Infor

Infor
15.05.2024 Podatki

Podatnik korzystający ze zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży nieprzekraczającą 200 000 zł rozważa rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności o sprzedaż opon samochodowych przez Internet. Czy w takim przypadku podatnik nadal będzie mógł korzystać ze zwolnienia?

Infor
14.05.2024 Podatki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zobowiązana przez ZUS do zapłaty odsetek związanych z nieprawidłowym naliczeniem świadczeń dla jednego z pracowników. Czy odsetki te mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu?

Infor
10.05.2024 Podatki

Spółka zajmuje się produkcją mebli. Otrzymujemy faktury zakupu w formie papierowej oraz elektronicznej. Faktur papierowych mamy przeważającą ilość. Dlatego zamierzamy zmienić sposób archiwizowania faktur papierowych wyłącznie na elektroniczny. Czy w tej sytuacji zachowamy prawo do odliczenia VAT z tych faktur?

Infor
09.05.2024 Podatki

Jestem prawnikiem. Z uwagi na bóle kręgosłupa lekarz zalecił mi więcej ruchu. Postanowiłem kupić bieżnię, która stanowi element mojego stanowiska pracy. Jest ona wykorzystywana wyłącznie podczas wykonywania pracy. Ustawiona jest bezpośrednio pod biurkiem umożliwiającym pracę na stojąco (standing desk) i pomaga mi zażywać ruchu w trakcie równoczesnego wykonywania zadań na komputerze. Czy taki wydatek

Infor
08.05.2024 Podatki

Podatnik pracuje na etacie. Dostał propozycję od swojego szefa, żeby część tego, co świadczy w ramach umowy o pracę, przenieść do założonej przez podatnika firmy. Czy w takiej sytuacji może on skorzystać z podatku liniowego?

Infor
07.05.2024 Podatki

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży specjalistycznego sprzętu medycznego. W tym celu współpracuję z osobami samozatrudnionymi. Aby osoby te dobrze wykonywały pracę, muszą przejść szkolenia specjalistyczne, których wartość nie stanowi elementu należnego im wynagrodzenia. Czy wydatki na takie szkolenia mogę zaliczyć do kosztów podatkowych mojej działalności? Czy po stronie współpracowników

Infor
06.05.2024 Podatki

Podatnik rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 r. Przez cały 2024 r. działalność będzie zawieszona. Podatnik otrzymał ulgę na zakup kasy online. Będzie miał dwa lata prowadzenia działalności (2022 r., 2023 r.) i jeden rok zawieszenia (2024). Czy jeśli zlikwiduje firmę 1 stycznia 2025 r., to będzie musiał oddać do US ulgę na zakup kasy? Czy okres zawieszenia wlicza się do wymaganych 3 lat?

Infor
30.04.2024 Podatki

Pracownik korzysta z ulgi dla młodych. Ponieważ w firmie nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wypłacimy mu świadczenie urlopowe. Jak podatkowo potraktować taką wypłatę?

Infor
29.04.2024 Podatki

Planuję prowadzić sprzedaż piwa podczas imprez okolicznościowych, takich jak np. festyny, dożynki itp. Będzie to zapewne miało miejsce kilka razy w roku. Wartość sprzedaży nie przekroczy 20 000 zł w całym roku. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać ze zwolnienia na kasy fiskalne?

Infor
26.04.2024 Podatki

Otrzymałem odszkodowanie od ubezpieczyciela przedsiębiorstwa spedycyjnego z tytułu likwidacji szkody w związku z zaginięciem przesyłki. Czy podlega ono VAT?

Infor
25.04.2024 Podatki

Firma budowlana kupuje paliwo do różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego na budowie. Są to m.in. agregaty prądotwórcze. Czy w takim przypadku należy stosować zasady odliczania VAT jak w przypadku samochodów osobowych?

Infor
24.04.2024 Podatki

Firma zajmująca się produkcją bram i ogrodzeń stalowych w wyniku procesu produkcji pozyskuje odpady prętów stalowych. Dużą ilość tych odpadów firma zgromadziła w swoim magazynie. Teraz zamierza je sprzedaż. Jaki kod GTU zastosować do tej sprzedaży? Czy taki jak dla odpadów czy dla stali?

Infor
22.04.2024 Podatki

Radca prawny zamierza wystawić fakturę dokumentującą świadczenie usługi pomocy prawnej z urzędu. Czy jako nabywcę na takiej fakturze należy wskazać reprezentowaną stronę, sąd czy stronę ponoszącą koszty?

Infor
19.04.2024 Podatki

Podatnik posiadający kasę rejestrującą rozpoczyna świadczenie usług szkoleniowych w zakresie BHP i HR. Czy usługi szkoleniowe świadczone dla osób prywatnych podatnik będzie obowiązany ewidencjonować przy zastosowaniu posiadanej kasy?

Infor
18.04.2024 Podatki

Planuję prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie polegała na przewozie samochodem osób prywatnych na różnego rodzaju imprezy. Czy powinienem rejestrować taką działalność na kasie fiskalnej?

Infor
17.04.2024 Podatki

Firma farmaceutyczna zorganizowała wyjazdową konferencję naukową dla swoich kontrahentów połączoną z całodniową prelekcją znanego badacza naukowego. Uczestniczą w niej nasi pracownicy oraz główni kontrahenci. W ramach dodatkowej atrakcji zorganizowaliśmy dla chętnych uczestników koncert w filharmonii. Czy mamy prawo odliczenia VAT od wszystkiego, tj. również od wyjścia do filharmonii, czy tylko od

Infor
15.04.2024 Podatki

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

Infor
12.04.2024 Podatki

Prowadzę salon kosmetyczny i fryzjerski, w którym regularnie sprzedaję kosmetyki oraz preparaty dezynfekcyjne. W swoim składzie zawierają alkohol. Czy w związku z tym powinnam oznaczać tę sprzedaż kodem GTU_1?

Infor
09.04.2024 Podatki

Zatrudniony przez spółkę prezes korzysta nieodpłatnie z udostępnionego mu lokalu mieszkalnego. Lokal jest własnością spółki. Jak rozliczyć takie świadczenie na rzecz prezesa spółki?

Infor
08.04.2024 Podatki

Nasza spółka udostępniła dla pracowników szwedzki stół. Jest to ogólnodostępny bufet, dzięki czemu pracownicy mają możliwość spożywania darmowych posiłków. W firmie zatrudniamy około 150 osób. Każdy może, ale nie musi, skorzystać z bufetu. Czy w związku z nieodpłatnym udostępnianiem posiłków dla pracowników po ich stronie powstaje przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT?

Infor
05.04.2024 Podatki

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłem środek trwały, którego zakup został sfinansowany dotacją. Czy mogę z faktury dokumentującej zakup odliczyć podatek VAT?

Infor
04.04.2024 Podatki

Jestem podatnikiem zwolnionym. Czy zaliczkowe faktury sprzedaży (dostawa kosmetyków), do których jeszcze nie wystawiłem faktury końcowej, należy uwzględnić w limicie zwolnienia do VAT?

Infor
03.04.2024 Podatki

Podatnik wygrał sprawę o zapłatę z jednym ze swoich kontrahentów. W tej chwili komornik ma się zająć poszukiwaniem majątku dłużnika. W związku z tym naliczył opłatę. Jak ją potraktować podatkowo?

Infor
02.04.2024 Podatki

W lutym 2024 r. mój pracownik kupił za granicą materiały biurowe na paragon. Czy mogę ten wydatek rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu? Na paragonie nie ma mojego NIP ani danych nabywcy. Koszt zakupu to 27 euro.

Poprzednia Następna