Ministerstwo Finansów chce powołania Centralnej Bazy Rachunków, która ma umożliwić sprawne zlokalizowanie rachunku służącego gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych. Ma ona ułatwić szukanie majątku przestępców.
Zaproponowane regulacje będą stanowiły dla wierzycieli barierę w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej i egzekucyjnej. Przyniosą także wymierne straty dla państwa, zarówno finansowe dla budżetu, jak i wizerunkowe, poprzez utratę wiarygodności w oczach inwestorów z powodu ich negatywnego wpływu na wierzycieli, będących jednocześnie przedsiębiorcami i inwestorami - napisała Konfederacja Lewiatan w ocenie
Zniesienie ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce – zakłada nowela ustawy o ochronie przyrody i ustawie o lasach, uchwalona przez Parlament.
Ministerstwo Rozwoju i Finansów pracuje nad prawnym rozwiązaniem problemu sukcesji w firmach rodzinnych. Wszystko wskazuje na to, że w styczniu 2017 r. będzie gotowy projekt ustawy, która wprowadzi do porządku prawnego instytucję prokurenta spadkowego. Będzie on zarządzał firmą do czasu rozstrzygnięć spadkowych - informuje Konfederacja Lewiatan.
Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Celem ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany objęły również prawo budowlane, zwalniając niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.
Firmy MŚP uzyskają możliwość finansowania wprowadzania innowacji, dzięki środkom przeznaczonym na zabezpieczenia kredytów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie oferował małym i średnim przedsiębiorstwom instrumenty, które umożliwią zabezpieczenie kredytów.
Uproszczenie procesu wykorzystania środków z Unii Europejskiej to myśl przewodnia zmian przygotowanych w Ministerstwie Rozwoju. Urzędnicy wsłuchali się w głos przedsiębiorców i zaproponowali rozwiązania, które są dla nich korzystne, nawet jeśli zwiększają obciążenia po stronie instytucji publicznych. W kilku kwestiach można było jednak pójść jeszcze dalej - uważa Konfederacja Lewiatan.
Najważniejszym elementem walki z mafią paliwową będą kontrole - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Zapowiedział wprowadzenie monitoringu przewozu paliw w Polsce i zmiany w prawie energetycznym.
Uchylenie przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego oraz wprowadzenie od 2018 r. możliwości zameldowania w formie elektronicznej - to główny cel przygotowanego przez MSWiA projektu noweli ustawy o ewidencji ludności, wysłanego do konsultacji.
Wierzyciele będą mogli zabezpieczyć swoje wierzytelności na rachunku bankowym dłużnika na tych samych warunkach niezależnie od państwa, w którym rachunek jest prowadzony - zakłada uchwalona przez Sejm nowela kodeksu postępowania cywilnego.
Przedsiębiorcy otrzymują wezwania do zapłaty za wpis do komercyjnych rejestrów działalności gospodarczej. To może wprowadzać w błąd. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju, jest bezpłatny.
W ostatnich tygodniach miały w Polsce miejsce przypadki oszustwa polegającego na wyłudzaniu dużych kwot pieniędzy od osób starszych jako opłaty celnej za paczki wysyłane z zagranicy.
Podział dokumentów publicznych takich jak prawa jazdy, paszporty i książeczki żeglarskie na trzy kategorie ze względu na bezpieczeństwo państwa - zakłada projekt ustawy o dokumentach publicznych. Projekt autorstwa MSWiA trafił do konsultacji publicznych.
Wprowadzenie mediacji administracyjnej, instytucji milczącego załatwienia sprawy oraz obowiązku informowania, jakie konkretnie przesłanki nie zostały spełnione przez wnioskodawcę - zakłada projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego, przyjęty przez rząd.
Ministerstwo Rozwoju ogłosiło projekt zmian upraszczających proces wykorzystania środków z Unii Europejskiej. Urzędnicy wsłuchali się w głosy przedsiębiorców i zaproponowali rozwiązania, które są dla nich korzystne, nawet jeśli zwiększają obciążenia po stronie instytucji publicznych. W kilku kwestiach można było jednak pójść jeszcze dalej - uważa Konfederacja Lewiatan.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Zaproponowane rozwiązania usprawnią i ułatwią dochodzenie należności. Poprawi to płynność finansową przedsiębiorstw, a tym samym będzie przeciwdziałać zatorom płatniczym, uznawanym za jedną z podstawowych barier rozwoju gospodarczego.
W związku ze zmianą art. 98 ust. 2 Prawa celnego zostało wydane rozporządzenie w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Reguluje ono kompleksowo całość zagadnień z zakresu zgłoszeń INTRASTAT.
Resort rozwoju zapowiadał, że kontrolerzy będą mogli wchodzić do firm dopiero po dokonaniu konkretnej analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa. Miała ona uniemożliwić prewencyjne nękanie firm. Projekt ustawy przewiduje jednak tak pojemne wyjątki od tej zasady, że praktycznie zawsze urzędnicy będą mogli odstąpić od przeprowadzania tej analizy.
Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu nieściągnięte od dłużników kwoty. Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan nowe przepisy, choć trudne w stosowaniu, powinny ulżyć tym firmom, którym krajowi kontrahenci biznesowi nie płacą na czas.
Ustawa, która ma usunąć niektóre bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej i przynieść 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania, została przyjęta przez Sejm.
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, który zakłada uznanie klauzul waloryzacyjnych/indeksacyjnych za abuzywne (niedozwolone). Zgodnie z projektem przepisy miałyby mieć zastosowanie także do umów już zawartych. To narusza zasadę nie działania prawa wstecz - uważa Konfederacja Lewiatan.
10 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Dostosowuje ona polskie przepisy do obowiązków wynikających z dyrektywy w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich (tzw. dyrektywy ADR, ang. Alternative Dispute Resolution) i rozporządzenia w sprawie internetowego rozstrzygania sporów konsumenckich (tzw. rozporządzenia ODR, ang. Online
W ramach pakietu „100 zmian dla firm” trwają prace nad nową formą prowadzenia działalności, prostą spółką akcyjną, która będzie korzystna dla start-upów.