Od rozliczenia za lipiec 2024 r. w JPK_V7 będzie można wpisywać oprócz numeru faktury również numer KSeF. Dotyczy to zarówno ewidencji sprzedaży i zakupów. Dopiero od rozliczenia za styczeń 2025 r. wpisywanie tego numeru w ewidencji sprzedaży będzie obowiązkowe.
Uregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Nowe przepisy będą obowiązywały od rozliczenia za luty 2024 r.
Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzono zmiany w ewidencjach akcyzowych. Zniesiono obowiązek obligatoryjnej elektronizacji ewidencji. Tym samym podatnicy nadal mogą prowadzić ewidencje zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy, które uwzględnia sposób prowadzenia
Na stronie Portalu Podatkowego w zakładce Jednolity Plik Kontrolny została opublikowana zaktualizowana specyfikacja interfejsów usług JPK, wersja 4.2.
Dzięki e-Korespondencji można wysyłać i odbierać dokumenty, w tym zaświadczenia, elektronicznie za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym. Z e-Korespondencji mogą skorzystać również m.in. firmy, fundacje i stowarzyszenia.
Przepisy przewidują wariant samofakturowania w KSeF w przypadku kiedy sprzedawca będzie VAT czynnym podatnikiem, nabywca również będzie krajowym VAT czynnym podatnikiem.
W 2024 r. przedsiębiorstwa górnicze nie będą płacić zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiana ma poprawić płynność finansową przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego, objętych systemem wsparcia.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nadzorujący procedurę udzielania wsparcia odbiorcom energii jest uprawniony do uzyskania dostępu do akt podatkowych w związku z prowadzonym postepowaniem lub kontrolą prowadzoną na podstawie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii. W związku z przedłużeniem wsparcia dla odbiorców energii na 2024 r. zmieniono tytuł ustawy i dostosowano
Minister Finansów określił limit składki zdrowotnej, która będzie mogła być rozliczona w kosztach podatkowych albo odliczona od dochodu w 2024 r.
Zgodne z konstytucją jest zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem wniesienia skargi do sądu administracyjnego, do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności.
Przedłużono możliwość korzystania z bankowozów wykorzystujących pojemniki specjalistyczne, które nie spełniają nowych wymagań wprowadzonych od 2024 r.. Na mocy obowiązującego od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji można z nich korzystać aż do czasu ich wyrejestrowania. Muszą jedynie spełniać dotychczas obowiązujące wymagania.
Za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym można wysyłać i odbierać dokumenty. Z takie formy kontaktu z urzędem mogą skorzystać również m.in. firmy, fundacje i stowarzyszenia. Doręczenie pisma w tej formie jest równoważne z listem poleconym.
Spółka z o.o. finansuje pracownikom zakupy okularów oraz soczewek korekcyjnych. Nie zawsze zakupy te są zalecone przez lekarzy przeprowadzających badania okresowe. Czy do kosztów uzyskania przychodów spółka może zaliczać tylko wydatki na nabycie okularów oraz soczewek korekcyjnych w przypadkach zaleconych przez lekarzy, czy we wszystkich przypadkach?
Czy koszty modernizacji instalacji fotowoltaicznej można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej
Wnioskodawca pod koniec 2022 roku zakupił i zainstalował instalację fotowoltaiczną do indywidualnego użytku, wykorzystując falownik jednofazowy z niewielkim magazynem energii. Ta inwestycja pozwoliła mu na obniżenie zużycia energii elektrycznej dostarczanej przez dostawcę o około 30%. Na skutek tych oszczędności, mężczyzna postanowił zmodernizować swoją instalację, wymieniając falownik na mocniejszy
W ramach nowelizacji Polskiego Ładu ustawodawca wprowadził przepisy art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnym. Są to regulacje normujące tzw. podatek minimalny. Przy czym przepisy te zostały zawieszone w stosowaniu przez rok 2022 i 2023. Regulacje te wracają do obrotu prawnego z początkiem roku 2024.
Raport podatnika to usługa dostępna na portalu e-Urząd Skarbowy dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz organizacji.
Od 1 stycznia 2024 r. mają zastosowanie przepisy wprowadzające opłaty za plastikowe opakowania (tzw. podatek od plastiku). W związku z wprowadzeniem tej opłaty pojawiły się nowe obowiązki, którymi objęto m.in. sklepy, bary, restauracje. Podmioty te muszą pobierać opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy też od 2024 r. w szerszym zakresie objęci zostali obowiązkami w zakresie
Zakres przedmiotowy stosowania podatku u źródła reguluje art. 21 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Dotyczy to przede wszystkim odsetek należności licencyjnych, należności z tytułu praw autorskich, należności z tytułu know-how, jak również należności z tytułu usług niematerialnych i innych tym podobnych.
Spółka przekazuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę nagrody jubileuszowe w postaci voucherów na pobyt w hotelu SPA. Voucher jest formą gratulacji i podziękowania za lata pracy w firmie oraz ma na celu podtrzymywanie dobrych relacji z pracownikiem. Prezent jubileuszowy nie stanowi dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę, a vouchery są finansowane ze środków
Influencer otrzymał zlecenie nagrania i opublikowania reklamy produktów firmy Z na swoim koncie na instagramie, z przekazaniem praw i udzieleniem licencji do tego nagrania. Jaką stawką ryczałtu należy opodatkować takie usługi (produkcji i reklamy w jednym)?
Wprowadzenie nieprzekraczalnego terminu 3 lat przedawnienia zobowiązania podatkowego – proponuje ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński. Dodał, że pozwoli to zmobilizować organy podatkowe do szybszego działania i szybszego wydawania decyzji po kontroli.
Okres przedświąteczny wiąże się w przypadku wielu podatników z różnymi świątecznymi zakupami, jak również ze świątecznymi świadczeniami. Wiele tych świadczeń i zakupów należy rozliczyć w VAT.
Od 2024 r. obowiązują zmiany w amortyzacji. Podatnicy PIT i CIT zyskali możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla nieruchomości położonych w gminach zagrożonych wysokim bezrobociem oraz zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych z dofinansowań.