Orzeczenia

Orzeczenie
28.12.1989 Obrót gospodarczy

W sporze o prawo do lokalu sąd nie może na podstawie art. 730 k.p.c. zakazać stwierdzenia spornych uprawnień do przebywania w tym lokalu (art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych – jednolity tekst Dz.U. z 1984 r. nr 32, poz. 174).

Orzeczenie
22.12.1989

Jeśli nagłe wtargnięcie psa na jezdnię stało się przyczyną uszkodzenia pojazdu, ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę na podstawie § 21 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1985 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz.U. Nr 6, poz. 20).

Orzeczenie
22.12.1989

Umowa poręczenia wykonania obowiązku alimentacyjnego może obejmować także alimenty ustalone w przyszłej sprawie o podwyższenie alimentów.

Orzeczenie
22.12.1989

Artykuł 17 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. prawo lokalowe (jedn. tekst: Dz.U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165, ze zm.), regulujący wysokość czynszu za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego, nie może być w drodze analogii stosowany do osoby zajmującej bez tytułu prawnego lokal mieszkalny w spółdzielni mieszkaniowej.

Orzeczenie
13.12.1989 Obrót gospodarczy

Prawo spółdzielcze nie nakłada na spółdzielnię mieszkaniową obowiązku przydzielenia byłym małżonkom dwóch odrębnych lokali mieszkalnych w zamian za prawo do lokalu dotychczas zajmowanego. Obowiązku takiego nie może też nałożyć na spółdzielnię sąd w orzeczeniu dokonującym podziału majątku wspólnego małżonków.

Orzeczenie
23.11.1989

Uprawnienia wynikające z decyzji administracyjnej o przydziale do zajmowanego lokalu użytkowego przechodzą w razie reorganizacji przedsiębiorstwa najemcy na przedsiębiorstwo powstałe w wyniku tej reorganizacji.

Orzeczenie
15.11.1989 Obrót gospodarczy

Wymagalność roszczenia sprzedawcy o zapłatę ceny powstaje z chwilą, gdy sprzedawca spełni swoje świadczenie wzajemne, czyli wydał nabywcy przedmiot sprzedaży.

Orzeczenie
08.11.1989 Obrót gospodarczy

Niedokonanie podziału majątku wspólnego nie stanowi przeszkody do dochodzenia przez każdego z byłych małżonków przeciwko osobie trzeciej roszczenia o wykup działki gruntu zabudowanego przez nich w czasie trwania małżeństwa ze środków stanowiących majątek wspólny. Uprawnienia tego nie wyłącza negatywne w tej kwestii stanowisko jednego z byłych małżonków.

Orzeczenie
03.11.1989 Obrót gospodarczy

Członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przydzielono lokal mieszkalny z usterkami może domagać się nakazania spółdzielni, by usunęła usterki, nie może natomiast żądać wprost zasądzenia od spółdzielni na jego rzecz kwoty stanowiącej równowartość kosztów niezbędnych do usunięcia usterek i doprowadzenia lokalu do stanu, w jakim winien być oddany.

Orzeczenie
27.10.1989

Trasat płacący czek jest obowiązany do sprawdzenia legitymacji formalnej przedstawiającego czek. Zasada ostrożności w obrocie nakazuje jednak skupującemu czeki wystawione za granica sprawdzenie, czy bank zagraniczny, na który czek został wystawiony, będzie honorował czek w stosunkach z bankiem polskim.

Orzeczenie
20.10.1989 Obrót gospodarczy

Niezwrócenie się przez sąd rejestrowy do organu antymonopolowego o zajęcie stanowiska, czy akt o utworzeniu spółki przez podmioty, które należały do rozwiązanego zrzeszenia przedsiębiorstw państwowych, nie narusza przepisów o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej (art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej oraz

Orzeczenie
19.10.1989 Obrót gospodarczy

Oświadczenia pełnomocnika procesowego składane w postępowaniu sądowym imieniem reprezentowanego, naruszające dobra osobiste strony przeciwnej, mogą być uznane za bezprawne, jeżeli zawierają fakty i oceny przedstawione ze świadomością niezgodności ich z prawdą.

Orzeczenie
16.10.1989

Spadkobiercom dziedziczącym wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, którzy przy dziale spadku wkładu tego nie otrzymali, przysługuje prawo do spłat, jeżeli: c) w ciągu roku od chwili działu podejmą pracę w gospodarstwie rolnym spółdzielni, w której znajduje się wkład gruntowy należący do spadku.

Orzeczenie
12.10.1989 Obrót gospodarczy

Poszkodowany nie może skutecznie dochodzić od osoby cywilnie odpowiedzialnej podwyższenia renty (art. 907 § 2 k.c.) w tej części, w której podlegałaby ona wyrównaniu świadczeniami z ubezpieczenia społecznego.

Orzeczenie
18.09.1989 Obrót gospodarczy

Nabyte udziały od współspadkobierców w postępowaniu o dział spadku jak również udział we współwłasności w zamian za dożywocie przez jednego z małżonków ze wspólnie osiąganych dochodów w czasie trwania wspólności ustawowej wchodzą do dorobku małżonków.

Orzeczenie
18.09.1989

Orzeczenie o rozgraniczeniu nieruchomości, w którym oznaczono ich granicę z utrwaleniem na gruncie, podlega zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności i wykonaniu w drodze egzekucji prowadzonej przez komornika.

Orzeczenie
05.09.1989 Obrót gospodarczy

Osoba, która uzyskała posiadanie nieruchomości w drodze umowy sporządzonej bez zachowania formy aktu notarialnego, może być – w zakresie zasiedzenia tej nieruchomości (art. 172 § 1 k.c.) – uznana za samoistnego posiadacza będącego w dobrej wierze.

Orzeczenie
25.08.1989 Obrót gospodarczy

Stwierdzenie nabycia spadku jest sprawą prywatną, która nie łączy się bezpośrednio z interesem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Orzeczenie
27.07.1989

W sprawie o eksmisją byłego współmałżonka z lokalu mieszkalnego objętego szczególnym trybem najmu przydzielonego stronom w czasie trwania związku małżeńskiego sąd uprawniony jest do badania, czy strona powodowa nie utraciła przymiotu najemcy na skutek rozwiązania stosunku najmu, nie może natomiast dokonywać oceny istnienia bądź nieistnienia przesłanek przewidzianych w art. 51 pkt 3 prawa lokalowego

Orzeczenie
30.06.1989 Obrót gospodarczy

Wniosek strony o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, nadany w polskim urzędzie pocztowym przed jego ogłoszeniem, nie jest skuteczny.

Orzeczenie
28.06.1989 Obrót gospodarczy

W wypadku współuczestnictwa jednolitego między pozwanymi; z których jeden bez zgody drugiego uznał roszczenie, sąd nie może nadać z urzędu wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności (art. 333 § 1 pkt 2 w zw. z art. 73 § 2 k.p.c.) także w stosunku do tego pozwanego, który uznał powództwo.

Orzeczenie
28.06.1989 Obrót gospodarczy

Umowy międzynarodowe w zakresie stosunków cywilnoprawnych, i rodzinnych mogą stanowić podstawę decyzji sądowej na równi z przepisami tzw. prawa wewnętrznego. Umowa międzynarodowa może być stosowana jedynie w relacji podmiotowej jej uczestników. Państwo, które nie przystąpiło do umowy międzynarodowej, nie może liczyć na to, że będzie odnosić korzyści z uregulowania w umowie międzynarodowej bez zachowania

Orzeczenie
28.06.1989

podjął następującą uchwałę: Małoletni w wieku 1011 lat, nie należący do kręgu spadkobierców ustawowych, wykonujący po zajęciach w szkolepodstawowejsystematycznie pomocnicze prace w gospodarstwierolnym nie może być spadkobiercą testamentowym gospodarstwarolnego.

Orzeczenie
27.06.1989 Obrót gospodarczy

Poręczyciel, który zobowiązał się świadczyć alimenty za zobowiązanego w okresie jego nieobecności w kraju, nie może być pozwanym w sprawie o podwyższenie alimentów; może natomiast przystąpić do strony pozwanej w charakterze interwenienta ubocznego.

Poprzednia Następna