Infor

Infor
07.12.2023 Podatki

Pracownik dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca uznał, że udzieli mu urlopu wypoczynkowego w ostatnich tygodniach wypowiedzenia. Jednak pracownik upiera się, że chce skorzystać z urlopu od razu po wręczeniu mu wypowiedzenia. Czy pracodawca musi uwzględnić jego prośbę?

Infor
05.12.2023 Podatki

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?

Infor
04.12.2023 Podatki

Nasza spółka ma własną kotłownię na biomasę, w której wykorzystujemy do palenia bele ze słomy. Wytworzone ciepło wykorzystujemy na własne potrzeby, tj. do ogrzewania budynku biurowego. Część wytworzonego ciepła sprzedajemy urzędowi gminy oraz gminnej szkole. Z tego tytułu wystawiamy faktury i odprowadzamy VAT do urzędu skarbowego. Nie posiadamy koncesji na taką działalność i w związku z tym mamy pytanie

Infor
01.12.2023 Podatki

Spółka z o.o. niebędąca małym podatnikiem wybrała składanie kwartalnych deklaracji VAT jako podatnik korzystający z opodatkowania podatkiem dochodowym w formie estońskiego CIT. Czy spółka ta może również wybrać rozliczanie VAT metodą kasową?

Infor
30.11.2023 Podatki

Przedsiębiorca zlecił opublikowanie nekrologu swojego pracownika. Czy może odliczyć VAT z otrzymanej z tego tytułu faktury?

Infor
29.11.2023 Podatki

Spółka prowadząca wyłącznie działalność opodatkowaną zleciła organizację imprezy integracyjnej dla pracowników. Od kontrahenta otrzymała fakturę dokumentującą świadczenie usługi organizacji tej imprezy, obejmującą między innymi koszt noclegów dla pracowników. Czy spółka może na podstawie tej faktury odliczyć cały VAT, w tym w części dotyczącej noclegów?

Infor
27.11.2023 Podatki

Spółka posiada prywatny samolot, który jest wykorzystywany do podróży po Europie. Czy w związku z nabywaniem poza terytorium Polski (od zagranicznych podatników) usług obsługi lotniskowej spółka jest obowiązana rozpoznawać import usług?

Infor
24.11.2023 Podatki

Świadczymy usługi transportowe, między innymi dla gminy. Gmina zleca nam usługi dowozu węgla do odbiorców, czyli mieszkańców gminy. Czy powinniśmy te usługi oznaczać w pliku JPK_V7 kodem GTU_02?

Infor
23.11.2023 Podatki

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Nabyłam samochód osobowy, do którego zakupu otrzymałam dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w ramach programu "Mój elektryk"). Samochód będę wykorzystywała tylko do prowadzonej działalności gospodarczej. Złożę VAT-26. Czy mogę odliczyć VAT od zakupu takiego samochodu? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy na odliczenie ma wpływ

Infor
22.11.2023 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi projektowania logo obejmujące przeniesienie majątkowych praw autorskich do zaprojektowanych logo. Czy do świadczonych usług może zastosować stawkę VAT 8%?

Infor
20.11.2023 Podatki

Nie składałem deklaracji podatkowych za kilka miesięcy, bo zarabiam sezonowo. Wykreślono mnie za to z rejestru podatników VAT. Jak znowu się zarejestrować?

Infor
17.11.2023 Podatki

Jaka jest stawka VAT na usługi związane z wykonywaniem świadectw energetycznych dla budynków mieszkalnych? Czy można zastosować stawkę 8%? A co ze zwolnieniem ze względu na wysokość obrotów? Czy obrót związany z tą usługą należy ewidencjonować na kasie?

Infor
27.10.2023 Podatki

Podatnik kupił środek trwały. Ma zamiar amortyzować go metodą liniową. Czy możliwa jest za jakiś czas zmiana metody amortyzacji, jeśli podatnik dojdzie do wniosku, że jest ona dla niego korzystniejsza?

Infor
26.10.2023 Podatki

Prowadzę firmę, która robi meble na wymiar i montuje je w domu klienta. Do wykonywania prac moi pracownicy potrzebują specjalistycznych kombinezonów roboczych. Czy wydatki poniesione na ich zakup mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Infor
25.10.2023 Podatki

Prowadzę małą firmę budowlaną bez zatrudniania pracowników czy osób na zlecenie. Podczas wykonywania pracy nadwyrężyłem kręgosłup. Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne?

Infor
24.10.2023 Podatki

Klient mojego biura rachunkowego w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem wynajmuje lokal. Najemca po pewnym czasie przestał opłacać należny czynsz oraz zaczął zalegać z opłatami za media. Z tego powodu mój klient pozwał najemcę i sprawę wygrał. Komornik wyegzekwował zasądzone kwoty wraz z odsetkami. Jak należy opodatkować otrzymane odsetki?

Infor
23.10.2023 Podatki

Podatnik rozlicza się liniowo. Dopiero rozpoczął działalność i jego zyski są na tyle małe, że naliczony od nich podatek dochodowy nie przekroczył jeszcze 1000 zł. Czy w przypadku liniowca też można stosować przepis, zgodnie z którym przy tak małych kwotach zaliczek można ich nie wpłacać?

Infor
19.10.2023 Podatki

Jeden z klientów mojego biura rachunkowego zapytał, czy będzie mógł liczyć na dodatkowo płatną usługę w postaci obsługi KSeF, tj. wystawiania faktur i pobierania dokumentów wystawionych dla klienta przez jego kontrahentów. Klient wystawia faktury na znaczne kwoty, często w walutach obcych. Jest uczciwy i rzetelny, jednak należy do tych oszczędnych i obawiam się, że podjęcie się wystawiania faktur w

Infor
18.10.2023 Podatki

Osoba fizyczna zarejestrowana jako czynny podatnik VAT zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o usługi podologiczne. Czy świadczenie takich usług będzie korzystać ze zwolnienia z VAT?

Infor
17.10.2023 Podatki

Częstym błędem na fakturze w naszej firmie jest pomyłka w numerze NIP nabywcy lub jego nazwie czy adresie, który najczęściej jest korygowany notą przez zainteresowanego. Jak to będzie wyglądało, gdy przejdziemy na fakturowanie w KSeF?

Infor
16.10.2023 Podatki

Podatnik ma niezapłacone faktury przez jednego z kontrahentów. Chce w związku z tym skorzystać z ulgi na złe długi. Okazało się jednak, że dłużnik nie jest już czynnym podatnikiem VAT. Czy w tej sytuacji ulga na złe długi dalej może być stosowana?

Infor
13.10.2023 Podatki

Firma chce sprzedać pracownikowi laptopa, którego do tej pory używał dla celów służbowych. Sprzęt będzie wymieniamy i pracownik zgłosił chęć nabycia starego komputera. Czy taka transakcja musi być przeprowadzona za pośrednictwem kasy fiskalnej?

Infor
09.10.2023 Podatki

Spółka z o.o. obecnie nie prowadzi działalności - 1 czerwca 2023 r. została otwarta jej likwidacja. Spółka nie spłaciła pożyczek jednemu ze wspólników. Wierzyciel spółki nie zamierza podpisywać umowy o zwolnieniu jej z długu. Tym samym, na koniec likwidacji w spółce najprawdopodobniej pozostaną niespłacone zobowiązania, przy czym nie będą to zobowiązania przedawnione. Wierzyciel spółki nie egzekwuje

Infor
05.10.2023 Podatki

Fundacja, której celem statutowym jest pomoc społeczna, przekazała osobie fizycznej darowiznę. Czy koszt tej darowizny może zaliczyć do kosztów podatkowych?

Poprzednia Następna