9 listopada 2015 r. zmieniły się zasady prowadzenia przez organizacje pożytku publicznego kampanii promocyjnych na rzecz przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na działalność pożytku publicznego. OPP będą także musiały dokonać zmian w sposobie, w jaki ewidencjonują środki zebrane z 1% PIT.
Ustawa o rachunkowości nie wyznacza terminu, w którym należy podjąć decyzję o sporządzaniu sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych. Dlatego też należy przyjąć, że może być ona podjęta w dowolnym czasie umożliwiającym sporządzenie sprawozdania finansowego, a więc także w roku następującym po roku, za który jednostka chce sporządzić uproszczone sprawozdanie
Jednostka podejmując decyzję o odstąpieniu od zapłaty drobnych nieprzeterminowanych należności, może je odnieść w koszty jednym dokumentem zbiorczym, sporządzanym np. raz na kwartał. W celu uznania ich za koszt podatkowy należy dołączyć protokół stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne byłyby równe lub wyższe od kwot wymienionych w zbiorczym dokumencie.
Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zostaną wpłacone na odrębny rachunek bankowy prowadzony dla tego funduszu. Nie ma przy tym znaczenia, o jakie odpisy (z jakiego roku) chodzi. Podatnik może zaliczyć do kosztów również odpisy naliczone w latach poprzednich, nawet jeżeli obowiązek ich wpłaty uległ przedawnieniu.