Jak prawidłowo rozliczyć podróż służbową właściciela firmy? 30 maja br. o godz. 8:20 przedsiębiorca wyjechał służbowym samochodem w podróż. Granicę kraju przekroczył o godz. 12:40. Celem podróży było nawiązanie współpracy z dostawcami z kilku miast położonych w Niemczech. W podróży zagranicznej przebywał do 12 czerwca. O godz. 13:40 przekroczył granicę kraju, a o godz. 19:40 dotarł do firmy. Jak prawidłowo
Zatrudniamy 26 pracowników. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja stanowisk) podjęliśmy decyzję o zwolnieniu dwóch pracowników. Jeden ze zwalnianych pracowników jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony i obowiązuje go okres 2-tygodniowego wypowiedzenia, który zakończy się 7 lipca 2012 r. Czy musimy temu pracownikowi wypłacić odprawę pieniężną?
Nazwane wypowiedzeniem oświadczenie woli złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (uchwała Sądu Najwyższego z 14 lutego 2012 r., III PZP 5/11).
Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców bez ważnego prawa pobytu w Polsce oraz odpowiedzialność wykonawców i podwykonawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców w Polsce przewidują przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja weszła w życie 21 lipca 2012 r.