Decyzja ZUS Nr 191/2019 z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. WPI/200000/43/191/2019
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 300) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18 lutego 2019 r. przez Pana....................... w sprawie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Uzasadnienie
W dniu 18 lutego 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców złożony przez przedsiębiorcę:............................. w sprawie możliwości przejścia adwokata wykonującego zawód w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na tzw. "mały ZUS" tj. opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek uzależnionej od przychodu (art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) z kodem tytułu ubezpieczenia 059000.
Wnioskodawca poinformował, że od kwietnia 2017 r. do chwili obecnej nieprzerwanie wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą:..........................
zaś do CEIDG wpisał PKD: 69.10.Z (działalność prawnicza - przeważająca działalność gospodarcza), 85.59.B (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowana). Do dnia dzisiejszego w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonywał jedynie działalność prawniczą i w tym czasie nie posiadał innej formy zarobkowania. Roczny przychód Wnioskodawcy z tytułu prowadzenia tejże działalności gospodarczej (kancelarii adwokackiej) w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty