Decyzja ZUS nr 886/2021 z dnia 9 stycznia 2022 r., sygn. WPI/200000/43/886/2021
Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy wykonującego umowę poza granicami kraju.
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 162 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 423 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 21 grudnia 2O21r. przez Przedsiębiorcę w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowę zlecenia poza granicami kraju, w sytuacji gdy w danym miesiącu nie ma wypłaty wynagrodzenia.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 21 grudnia 2021r. komandytowa (zwana dalej "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Opis zdarzenia przyszłego (Przedsiębiorcy):
Przedsiębiorca świadczy usługi pracy tymczasowej na terytorium Polski na podstawie wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia (..........................). Przedsiębiorca posiada także zezwolenie Federalnej Agencji Pracy w Dusseldorfie na wykonywanie czynności pracy tymczasowej (niem. Arbeitnehmeruberlassung) na terytorium Niemiec. Model działalności Przedsiębiorcy polega na świadczeniu usług pracy tymczasowej na terytorium Polski, jak i na terytorium Niemiec. W przypadku świadczenia usług pracy tymczasowej na terytorium Niemiec, Przedsiębiorca wnioskuje każdorazowo do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie zaświadczeń Al dla zatrudnionych pracowników na podstawie art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Podczas pobytu na terytorium Niemiec osoby współpracujące z Przedsiębiorcą wykonują pracę na rzecz pracodawcy użytkownika w Niemczech przez okres około 2-3 miesięcy, a następnie podczas pobytu w Polsce wykonują na rzecz Przedsiębiorcy czynności marketingowe i rekrutacyjne, pomagając Przedsiębiorcy w promowaniu jego działalności na terytorium Polski. Wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych na terytorium Niemiec jest opodatkowane na terytorium Niemiec, z uwagi na treść art. 15 ust. 3 umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty