Art. 5 i 6 dekretu z dn. 8.III.1946 o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz.U. R. P. Nr 13, poz. 87) są przepisami prawa materialnego, które stosować należy zawsze niezależnie od tego, czy uprawniony żąda wydania majątku opuszczonego w trybie przewidzianym dekretem, czy też w drodze powództwa. Uzasadnienie.
W sprawach, w których Prokuratoria Generalna występuje na zasadzie art. 13 kpn w obronie interesu publicznego, a nie jako pełnomocnik Skarbu Państwa, oddalenie jej wniosków nie może być uznane za przegranie sprawy w rozumieniu art. 101 k.p.c. i dlatego uczestnik, którego wniosek został uwzględniony, nie może żądać zasądzenia od Skarbu Państwa kosztów na swoją rzecz. Uzasadnienie.
Postępowanie egzekucyjne, przeprowadzone w okolicznościach stwierdzonej przemocy ze strony okupanta, wyłączającej niezawisłość polskich organów władzy sądowej, jest tylko pozornie postępowaniem tej władzy, gdyż w rzeczywistości stanowi akt władz okupacyjnych, nie może więc ono korzystać z niewzruszalności prawomocnego postępowania organów polskiej władzy sądowej i ten, czyje prawo ono narusza, może