Podwładny powinien zwrócić się do pracodawcy o skierowanie go na badanie, aby ustalić przesłanki do zastosowania art. 230 § 1 k.p. (objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej).
Zakładając, że użyte w pytaniu sformułowanie „wirtualne sklepy” odnosi się do działalności handlowej dokonywanej za pośrednictwem internetu, należałoby przyjąć, że zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe.
Przepis art. 4 ustawy o zfśs może stanowić podstawę określenia wyższego odpisu dla tej grupy zatrudnionych.
Jakkolwiek sama inicjatywa uczestnictwa w akcjach społecznych jest godna poparcia, a sam ustawodawca, popierając cele wskazane m.in. w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wskazuje w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn w wysokości maksymalnej 10% dochodu na te cele, to rozwiązania rozważane
Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników związanych z ich udziałem w akcji woluntarystycznej w ramach wolontariatu pracowniczego np. kosztów podróży i noclegu, bądź też równoważne z tym zwrotem korzystanie przez nich np. z wykupionych przez Spółkę noclegów i zapewnionego przez Spółkę transportu w związku z wykonywaniem czynności woluntarystycznych stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu
Pracownikom likwidowanych zakładów budżetowych samorządowych oraz gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.
Jakie są skutki podatkowe zakupu przez Fundację biletów lotniczych wolontariuszom będącym w podróży?
Przyjmując, że system czasu pracy to zbiór reguł normujących czas pracy w zakładzie, możliwy do stosowania w zakładach opieki zdrowotnej jest taki system czasu pracy, który odpowiada ściśle warunkom określonym w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Nie jest możliwe odnoszenie się wprost do systemów czasu pracy przewidzianych w Kodeksie pracy, z uwagi na odrębność regulacji obu ustaw.
Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie pierwszych trzech miesięcy urlopu wychowawczego, w przypadku udzielenia pracownikowi tego urlopu na okres dłuższy niż trzy miesiące jest dopuszczalne, jeżeli zwolnienie z pracy nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.