12.02.2020 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 56/2020 z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. DI/200000/43/56/2020

Podstawy wymiaru składek z tytułu stosunku pracy.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 23 stycznia 2020 r. przez spółkę:...............w sprawie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wartości dodatkowego świadczenia wypłaconego pracownikowi na podstawie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 23 stycznia 2020 r., uzupełnionym w dniu 10 lutego 2020 r., spółka:.......................wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca zwrócił się o wydanie interpretacji w przedmiocie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, które zostało wypłacone na podstawie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę z grudnia 2019 r. Spółka podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z jednym ze swoim pracowników. Strony stosunku pracy ustaliły wspólnie warunki zakończenia stosunku pracy i podpisały porozumienie z grudnia 2019 r. o rozwiązaniu umowy o pracę. Na podstawie porozumienia postanowiono, że umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem grudnia 2019 r., przy czym pracownik wykorzysta cały należny mu urlop wypoczynkowy w okresie od dnia następującego po dniu zawarcia porozumienia do dnia rozwiązania umowy o pracę, następnie będzie zwolniony ze świadczenia pracy do dnia rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto strony stosunku pracy ustaliły, że niezależnie od wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, Pracodawca wypłaci pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (o ile będzie należny) oraz w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę dodatkowo jednorazowe świadczenie pieniężne stanowiące równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika, które w porozumieniu zostało określone mianem "odszkodowania". Wnioskodawca zgodnie z porozumieniem wypłacił "odszkodowanie", które stanowiło przychód pracownika w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i było podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty