Pracownik będzie wykonywał pracę zdalną. Ma dostać od pracodawcy jednorazowy dodatek, który pozwoli mu nabyć biurko do pracy i odpowiednie krzesło. Czy pracodawca powinien od takiego świadczenia pobrać zaliczkę na PIT?
Pracodawca udzielił pracownikowi niewielkiej pożyczki ze środków obrotowych. Teraz zamierza umorzyć pracownikowi niespłaconą część pożyczki. Czy w takiej sytuacji wartość umorzonego świadczenia stanowi przychód opodatkowany PIT?
Działalność szkoły (spółka z o.o.) finansowana jest od wielu lat głównie z czesnego oraz dofinansowania ze środków publicznych. Czy spółka w limicie ustalania przychodów, dla których można skorzystać z preferencyjnej stawki podatku 9%, powinna uwzględnić przychody z dotacji niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy świadczenie polegające na przeniesieniu na cesjonariusza praw i obowiązków spółki wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu jest dostawą towarów i czy czynność ta, jako zmierzająca do osiągnięcia celu, jakim jest ostateczna dostawa lokalu, będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT?
Jestem programistą. Wykonuję pracę z domu, siedząc całymi dniami przed komputerem. W związku z tym mam problemy z kręgosłupem. Lekarz zalecił mi sesje u fizjoterapeuty. Czy poniesione wydatki mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Prowadzę firmę, która robi meble na wymiar i montuje je w domu klienta. Do wykonywania prac moi pracownicy potrzebują specjalistycznych kombinezonów roboczych. Czy wydatki poniesione na ich zakup mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Klient mojego biura rachunkowego zlikwidował działalność gospodarczą z końcem pierwszego kwartału 2023 r. Teraz zgłosił się do niego były kontrahent z prośbą o wystawienie duplikatu faktury z początku 2023 r. z powodu jej zaginięcia. Czy mój klient może wystawić taki duplikat, skoro zlikwidował działalność?
Pracownik pojechał w delegację własnym autem. Pozostawił je na płatnym parkingu, ale za niego nie zapłacił. W związku z tym ukarano go dodatkową opłatą parkingową. Czy tego typu wydatki pracodawca może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu?
Przedsiębiorca ma status małego podatnika. W związku z tym chce skorzystać z metody kasowej. Czy może ją wybrać w trakcie roku, czy musi czekać aż do początku następnego?
Przedsiębiorca (kucharz) w ramach działalności gospodarczej przygotowuje posiłki na rzecz firmy X, która jako podwykonawca świadczy usługi gastronomiczne dla restauracji - firmy Y. W ramach współpracy zleceniodawca, tj. firma X, obliguje przedsiębiorcę do korzystania ze sprzętów i narzędzi, które są w jego siedzibie. Natomiast produkty, przy użyciu których przedsiębiorca wykonuje swoją usługę, należą
Spółka akcyjna planuje wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, który polega na tworzeniu, zatwierdzaniu, podpisywaniu, wymianie i przechowywaniu dokumentów elektronicznych z wykorzystaniem kwalifikowanych podpisów elektronicznych. W tym celu konieczny jest m.in. zakup kwalifikowanych podpisów elektronicznych dla wybranych pracowników. Pracownicy będą ich używać do podpisywania dokumentów elektronicznych
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą korzysta ze zwolnienia z VAT do kwoty 200 000 zł. Osoba ta będzie świadczyć na zlecenie sądów usługi biegłego. Czy mimo to nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT?
Firma rozpoczęła prowadzenie działalności w zakresie wynajmu samochodów osobowych i niektórych typów samochodów ciężarowych. Czy takie usługi należy oznaczać specjalnym kodem GTU w JPK_V7?
Rolnik ryczałtowy posiadający pasiekę chciałby sprzedawać produkowany przez siebie miód osobom prywatnym. Czy sprzedaż taka musi być przez niego ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej?
Czy podatnik VAT, który rozpoczyna sprzedaż papierosów elektronicznych, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie? Czy też obrót takimi towarami wyklucza tę możliwość i jest konieczność posiadania kasy już od pierwszej sprzedaży?
Pracownik dostał dofinansowanie do wypoczynku dziecka (kolonie zorganizowane przez stowarzyszenie). Czy takie środki mogą korzystać ze zwolnienia z PIT?
Czy można skorzystać z czynnego żalu w sytuacji, gdy sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nie została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej? Co powinno być zawarte w takim piśmie?
Jestem tłumaczem. Jaką stawką ryczałtu powinnam opodatkować świadczone przeze mnie usługi?
Polska spółka nabyła usługi noclegowe w krajowych oraz zagranicznych hotelach, a następnie odsprzedała je zagranicznej firmie turystycznej. Czy odsprzedaż ta powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych czy z zastosowaniem procedury marży?
Podatniczka prowadząca salon kosmetyczny i zarejestrowana z tego tytułu jako czynny podatnik VAT ukończyła szkołę na kierunku trychologia. Czy świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne są zwolnione przedmiotowo z VAT? Jeżeli nie, to jaką stawkę VAT powinna stosować, świadcząc te usługi?
Przedsiębiorca jest stylistą fryzur i korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Planuje rozszerzyć profil świadczonych przez siebie usług, prowadząc sprzedaż szkoleń online, a także e-booków, które dotyczyć będą edukowania innych stylistów oraz makijażystek z wykonywania fryzur ślubnych. Dodatkowo przedsiębiorca rozważa stworzenie kursu online i/lub szkolenia na żywo oraz wprowadzenie do oferty kursów
Podatnik sprzedał zużyte palety drewniane. Czy wykazując fakturę dokumentującą ich dostawę w ewidencji VAT, powinien wskazać jakiś kod GTU?
Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami położonymi na terytorium Polski. Czy wartość takich usług świadczonych dla firm z innych państw członkowskich UE powinna być przez podatnika uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnienia?
Prowadzę firmę budowlano-montażową. W lipcu 2024 r. podjąłem się prac polegających na dobudowie balkonów do jednego z budynków mieszkalnych (blok czteropiętrowy) położonych w mojej miejscowości. Nigdy wcześniej nie wykonywałem takich prac. Czy mogę je opodatkować stawką VAT w wysokości 8%?