28.06.2020 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 228 z dnia 28 czerwca 2020 r., sygn. DI/100000/43/471/2020

Zakres przedmiotowy wniosku dotyczy nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wartości pakietu medycznego w części współfinansowanej przez pracodawcę pracownikom

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r., poz.1292 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020r., poz.266 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy z dnia 10 czerwca 2020r,, złożonym w dniu 10 czerwca 2020r. w przedmiocie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wartości pakietu medycznego w części współfinansowanej przez pracodawcę pracownikom.

Uzasadnienie

Dnia 10 czerwca 2020r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustaw Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, poza wynagrodzeniem zasadniczym przyznaje również inne świadczenia pozapłacowe w tym pakiety medyczne finansowane przez pracodawcę nie ujęte w Regulaminie Wynagradzania obowiązującym w banku. Wartość pakietów medycznych stanowi dla pracowników przychód z tytułu istniejących stosunków pracy, od którego bank nalicza i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Bank zamierza zmienić sposób finansowania pakietów medycznych poprzez wprowadzenie do Regulaminu Wynagradzania zapisu informującego o tym, że pracownicy będą uprawnieni do zakupu pakietów medycznych w kwocie zł lub & wartości pakietu miesięcznie (forma uzależniona będzie od całkowitej wartości zakupionego przez pracodawcę pakietu). Wskazane kwoty są niższe niż całkowita wartość pakietów medycznych nabywanych przez pracodawcę. Pozostała część wartości pakietów medycznych będzie finansowania przez bank. Kwota ta będzie różnicą pomiędzy ceną detaliczną zakupionych pakietów a kwotą uiszczaną przez pracowników. W/w pakiety medyczne będą udostępniane wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wartość opłaty z tytułu pakietu medycznego w części finansowanej przez bank stanowić będzie dla pracowników przychód z tytułu umowy o pracę w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku od osób fizycznych. Czy wartość pakietów medycznych opłacanych przez pracowników a częściowo przez pracodawcę, w części finansowane przez bank stanowi podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty