Pracownicy prowadzonego przez spółkę sklepu są objęci wspólną odpowiedzialnością materialną za powierzone im mienie. Ponieważ nastąpiła zmiana personelu sklepu, nowych pracowników także objęliśmy tą odpowiedzialnością. Nie sporządzono jednak wówczas spisu z natury. Obecnie, gdy stwierdzono niedobór, nowi pracownicy bronią się tym, że powierzono im mienie w sposób wadliwy, gdyż nie znali stanu początkowego
Mój zakład pracy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W przyszłym roku planowane są zwolnienia grupowe. W związku z tym chciałam dowiedzieć się, czy to prawda, że przepisy dotyczące zwolnień grupowych mają być zmienione?
Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie zasad dotyczących obliczania nagrody jubileuszowej oraz ustalania składników wynagrodzenia, które powinny być ujęte w podstawie naliczenia nagrody, a zwłaszcza czy powinna zostać tam ujęta dodatkowa premia uznaniowa.
Chory od lutego 2003 r. pracownik zmarł 28 września 2003 r. Decyzję o przyznaniu mu renty ZUS przesłał we wrześniu 2003 r. i nadpłacił pracownikowi rentę za zaległe miesiące. Renta została przyznana z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dokumenty potwierdzające ten fakt otrzymałem 20 października 2003 r. od rodziny. Kiedy należało rozwiązać umowę o pracę, w lipcu, w dniu przyznania renty, czy
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę w połowie miesiąca. Jak obliczyć mu urlop proporcjonalny, biorąc pod uwagę, że przepracował tylko część miesiąca, a jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop?
Zwracamy się z prośbą o zajęcie stanowiska, czy wydatki poniesione na spotkanie integracyjne dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów spółki akcyjnej? Czy tego typu wydatek mieściłby się w definicji świadczeń na rzecz pracowników? Czy też impreza ta może być sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Czy w przypadku zawarcia umowy o wspólnej działalności socjalnej każda ze stron takiej umowy obowiązana jest odprowadzać na wspólną działalność socjalną odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w pełnej wysokości, czy też możliwe jest rozwiązanie, zgodnie z którym jedna ze stron umowy będzie odprowadzać na wspólną działalność socjalną np. 90% odpisu podstawowego na ZFŚS, zaś druga
Z jednym z pracowników, który zna bardzo istotne informacje związane z działalnością naszej firmy, zamierzamy zawrzeć, odrębną od umowy o pracę, umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Mamy jednak pytanie, czy w takiej umowie można zastosować karę umowną?
Czy wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2004 r. oznaczać będzie konieczność wypłacenia wszystkim pracownikom wyrównania do tej kwoty?
Przejęliśmy zakład pracy, będący dotychczas jednostką budżetową. Pracownicy tego zakładu, którzy w wyniku przejęcia stali się obecnie naszymi pracownikami, mieli dotychczas prawo do tzw. trzynastki. Czy w razie przejęcia zakładu pracy, którego pracownicy mieli prawo do trzynastej pensji, obowiązek wypłaty tego wynagrodzenia obciąża także nowego pracodawcę?
Jestem księgową w firmie. Ze szkoleń organizowanych przez firmę (nauka języka angielskiego) korzystają jej pracownicy oraz osoby zatrudniane na umowę zlecenia, prowadzące własną działalność gospodarczą (przedstawiciele handlowi), a także zarząd, zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego. Której z wymienionych kategorii osób otrzymujących świadczenie w postaci pokrycia kosztów szkolenia przysługuje
W mojej firmie pracownicy pracują na podstawie umowy o pracę od poniedziałku do piątku. Mają zawsze wolną sobotę. Święto 1 listopada przypadło w tym roku właśnie w sobotę. Czy pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny od pracy? Ja sądzę, że dodatkowy dzień wolny od pracy należałby się, gdyby praca trwała np. od wtorku do soboty, a pracownicy mieliby wolny poniedziałek i niedzielę.