05.07.2018 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 253 z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. DI/100000/43/759/2018

Obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłaconego członkowi zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Rady Nadzorczej, niezależnie od wykonywanej przez tą osobę umowy o pracę; obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego tej osobie na podstawie umowy o pracę

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t. j.: Dz. U. z 2018, poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy .................. z dnia 18 czerwca 2018r,, doręczonym dnia 22 czerwca 1998 r.:

1. uznaje za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłaconego członkowi zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Rady Nadzorczej, niezależnie od wykonywanej przez tą osobę umowy o pracę,

2. uznaje za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego tej osobie na podstawie umowy o pracę.

Uzasadnienie

Dnia 22 czerwca 2018r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez ...................... o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wskazał, iż jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej (spółki akcyjnej), której przeważającym przedmiotem jest działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej.

Zgodnie ze Statutem Spółki władzami Spółki są Walne zgromadzenie Akcjonariuszy, Rada Nadzorcza, Zarząd.

Zarząd powoływany jest przez Radę Nadzorczą Spółki i jest wieloosobowy. Do obowiązków Zarządu należy prowadzenie spraw Spółki (z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do kompetencji Rady Nadzorczej lub Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy) oraz reprezentowanie Spółki przed sądami, organami administracyjnymi i osobami trzecimi.

Wnioskodawca wskazał, iż na moment złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Członkowie Zarządu wykonują swoje obowiązki w oparciu o powołanie do Zarządu na podstawie uchwały Rady Nadzorczej. Jednocześnie jedyną podstawą do wypłaty wynagrodzenia części Członków Zarządu, których dotyczy niniejszy wniosek, jest zawarta ze Spółką umowa o pracę, która określa łączne wynagrodzenie każdego z Członków Zarządu należne zarówno za: (1) wykonywanie obowiązków wynikających z pełnionej funkcji (tj. z tytułu członkostwa w Zarządzie), jak również (2) za wykonywanie obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska (Dyrektora Pionu) w strukturze organizacyjnej Spółki (w związku z przypisanym zakresem obowiązków w danym obszarze biznesowym (Pionie).

Wnioskodawca podkreślił, że ustawodawstwem właściwym w zakresie ubezpieczeń społecznych dla Członków Zarządu objętych niniejszych wnioskiem jest ustawodawstwo polskie. Wnioskodawca jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu umowy o pracę zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Członkami Zarządu.

W przypadku Członków Zarządu zatrudnionych dotychczas na podstawie umowy o pracę zawartej z Wnioskodawcą, Spółka rozważa zmianę struktury ich zaangażowania i wynagradzania w związku z wykonywanymi obowiązkami. Nowa struktura zakłada rozdzielenie obowiązków związanych i pełnieniem funkcji Członka Zarządu od obowiązków operacyjnych i administracyjnych związanych z kierowaniem wewnętrzną jednostką organizacyjną Wnioskodawcy w obszarze biznesowym (Pionie), za który Członek Zarządu jest odpowiedzialny, według następującego rozdziału:

  • Obowiązki wynikające z powołania w skład Zarządu (na podstawie uchwały Rady Nadzorczej), tj. obowiązki Członka Zarządu- określone w Kodeksie Spółek Handlowych (KSH), innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego, a także wynikające ze Statutu Spółki oraz Regulaminu Zarządu Spółki
  • Obowiązki inne niż wskazane powyżej, związane z zajmowanym przez daną osobę stanowiskiem Dyrektora Pionu odpowiedzialnego za kierowanie określoną wewnętrzną jednostką organizacyjną w ramach struktury organizacyjnej Spółki.

Wynagrodzenie osoby pełniącej funkcją Członka Zarządu oraz zaangażowanej na stanowisku Dyrektora Pionu będzie odpowiednio podzielone i wypłacane na podstawie dwóch osobnych tytułów prawnych:

  • Uchwały Rady Nadzorczej przyznającej wynagrodzenie Członkowi Zarządu za pełnienie funkcji w Zarządzie, Jako Członek Zarządu, osoba będzie uzyskiwała wynagrodzenie/honorarium tylko za wykonywanie obowiązków związanych z funkcją w Zarządzie (tj. za udział w posiedzeniach Zarządu, podejmowanie i wdrażanie strategicznych decyzji biznesowych oraz prowadzenie spraw Spółki w przypisanym obszarze (Pionie) Spółki, sprawowanie nadzoru nad przypisanym obszarem (Pionem) Spółki, reprezentowanie Spółki na zewnątrz, ponoszenie odpowiedzialności przypisanej Członkom Zarządu zgodnie z przepisami KSH i innymi powszechnie obowiązującymi przepisami), a jedyną podstawą do wypłaty tego wynagrodzenia będzie uchwała Rady Nadzorczej.
  • Umowy o pracę, zawartej ze Spółką (której warunki zostaną ustalone przez Radę Nadzorczą), określającej wynagrodzenia należne za wykonywanie obowiązków przypisanych do stanowiska w strukturze organizacyjnej Spółki zajmowanego przez daną osobę. Jako pracownik, osoba ta będzie wynagradzana za pełnienie obowiązków na danym stanowisku w związku z prowadzeniem spraw danego Pionu, np. jako Dyrektor ds. Finansowych, Dyrektor ds. Polityki Personalnej, Dyrektor ds. Rynku Prywatnego, Dyrektor ds. Rynku Biznesowego, Dyrektor ds. Prawnych, Bezpieczeństwa i Zarządzania Zgodnością czy Dyrektor ds. Technologii i Innowacji. Obowiązki te będą związane z operacyjnym kierowaniem danym Pionem wyodrębnionym w strukturze Organizacji i będą odrębne od obowiązków związanych ze sprawowaniem funkcji Członka Zarządu.

Wprowadzenie dualnej struktury wynagradzania oznacza:

  • że osobie powołane] do pełnienia funkcji Członka Zarządu przyznane będzie prawo do wynagrodzenia (honorarium) za pełnienie tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej;
  • Przydzielenie generalnego obszaru odpowiedzialności danego Członka Zarządu (np, finanse, dział personalny, rynek prywatny, technologie i innowacje);
  • Zawarcie aneksu da umowy o pracę wskazującego konkretne stanowisko (np. Dyrektor ds. Finansowych, Dyrektor ds. Polityki Personalnej, Dyrektor ds. Rynku Prywatnego) i określającego wynagrodzenie za obowiązki operacyjne i administracyjne danej osoby jako szefa przedmiotowego Pionu.

Jednocześnie Wnioskodawca zaznaczył, że zakres obowiązków, które dana osoba będzie wykonywała jako Członek Zarządu, a które wynikają bezpośrednio z KSH, przepisów prawa oraz Statutu Spółki (w tym obowiązki związane z nadzorem danego Pionu), nie będzie pokrywał się z zakresem obowiązków menedżerskich (dyrektorskich), wynikających ze stosunku pracy łączącego tę osobę ze Spółką (obowiązki operacyjne i administracyjne związane z pracą na danym stanowisku w danym Pionie).

Wnioskodawca wskazał, że na dzień składania wniosku o interpretację elementy stanu faktycznego nie są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a wskazane zapytanie nie zostało w tym zakresie rozstrzygnięte w decyzji Zakładu.

Wnioskodawca zadał pytanie czy w przypadku dokonania podziału całkowitego wynagrodzenia wypłacanego danej osobie pełniącej funkcję Członka Zarządu oraz zatrudnionej na stanowisku dyrektorskim od:

1. wynagrodzenia (honorarium) należnego w związku i pełnioną funkcją Członka Zarządu wypłacane wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej oraz

2. wynagrodzenia należnego na podstawie umowy o pracę wypłacane w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia tej osoby na danym stanowisku {wynikającym ze struktury organizacyjnej Spółki, tj. stanowisku Dyrektora Pionu),

Wnioskodawca jako płatnik jest obowiązany do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzeń wypłacanych Członkowi Zarządu na podstawie obydwu tytułów prawnych do ich otrzymania łączących go ze Spółka.

W opinii Wnioskodawcy ustalenia obowiązków w zakresie naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne od kwot wynagrodzeń wypłacanych danej osobie:

1. wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej, z tytułu pełnieniem funkcji Członka Zarządu oraz

2. na podstawie umowy o pracę w związku z zatrudnieniem na stanowisku menedżerskim (Dyrektor) w ramach którego osoba ta wykonuje obowiązki operacyjne i administracyjnych związane z pracą danego Pionu w organizacji należy dokonać odrębnie dla każdego z tytułów prawnych stanowiących podstawą do wypłaty wynagrodzenia danej osoby.

Wnioskodawca podkreśla, że w opisanym stanie faktycznym, wypłata wynagrodzenia (honorarium) Członkom Zarządu przez Wnioskodawcę na podstawie uchwały Rady Nadzorczej nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkiem naliczenia i zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, a w konsekwencji nie powoduje obowiązku odprowadzania składek przez Wnioskodawcę jako płatnika od wynagrodzenia wypłacanego z tego tytułu.

Wnioskodawca wskazał, że z kolei wypłata przez Wnioskodawcę na rzecz tej samej osoby wynagrodzenia z tytułu wykonywanych przez nią obowiązków związanych ze stanowiskiem Dyrektora Pionu na podstawie zawartej ze Spółką umowy o pracę stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym według zasad właściwych dla pracownika, W konsekwencji Wnioskodawca, działając jako płatnik, będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzania od wynagrodzenia wypłaconego na podstawie zawartej urnowy o pracę obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: "KSH"), spółka akcyjna jest spółką o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na akcje i ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Zdolność do czynności prawnych spółki realizuje zarząd spółki, a jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw spółki i reprezentacja.

Jak podkreśla Wnioskodawca przepisy KSH przewidują pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie stosunku korporacyjnego polegającego na powierzeniu mandatu członka zarządu. Zgodnie z art. 368 § 4 KSH członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą rady nadzorczej, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego (korporacyjnego), Czynność prawna stanowi bowiem oświadczenie woli spółki, mocą którego ustanawiany jest członek (bądź członkowie) jednego z jej organów.

W świetle tych unormowań zdaniem Wnioskodawcy za członka zarządu można uznawać tylko osobę, która w przewidzianym prawem trybie została powołana na tą funkcję i której mandat nie wygasł. W doktrynie podkreśla się, że to właśnie samo powołanie do zarządu w wymiarze korporacyjnym daje członkowi zarządu prawo wykonywania wszelkich czynności wiążących się z piastowaniem funkcji w zarządzie. Powołanie na funkcję członka zarządu nie rozstrzyga jednak w ogóle kwestii wynagrodzenia za świadczone usługi, tj. czy w ogóle i w jakiej formie członek zarządu powinien otrzymywać ekwiwalent za świadczenie usług na rzecz spółki (tj. usług obejmujących wykonywanie funkcji członka zarządu).

Przepisy KSH nie wskazują bezpośrednio wszelkich możliwych podstaw zatrudnienia czy wynagradzania członków zarządu. Dlatego też dopuszczalne jest (ale nie obowiązkowe) nawiązanie dodatkowego stosunku zobowiązaniowego cechującego się odrębnością i niezależnością od więzi korporacyjnej. Oznacza to, że w następstwie nawiązania stosunku organizacyjnego może (ale nie musi) dojść do nawiązania dodatkowo stosunku obligacyjnego, a od uzgodnień pomiędzy stronami zależy, czy stosunek organizacyjny (korporacyjny) będzie wyłączną i jedyną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy też ponadto dojdzie pomiędzy stronami do zawarcia np. umowy o pracę, W rezultacie podstawą wynagradzania za pełnienie funkcji członka zarządu może być zarówno umowa o pracą, umowa cywilnoprawnej o świadczenie usług (kontrakt menedżerski), jak też wyłącznie odrębna uchwała rady nadzorczej określająca honorarium (wynagrodzenie) należne z tytułu piastowanej funkcji (wówczas nie powstaje pomiędzy stronami dodatkowy stosunek zobowiązaniowy obejmujący wykonywanie obowiązków związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu).

Niezależnie od powyższego, w ocenie Wnioskodawcy przepisy prawa w żaden sposób nie wykluczają, by członek zarządu, który został powołany do pełnienia tej funkcji uchwalą rady nadzorczej spółki, (oraz któremu zostało przyznane z tego tytułu honorarium na podstawie uchwały właściwego organu spółki), zawarł jednocześnie ze spółką umowę o pracę-, na podstawie której będzie wykonywał obowiązki niezwiązane z czynnościami charakterystycznymi dla członka zarządu. Z tytułu zawarcia powyższej umowy i zatrudnienia na stanowisku niezwiązanym z łączącym strony stosunkiem korporacyjnym (członkostwo z zarządzie), osoba ta będzie uzyskiwała wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Zgodnie z zasadą swobody umów, dopuszczalna jest zatem zdaniem Wnioskodawca sytuacja, że ta sama osoba będzie:

  • Powołana do pełnienia funkcji Członka Zarządu oraz wynagradzana wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej spółki oraz
  • zatrudniana na stanowisku menedżerskim [np. Dyrektor ds. Finansowych, Dyrektor ds. Polityki Personalnej, Dyrektor ds. Rynku Prywatnego, Dyrektor ds. Rynku Biznesowego, Dyrektor ds. Prawnych, Bezpieczeństwa i Zarządzania Zgodnością czy Dyrektor ds. Technologii i Innowacji) i wynagradzana (za wykonywanie obowiązków związanych z zajmowanym stanowiskiem, nie zaś z tytułu pełnienia funkcji Członka Zarządu) na podstawie umowy o pracę.

Jednocześnie, w myśl przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U, z 2017 r. 1938 t.j., ze im., dalej "ustawa o świadczeniach NFZ") wynagrodzenie (honorarium) przyznane wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki za pełnienie funkcji członka zarządu nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych, w przeciwieństwie do wynagrodzenia wypłacanego z tytułu stosunku pracy, które będzie rodziło obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a w konsekwencji obowiązek odprowadzania składek przez Wnioskodawcę jako płatnika,

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe wynika z faktu, że katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, określony w art. 6 ust 1. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uzależnia powstanie tego obowiązku wobec Członka Zarządu nie od finansowego wymiaru pełnionej funkcji, a od formy, w jakiej/jest on wynagradzany z tytułu pełnionej funkcji. Powyższy przepis enumeratywnie wskazuje podmioty podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym wiążąc powstanie obowiązku ubezpieczeniowego z konkretnym tytułem prawnym stanowiącym podstawę wypłaty wynagrodzenia danej osoby fizycznej.

W konsekwencji, przytoczony przepis nie zalicza do katalogu podmiotów podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, osoby pełniącej funkcję członka zarządu. Powyższe oznacza, że sam fakt powołania do zarządu nie stanowi podstawy do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. Obowiązek opłacania składek na powyższe ubezpieczenia zmaterializuje się wyłącznie, jeżeli funkcja członka zarządu byłaby wykonywana w ramach stosunku prawnego wymienionego enumeratywnie w tym przepisie (tj. np. na podstawie umowy o pracą albo umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) jako rodzącego obowiązek ubezpieczeniowy.

Jak podkreśla Wnioskodawca analogicznie, przepis art. 66 ust. 1 ustawy o świadczeniach NFZ zawiera zamknięty katalog osób które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie i przepisem art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są m.in. pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych lub osobami wykonującymi pracą na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stasuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia lub osobami z nimi współpracującymi. W kolejnych punktach tego przepisu (od pkt 2 do 37) wymienione są enumeratywnie inne kategorie osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, w tym np. członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotowy katalog nie wskazuje, że członkowie zarządu wynagradzani na postawie wyłącznie uchwały są objęci obowiązkiem ubezpieczenie zdrowotnego.

W konsekwencji w ocenie Wnioskodawcy samo powołanie przez Radą Nadzorczą na podstawie przepisów KSH na stanowisko Członka Zarządy, jak również osiąganie z tego tytułu ustalonego (wyłącznie) w drodze uchwały właściwego organu spółki wynagrodzenia (bez dodatkowego tytułu stanowiącego podstawę jego wypłaty), nie skutkuje objęciem obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym ani ubezpieczeniem zdrowotnym, ponieważ nie stanowi ono określonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wymienionego w art. 6 ustawy o SUS (ani obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionego w art. 66 ust, 1 ustawy o świadczeniach NFZ). Wynagrodzenie to nie stanowi tym samym podstawy także do opłacania składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie, w myśl art. 8 ust 1 pkt 1} ustawy SUS oraz art. 66 ust 1 pkt 1 a) ustawy o świadczeniach NFZ, wypłata wynagrodzenia ze stosunku pracy powoduje powstanie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, a w konsekwencji powoduje obowiązek naliczania i odprowadzania tych składek przez Wnioskodawcę jako płatnika.

Zatem w ocenie Wnioskodawcy w sytuacji, gdy Członek Zarządu uzyskuje świadczenia pieniężne z tytułu pełnionej funkcji na podstawie uchwały rady nadzorczej i jednocześnie, niezależnie od pełnionej funkcji w zarządzie, uzyskuje wynagrodzenie za (inne od obowiązków Członka Zarządu) obowiązki administracyjne i operacyjne wykonywane na stanowisku dyrektora (w przypadku Wnioskodawcy - szefa Pionu np. na stanowisku Dyrektor ds. Finansowych, Dyrektor ds. Polityki Personalnej, Dyrektor ds. Rynku Prywatnego, Dyrektor Działu Technologii i Innowacji etc.) w ramach umowy o pracę, wyłącznie wynagrodzenie wypłacone mu na podstawie zawartej ze spółką umowy o pracą będzie stanowiło tytuł do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (a także pozostałym ubezpieczeniom społecznym) i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku zaangażowania przez Wnioskodawcę dane] osoby w ramach struktury dualnej obejmującej rozdział powierzonych zadań pomiędzy odrębne tytuły prawne i wykonywanie obowiązków o różnym charakterze odpowiednio:

1, w ramach funkcji Członka Zarządu (w związku z powołaniem do pełnienia funkcji przez Radę Nadzorczą) z wynagrodzeniem wypłacanym wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej

2. na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem należnym za kierowanie pracami danego Pionu Spółki (obowiązki operacyjne i administracyjne, niezwiązane bezpośrednio z pełnioną funkcją, które co do zasady mogą być wykonywana przez osobę niebędącą Członkiem Zarządu), będzie on zobowiązany do naliczana i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wyłącznie od przychodów uzyskanych przez powyższe osoby na podstawie urnowy o pracę. Jednocześnie wynagrodzenie/honorarium wypłacane z tytułu pełnienia funkcji Członka Zar2ądu wyłącznie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej (bez dodatkowego tytułu, z którego wynikałby obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pełnioną funkcję) nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne (sani fakt członkostwa w Zarządzie nie jest bowiem tytułem do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym ani ubezpieczeniem zdrowotnym). Konsekwentnie Wnioskodawca uważa, że nie będzie zobowiązany jako płatnik do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne od powyższego wynagrodzenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przy2naje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. W postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu d inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu. Podkreślenia przy tym wymaga, iż procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Zakład mocą niniejszej decyzji nie odnosi się również do prawidłowości powołania członka zarządu spółki w drodze uchwały Rady Nadzorczej oraz zatrudnienia tej osoby równolegle na podstawie umowy o pracę z innym zakresem obowiązków. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Wydając interpretacją indywidualną Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, którymi jest związany.

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców uznać należy:

1. za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i tytułu wynagrodzenia wypłaconego członkowi zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Rady Nadzorczej, niezależnie od wykonywanej przez tą osobę umowy o pracę,

2. za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego tej osobie na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, : których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy). Natomiast w myśl art. 83d ust, 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 201Sr. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 w/w ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Wśród tytułów rodzących obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom prawodawca wymienia m.in. osoby fizyczne, które na terenie Polski są pracownikami (art. 6 ust, 1 pkt. 1 ww. ustawy}.

Dodatkowo należy wskazać, iż w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby będące pracownikami, członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, oraz osoby odbywające służbę zastępczą. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zgodnie z art, 368 § 4 Kodeksu spółek handlowych w spółce akcyjnej członków zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza, chyba że statut stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadząca do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązania stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej. O powyższym decydują strony umowy, poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści.

Pogląd, iż powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i judykaturze (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004r., sygn. akt: I PK 51/04). Częstokroć dochodzi do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Zatem, członek zarządu spółki powołany do pełnienia tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu za pełnioną funkcję. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz powiązanym art. 11 i 12 tej ustawy. Tym samym, wynagrodzenie wypłacone członkowi Zarządu, z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe ora; wypadkowe.

Podkreślenia wymaga, że zawarcie dodatkowo z taką osobą umowy o pracę wykonywanej niezależnie od funkcji członka zarządu i z innym zakresem obowiązków nie będzie miało wpływu na brak obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłaconego członkowi zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników.

Tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych będzie jednie zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy umowa o pracę, a co za tym idzie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne powstanie jedynie od wynagrodzenia wypłaconego takiej osobie na podstawie umowy o pracę (np. w związku z zatrudnieniem na stanowisku Dyrektora Pionu).

Równocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadamia, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne), gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. S3d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art, 56 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie w zakresie ustalenia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Pouczenie

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. S ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w ..............

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję tub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej ZUS, www.zus.pl/bip/

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty