Wydłużyliśmy do 3 lat okres, w którym można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Rozszerzony został też katalog wydatków na cele mieszkaniowe - podał na Twitterze resort finansów.
Od 1 stycznia 2019 r. podniesiony zostanie limit, w którym mogą być zaliczane do kosztów odpisy amortyzacyjne od samochodów osobowych. Będzie wynosił on 150 000 zł (art. 23 ust. 1 pkt 4 updof). Do końca 2018 r. limit ten wynosi równowartość 20 000 euro.
Od 1 stycznia 2019 r. zostanie zmieniony termin informowania naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik, który w 2019 r. zamierza skorzystać z opodatkowania w tej formie, będzie musiał zawiadomić o tym pisemnie naczelnika urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym
Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy zyskają nową ulgę podatkową. W jej ramach będą mogli odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynku, w którym mieszkają. Mimo że po raz pierwszy podatnicy rozliczą nową ulgę w zeznaniu za 2019 r., to będą z niej mogli skorzystać również ci z nich, którzy rozpoczęli prace termomodernizacyjne przed 1 stycznia 2019 r. Dlatego już teraz warto wiedzieć,
1 stycznia 2019 r. rozpocznie się kolejny, trzyletni tym razem, okres „zwolnień z obowiązku stosowania kas”. Wprowadzone zostaną następne ograniczenia prawa do zwolnień. Podatnicy, którzy utracą prawo do zwolnień, na zakup kas i rozpoczęcie ewidencjonowania będą mieli czas do 1 czerwca 2019 r.
Resort finansów przypomina, aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnka. Dzięki temu udostępnimy mu poprawny PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018.
Zgodnie ze zmianami w nowym roku termin składania PIT-11 przez pracodawców mija już za nieco ponad miesiąc. Jak pokazuje badanie, firmy nie są na to gotowe.
Podatek od nieruchomości jest istotnym kosztem przedsiębiorstw, ale jego prawidłowe rozliczenie wciąż pozostaje dużym wyzwaniem. 65 proc. firm w Polsce odprowadza za niski lub za wysoki podatek od nieruchomości, gubiąc się w gąszczu przepisów prawno-podatkowych. Niemal co drugie przedsiębiorstwo ma nadpłaty, a wśród największych płatników podatku jest to aż 71 proc. Podatnicy mogą odzyskać nadpłacone
Od 1 stycznia 2019 r. podatników, którzy używają samochodów osobowych w działalności gospodarczej, będą obowiązywały nowe ryczałtowe limity kosztowe. Będą one obowiązywały także w przypadku samochodów, które zostały wzięte w leasing, najem lub dzierżawę przed 1 stycznia 2019 r. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Od 1 stycznia 2019 r. zasady sporządzania informacji PIT-8C mają się zmienić. Płatnicy nie będą już w nich wykazywali przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof, oraz stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof. Przychody te trzeba będzie wykazywać w nowych pozycjach informacji PIT-11 (część F i G nowego wzoru tej informacji). Nie oznacza to jednak, że informacje
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców niejednokrotnie podkreślał potrzebę radykalnej zmiany matrycy stawek VAT. Z wielu eksperckich analiz, w tym również tych przeprowadzanych przez ZPP, jak i badań, jasno wynika że podatek VAT jest jednym z podatków najbardziej skomplikowanych i przysparzających przedsiębiorcom najwięcej problemów. Świadczyć może o tym choćby fakt, że Krajowa Informacja Skarbowa jest
Od 1 stycznia 2019 r. zostanie zmieniony termin informowania o wyborze wpłacania ryczałtu kwartalnie. Podatnicy będą to robili w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania ryczałtu. Obecnie podatnicy, którzy wybiorą kwartalne wpłaty ryczałtu, mają obowiązek zawiadomić o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.
Senat poparł nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego. Przedłuża ona zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2019 roku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma m.in. usprawnić działanie tej służby - poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Od 1 stycznia 2019 r. w Ordynacji podatkowej zostaną wprowadzone mechanizmy prawne, które mają przeciwdziałać optymalizacjom podatkowym, zapobiegać wyprowadzaniu zysków za granicę i unikaniu opodatkowania.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dalsze zawieszenie pobierania podatku od sprzedaży detalicznej. Nowelizacja spełnia wytyczne Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do zawieszenia tego podatku. Należy stwierdzić, że zawieszenie jest słuszne, gdyż sprawę zgodności tego podatku z prawem europejskim należałoby wyjaśnić do końca, zanim wywrze ona określone ustawowo
Od 1 kwietnia 2019 r. zostanie wprowadzona możliwość stosowania obniżonych stawek VAT do e-publikacji (książek, dzienników i czasopism).
Wszystkie kluby poparły poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i prawa celnego, który zakłada przedłużenie do końca 2019 roku możliwości stosowania papierowego dokumentu dostawy w przypadku niektórych wyrobów zwolnionych z akcyzy.
1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w obrocie wyrobami zwolnionymi z akcyzy oraz objętymi stawką zerową ze względu na przeznaczenie. Dotyczą wprowadzenia elektronicznych dokumentów dostawy (tzw. e-DD), które zastąpią dotychczasowe papierowe dokumenty dostawy stosowane w obrocie tymi wyrobami. Do tych zmian należy się przygotować. Trzeba bowiem dokonać zmian w ewidencjach sprzedaży czy aktualizacji
Od 1 stycznia 2019 r. zostanie zmieniony termin informowania o wyborze wpłacania zaliczek kwartalnych oraz zaliczek uproszczonych. Podatnicy będą to robili w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek. Obecnie podatnicy, którzy wybiorą kwartalne albo uproszczone wpłaty zaliczek, mają obowiązek zawiadomić o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego
Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Jest to wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych.
Brak faktury od sprzedawcy nie pozwala na zastosowanie split payment. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 8 sierpnia 2018 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.362.2018.2.JS).
Wprowadzenie wyższej stawki VAT na napoje i nektary owocowe spowoduje spadek spożycia dobrej jakości nektarów i napojów z owoców i warzyw, a wzrośnie spożycie napojów gazowanych, przyczyni się do obniżenia jakości oferowanych na rynku polskim napojów, o 75 proc. spadnie zapotrzebowanie polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa z rodzimych upraw, które są wykorzystywane do produkcji napojów