Znany jest już limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych na 2014 r.
Wprowadzenie nowej i znacznie szerszej niż obecna definicji kontroli do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej – to jedna ze zmian, jakie czeka spółki objęte tymi standardami od początku 2014 roku. Zdaniem ekspertów zmiany powinny znacząco wpłynąć na przejrzystość skonsolidowanych sprawozdań finansowych w spółkach. Za brak dostosowania się do nowych przepisów będą groziły upomnienia
To krok w kierunku walki z kreatywną księgowością. W odpowiedzi na kryzys finansowy od przyszłego roku w Unii Europejskiej zmienią się zasady tworzenia raportów finansowych.
5 059 560 zł – tyle wynosi limit przychodów, którego osiągnięcie w 2013 roku zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 roku. Kwotę tę wylicza się na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na dzień 30 września 2013 r.
Opublikowano projekt zmian ustawy o rachunkowości dotyczących mikropodmiotów. Zmiany dotyczą jednostek mikro, które będą mogły sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe wykazując tylko podstawowe kategorie, jak np. w bilansie tylko aktywa trwałe, aktywa obrotowe, kapitały własne, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania oraz rozliczenia międzyokresowe.
Jednostki, których sprawozdanie finansowe za 2013 r. podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta powinny już rozpocząć proces jego wyboru.
Wprowadzenie uproszczeń dla mikrospółek będzie rozwiązaniem korzystnym i oczekiwanym przez najmniejszych przedsiębiorców. Pozwoli na ograniczenie kosztów związanych z obsługą księgową firmy i przeznaczenie dodatkowych środków na działalność operacyjną generującą zyski.
Celem planowanej nowelizacji ustawy o rachunkowości jest wprowadzenie uproszczeń w sprawozdawczości finansowej tzw. mikropodmiotów. Zastosowanie uproszczeń nie będzie obowiązkowe. Od wyboru jednostki będzie zależało, czy takie uproszczenia wprowadzi.
19 lipca 2013 r. weszła w życie nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Nakłada ona na wszystkie kraje członkowskie, a więc i Polskę, obowiązek dokonania w ciągu 2 lat (do 20 lipca 2015 r.) zmian w zakresie wymogów rachunkowości dotyczących sprawozdawczości
Jeśli projektowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o prowadzeniu rachunkowości przez firmy wejdą w życia już wkrótce mikrofirmy będą mogły uprościć prowadzenie ksiąg rachunkowych – informuje „DGP”.
Komisja Standardów Rachunkowości opublikowała projekt nowego Krajowego Standardu Rachunkowości. Będzie to ósmy Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący sprawozdania z działalności. Uwagi do projektu należy zgłosić do 31 sierpnia 2013 r.
Rok 2013 jest pierwszym rokiem, w którym nie ma obowiązku przekazywania rocznych sprawozdań finansowych (tj. tych za rok 2012) do publikacji w „Monitorze Polskim B”. Nie oznacza to jednak, że obowiązek składania sprawozdań finansowych do ogłoszenia zupełnie zniknął. Należy pamiętać, że obowiązek ten mają nadal podmioty nieobjęte wpisem do KRS, których sprawozdania finansowe podlegały badaniu, oraz
Wybór biegłego rewidenta to proces, który może trwać parę tygodni. Dlatego należy wcześniej, najlepiej po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, rozpocząć przeglądanie ofert i rozmowy z biegłymi rewidentami. Ma to istotne znaczenie, ponieważ biegły rewident musi mieć zapewnioną możliwość uczestniczenia w inwentaryzacji, która najpóźniej powinna się rozpocząć 1 października.
Nowe przepisy ustawy o rachunkowości, które weszły w życie 1 stycznia 2013 r., zwalniają większość podmiotów z obowiązku ogłaszania sprawozdania finansowego. Nie jest jednak jasne, które jednostki mimo tych zwolnień nadal mają obowiązek ogłaszania swojego sprawozdania finansowego.
W dniu 20 czerwca 2013 r. Rada UE przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowej dyrektywy ws. rachunkowości (zastępującej Czwartą i Siódmą dyrektywę prawa spółek).
Sprawozdania finansowe zostały już sporządzone i czekają na zatwierdzenie.
W związku ze zbliżającym się okresem (koniec marca 2013 r.) na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2012 rok przez podmioty, dla których rok bilansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym MG przypomina, że przedsiębiorcy nie muszą składać sprawozdania finansowego do publikacji w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski B. Tym samym nie trzeba ponosić kosztów publikacji sprawozdania za 2012