Na postanowienie sądu wojewódzkiego wyznaczające do rozpoznania sprawy inny sąd zamiast właściwego (art. 508 § 2 k.p.c.) przysługuje zażalenie.
Jeżeli przed dniem 5 lipca 1963 r. współwłaściciele zorganizowali odrębne gospodarstwa rolne na wspólnej nieruchomości, to podział jej bez zachowania wymagań przewidzianych w art. 163 w związku z art. 213 k.c. jest dopuszczalny także w wypadku, gdy osoba trzecia po dniu 5 lipca 1963 r. nabyła w drodze licytacji udział jednego ze współwłaścicieli w tej nieruchomości, obejmujący tak zorganizowane gospodarstwo
Jeżeli prawomocnym wyrokiem zostało oddalone powództwo o ustalenie nieważności testamentu, sąd spadku, rozpoznając sprawę w trybie art. 679 k.p.c., nie może ponownie badać ważności testamentu, chyba że wniosek w tym względzie zostanie zgłoszony przez zainteresowaną osobę, która nie była stroną procesu o ustalenie nieważności testamentu.
wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w sprawach o dział spadku obejmującego gospodarstwo rolne.
Osoba, która nabyła od spadkobiercy udział w jednej z kilku działek gruntu wchodzących w skład spadkowego gospodarstwa rolnego, nie jest nabywcą udziału w tym gospodarstwie i nie ma legitymacji do wystąpienia z wnioskiem o dział spadku obejmującego gospodarstwo rolne.
Udziałowcowi wspólnoty gruntowej nie przysługują uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu cywilnego o współwłasności w takim zakresie, w jakim byłoby to sprzeczne z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 29.VI. 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych oraz statutu spółki powołanej do zarządu wspólnot i właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w jej skład.
W sprawach o zniesienie współużytkowania wieczystego oraz w sprawach o dział spadku obejmującego takie prawo zgoda na podział ze strony właściwego organu prezydium rady narodowej, powołanego w myśl art. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (jednolity tekst: Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159) do gospodarowania terenami, nie jest potrzebna.
W razie zniesienia współwłasności przez podział fizyczny nieruchomości hipoteka ciążąca dotychczas na udziale współwłaściciela ciąży w dalszym ciągu na nowo powstałych nieruchomościach w takiej części, w jakiej była obciążona nieruchomość podzielona".
Od rewizji w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego (eksmisję) pobiera się wpis stały w wysokości odpowiadającej wpisowi od powództwa w takiej sprawie.
Przewodniczący: sędzia J.Pietrzykowski /spr./ Sędziowie: S.Gross, Z.Masłowski.
I. Wymaganiu podania w piśmie, stwierdzającym treść testamentu ustnego, daty oświadczenia spadkodawcy czyni zadość nie tylko cyfrowe oznaczenie dnia miesiąca, lecz również określenie go w tym piśmie w sposób pozwalający na nie budzące wątpliwości ustalenie daty złożenia oświadczenia. II. Nie jest dopuszczalne spisanie oświadczenia spadkodawcy przez osobę powołaną w testamencie ustnym do dziedziczenia
Według brzmienia § 17 ust. 1 rozporządzenia RM z dnia 25 lipca 1959 r. w sprawie czynszu za lokale użytkowe (Dz. U. Nr 50, poz. 245 ze zmianami) konieczną przesłanką obniżenia czynszu o 50% w razie zobowiązania się najemcy do dokonywania remontów bieżących i kapitalnych jest to, by najem obejmował cały budynek. Zobowiązanie się najemcy poszczególnego lokalu do wykonywania kapitalnego remontu całego
Na postanowienie sądu powiatowego oddalające skargę na czynności komornika i kończące postępowanie egzekucyjne przysługuje zażalenie.
1.Stwierdzenie podpisem przez osobę otrzymującą korzyść majątkową w testamencie, że spadkodawca nie może podpisać protokołu zawierającego jego oświadczenie, nie ma wpływu na ważność postanowienia przysparzającego tej osobie korzyść majątkową. 2.Podpisanie protokołu zawierającego ostatnią wolę spadkodawcy przez osobę, wobec której ta wola została złożona w trybie art. 951 k.c. jedynie przy poświadczaniu
Jeżeli osoba, w stosunku do której działa domniemanie prawne z art. 6 § 1 ustawy z dnia 21.1.1958 r. o wzmożeniu ochrony mienia społecznego przed szkodami wynikającymi z przestępstwa (Dz. U. Nr 4, poz. 11 z późn. zmian.), dowiedziała się w różnych datach o tym, że zarówno zabezpieczenie, jak i egzekucja kary grzywny, przepadku mienia i roszczeń odszkodowawczych narusza jej prawa w odniesieniu do tych
Nieznany sprawca zaboru cudzego samochodu nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 435 § 1 k.c. (w związku z art. 436 k.c.), lecz posiadaczem tego samochodu.
Zwolnienie od opłat sądowych na podstawie § 18 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 marca 1989 r. w sprawie określenia wysokości niektórych opłat sadowych i notarialnych oraz warunków zwolnienia przez sąd od opłat sądowych właścicieli lub współwłaścicieli gospodarstw rolnych (Dz.U. Nr 8, poz. 62) jest zwolnieniem, do którego ma zastosowanie art. 11 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach
Orzekanie o opróżnieniu mieszkania zajmowanego przez dozorcę w domu stanowiącym własność prywatną, oparte na tej podstawie, że umowa o pełnienie czynności dozorcy została rozwiązana (art. 33 ust. 3 prawa lokalowego), nie należy do drogi sądowej.
Nabycie przez pełnoletniego członka rodziny, zamierzającego założyć własną rodzinę, i przez zamieszkujących z nim rodziców odrębnych lokali w małym domu mieszkalnym na podstawie ustawy z dnia 28.V.1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) nie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
W razie zmiany powództwa o ustalenie nieistnienia małżeństwa na powództwo o rozwód sąd wojewódzki powinien przekazać zmienione powództwo sądowi powiatowemu, a postępowanie w zakresie pierwotnego powództwa, jako bezprzedmiotowe, umorzyć.
W razie przekazania sprawy z postępowania cywilnego do postępowania karnego chodzi nie tylko o przekazanie sprawy innemu wydziałowi, ale także o podjęcie postępowania w innym trybie, a na takie postanowienie przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt. 1 in fine). Artykuł 394 § 1 pkt 1 k.p.c. przewidujący zażalenie na podjęcie postępowania w innym trybie, dotyczy wprawdzie przede wszystkim przekazania
Przepis art. 72 § 2 k.p.c. nie odnosi się do powództwa odszkodowawczego wytoczonego przeciwko komornikowi i Skarbowi Państwa na podstawie art. 769 k.p.c. Jeżeli więc powodem jest jednostka gospodarki uspołecznionej, pozew ulega w stosunku do Skarbu Państwa odrzuceniu ze względu na niedopuszczalność drogi sądowej (art. 199 § 1 pkt 1 w związku z art. 2 § 2 k.p.c.).
1. Istnienie wad sprzedanej rzeczy nie powoduje nieważności umowy (art. 58 § 2 k.c.), lecz skutki ich należy ocenić według przepisów o rękojmi za wady. 2. Postanowienia umów zastrzegające nadmierne odsetki nie stają się nieważne w całości, a jedynie co do nadwyżki korzyśc1 majątkowych ponad granicę określoną rozp. Rady Ministrów z dnia 23.XII.1964 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 321). 3. Zawierający umowę z
Małżonkowi, który został wyzuty ze współposiadania mieszkania przez drugiego małżonka, przysługuje ochrona posesoryjna, przy czym dla istnienia tej ochrony bez znaczenia jest okoliczność, że mieszkanie położone jest w domu objętym wspólnością ustawową małżeńską.