14.01.2022 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 916/2021 z dnia 14 stycznia 2022 r., sygn. WPI/200000/43/916/2021

Decyzja w przedmiocie ustalenia podstaw wymiaru składek dla pracowników wykonujących pracę w Polsce i w Niemczech - stanowisko przedsiębiorcy prawidłowe, 4 stany.



Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 30 grudnia 2021 r., przez przedsiębiorcę.................. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uznaje za:

1. prawidłowe w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowę zlecenia poza granicami kraju, w sytuacji gdy w danym miesiącu nie ma wypłaty wynagrodzenia,

2. prawidłowe w przedmiocie nieuwzględnienia zaliczki na poczet zwiększonych kosztów utrzymania za granicą w podstawie wymiaru składek oddelegowanych zleceniobiorców wykonujących zlecenie poza granicami kraju,

3. prawidłowe w przedmiocie uwzględnienia zaliczki na poczet należnego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w miesiącu wypłaty tej zaliczki,

4. prawidłowe w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowę zlecenia poza granicami kraju.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym 30 grudnia 2021r.....................spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej "Przedsiębiorcą"), reprezentowana przez Pana ....................., Pełnomocnika Zarządu, wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej zwany "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (Przedsiębiorcy):

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą................ PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w........................ . Przedmiotem działalności jest przede wszystkim produkcja konstrukcji metalowych i ich części, a także obróbka metali, elementów metalowych, naprawa i konserwacja maszyn oraz metalowych wyrobów, jak i wykonywanie innych specjalistycznych robót budowlanych. Przedsiębiorca nawiązuje kontakty z podmiotami na rynku niemieckim (Klientami) i zawiera z nimi stosowne umowy o wykonanie prac (spawalniczo-monterskich) na terytorium Niemiec.

Prace te są realizowane przez współpracujące z Przedsiębiorcą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (zleceniobiorców), mające miejsce zamieszkania (rezydencję podatkową) na terytorium Polski. Osobami tymi są Polacy lub też cudzoziemcy - przede wszystkim obywatele Serbii, przy czym Przedsiębiorca nie wyklucza współpracy z osobami narodowości innych niż serbska, np. z Ukrainy. Osoby te wykonują lub będą wykonywać w przyszłości zlecone czynności w ramach zawartych umów zlecenia, w przypadku cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy, wpisanych do ewidencji oświadczeń, na podstawie zezwoleń typu A, na podstawie jednolitych zezwoleń na pobyt i pracę bądź też na podstawie innych tytułów uprawniających do wykonywania pracy na terytorium Polski. Ponadto, zleceniobiorcy posiadają na terytorium Polski certyfikat rezydencji podatkowej oraz będą delegowani do wykonywania prac na terytorium Niemiec na podstawie uzyskanego zaświadczenia Al w oparciu o art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty