O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, zdecyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2017 r. Jeżeli pracodawca w tym dniu będzie zatrudniał więcej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w 2018 r. zostanie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych
Rodzice, którzy w 2018 r. będą zawierali umowy uaktywniające w celu zapewnienia opieki swoim dzieciom, poniosą wyższe koszty zatrudnienia niani. Negatywne skutki przedstawionej nowelizacji odczuje także sama niania, gdyż z jej środków będą regulowane składki od podstawy przekraczającej równowartość połowy minimalnego wynagrodzenia, które zgodnie z ogólnymi regułami podlegają finansowaniu przez zatrudnioną
Na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wysyłał deklaracje podatkowe PIT-40A/11A za 2017 r. Deklaracje otrzymają wszystkie osoby, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.
Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie składki – bez względu na okres, którego dotyczą – trzeba będzie wpłacać na indywidualny numer rachunku składkowego. Dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte.
Od 2019 roku ma obowiązywać zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Sejm przyjął poprawki Senatu zakładające przesunięcie o rok daty wejścia w życie ustawy.
W związku ze zmianą zasad opłacania składek ZUS nowym uregulowaniom podlegają także zasady zaliczania wpłat na poczet należności w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany wprowadza rozporządzenie z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
31 stycznia 2018 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA. ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość
Wysokość wynagrodzenia ustalanego pomiędzy stronami umowy o pracę może być weryfikowana przez ZUS, jeżeli skutkuje prawem do niewspółmiernie wysokich świadczeń – m.in. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2017 r. (sygn. P 9/15).
10-cio letni okres przedawnienia składek ZUS obowiązywał do końca 2016 r.
Senat wniósł poprawkę do ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - przepisy miałyby wejść w życie od początku 2019 r.
Wysokość wynagrodzenia ustalanego pomiędzy stronami umowy o pracę może być weryfikowana przez ZUS, jeżeli skutkuje prawem do niewspółmiernie wysokich świadczeń – m.in. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2017 r. (sygn. P 9/15).
Zniesieniu limitu składek na ZUS nastąpi prawdopodobnie od stycznia 2019 r. Nowe regulacje przewidują zniesienie limitu, tak by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.
Wprowadzenie ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r. - taką poprawkę zarekomendowała senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
Przedsiębiorco, od 1 stycznia 2018 roku będziesz opłacał składki do ZUS jednym zwykłym przelewem na Twój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).
Na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn przechodzą głównie osoby, które dotąd były nieaktywne zawodowo. Od początku września ZUS przyjął 377,4 tys. wniosków związanych z przywróceniem wieku emerytalnego.
Dłuższe vacatio legis ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS jest niemal pewne po wypowiedziach Wicepremiera Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego. Argumenty Pracodawców RP oraz innych organizacji przeważyły szalę. To jednak nie koniec zmagań – wejście w życie złej ustawy zostało tylko odroczone, a nie zarzucone.
Wszystkie reprezentatywne organizacje pracodawców i związki zawodowe obecne w Radzie Dialogu Społecznego zwróciły się do wicepremiera, Ministra Finansów i Rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o wydłużenie vacatio legis ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do końca 2018 r.
Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to złe przepisy dla pracowników i pracodawców. Firmy w 2018 r. poniosą znaczne, dodatkowe koszty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje płatników w pierwszych miesiącach przyszłego roku, jeśli - po wpłatach składek na jedno indywidualne konto - zostaną one rozliczone na zaległe zobowiązania wobec Zakładu - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Sejm uchwalił rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Od 1 grudnia 2017 r. zaczną obowiązywać zmiany ustawy zasiłkowej. Po zmianie elektroniczne zwolnienie lekarskie będzie mogło być podpisane, w formie pisemnej lub za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.
Związek Rzemiosła Polskiego w piśmie do Prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej odniósł się do nowych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Według zapisu w dokumencie składki będą wpłacane na jedno indywidualne konto, ale z mocy prawa będą zaliczane na poczet najstarszej zaległości składkowej oraz proporcjonalnie na poczet odsetek z tytułu
Resort pracy informuje, że nie jest prawdziwa informacja, że na podstawie polsko-ukraińskiej Umowy o zabezpieczeniu społecznym, polscy podatnicy będą finansować minimalne emerytury obywatelom Ukrainy. Polsko-ukraińska Umowa o zabezpieczeniu społecznym nie reguluje kwestii minimalnych emerytur. Umowa nie reguluje także kwestii podwyższania polskich emerytur do kwot emerytur minimalnych obowiązujących
Rząd liczył, że po obniżeniu wieku emerytalnego tylko część uprawnionych zechce skorzystać z prawa do świadczenia. Przeliczył się.