
06.09.2024 Podatki

W interpretacjach podatkowych dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) pojawia się nowe podejście fiskusa do obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Fiskus zmienia zdanie na niekorzyść przedsiębiorców i oczekuje od nich sporządzania dokumentacji, nawet jeśli nie osiągają dochodu.

Artykuł aktualny
22.08.2024 Podatki

MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.

Artykuł aktualny
13.08.2024 Podatki

W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć

Artykuł aktualny

Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.

Poprzednia Następna