Wskaźnik określa okresy rozliczeniowe stosowane w systemie wymiaru czasu pracy, które determinują sposób obliczania i ewidencjonowania czasu pracy pracowników.
Wskaźnik określa niedziele handlowe, w których praca w handlu jest dozwolona. Zgodnie z przepisami, niedziele handlowe obejmują wybrane dni.
Wskaźnik określa obowiązek pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON, jeśli nie osiąga 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wysokość wpłat ustala się na podstawie 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby brakujących pracowników do wymaganego wskaźnika.
Wskaźnik przedstawia poziom bezrobocia w kraju oraz w poszczególnych powiatach, umożliwiając ocenę sytuacji na rynku pracy na danym obszarze. Dane są aktualizowane cyklicznie i wykorzystywane w analizach gospodarczych i społecznych.
Wskaźnik określa przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Służy jako podstawa do wyliczeń świadczeń, składek oraz innych wskaźników ekonomicznych.
Wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe jest ustalane jako procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni kwartał, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Wskaźnik określa przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, wyłączając wypłaty nagród z zysku. Dane publikowane są przez Prezesa GUS i służą do monitorowania zmian w poziomie wynagrodzeń w gospodarce.
Wskaźnik określa przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, uwzględniając wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dane są publikowane regularnie przez Główny Urząd Statystyczny i stanowią podstawę do analiz ekonomicznych oraz społecznych.