Porady i artykuły

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Artykuł

Zleceniobiorcy, który nie wykonuje umowy przez cały miesiąc, przysługuje niższa kwota wolna od potrąceń z wierzytelności. W drodze analogii należałoby przyjąć, że kwoty wolne ulegają w tym przypadku obniżeniu jak przy zatrudnieniu na część etatu. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi z 18 października 2018 r. na pytanie redakcji MPPiU.

Artykuł
08.11.2018 Obrót gospodarczy

Umowa spółki z o.o. jest skuteczna, jeżeli zawiera co najmniej obowiązkowe elementy wymagane dla takiej umowy. Brak któregokolwiek z tych elementów będzie skutkować odmową wpisu spółki do rejestru. W artykule przedstawiamy, jakie obligatoryjne zapisy powinny się znaleźć w umowie założycielskiej spółki z o.o. W kolejnym numerze „Mk” przedstawimy, jakie dodatkowe elementy można zamieścić w umowie.

Artykuł

Wsparcie nowych inwestycji to ulga w postaci zwolnienia od podatku dochodowego udzielana przedsiębiorcom przez Ministra Inwestycji i Rozwoju w formie decyzji o wsparciu. Zwolnienie dotyczy dochodów z działalności prowadzonej na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Artykuł

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia zleceniobiorców przed potrąceniami komorniczymi. Nowelizacja w zakresie zapewnienia tym osobom minimum egzystencji i ochrony przed egzekucją zrówna je z osobami mającymi status pracowników. Oznacza to, że do wynagrodzeń zleceniobiorców-dłużników należy wprost stosować przepisy Kodeksu pracy o granicy potrącenia i kwocie

Artykuł

Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?

Artykuł

W 2019 r. ma wejść w życie pakiet przepisów, które - w swoich założeniach - mają uprościć życie przedsiębiorcom. Wiele uciążliwych formalności ma być zniesionych. Wprowadzona zostanie możliwość rozliczania w kosztach wydatków na wynagrodzenie małżonków. Ma się pojawić nowe zwolnienie z podatku dla odszkodowań za zniszczone środki trwałe oraz korzystniejsze zasady rozliczania strat podatkowych. Przegląd

Artykuł

Działalność prowadzona indywidualnie przez osoby fizyczne jest w Polsce najpopularniejszą formą aktywności gospodarczej. Budowane w ten sposób firmy nie rzadko prowadzą działalność gospodarczą na dużą skalę, co jest równoważne m.in. z dysponowaniem znacznym majątkiem rzeczowym i zatrudnianiem wielu pracowników. Dlatego śmierć przedsiębiorcy prowadzącego taką działalność powoduje poważne konsekwencje

Artykuł

W spółkach kapitałowych zdarza się, że wspólnik (osoba fizyczna) po udzieleniu spółce oprocentowanej pożyczki decyduje, że nie chce zwrotu pożyczki i należnych odsetek, a przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność chce zamienić na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W takim przypadku niezbędne jest zawarcie umowy kompensacyjnej i podjęcie przez wspólników uchwały w sprawie konwersji wierzytelności

Artykuł

Przekazanie przez jednego z małżonków całości prowadzonego przedsiębiorstwa drugiemu z nich nie podlega PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Poprzednia Następna