05.10.2018 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 1032/2018 z dnia 5 października 2018 r., sygn. WPI/200000/43/1032/2018

Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej


Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie odnosząc się do stanowiska przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 7 września 2018 r. przez Panią prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą:

1. uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, oraz

2. uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Uzasadnienie

W dniu 7 września 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Pani .................. o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców. Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawczynię w zakresie merytorycznym pismami z 10 września 2018 r. (doręczonym w dniu 13 września 2018 r.) oraz z 21 września 2018 r. (doręczonym w dniu 24 września 2018 r.), natomiast w zakresie formalnym w dniu 20 września 2018 r.

Wnioskodawczyni poinformowała, że jako aplikant adwokacki w okresie od maja 2015 r. do maja 2018 r. pozostawała zatrudniona na podstawie umowy o pracę w charakterze prawnika przez swojego patrona - adwokata ......... prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: ............ W ramach tego stosunku pracy m.in. przygotowywała projekty pism procesowych, umów, opinii prawnych, które następnie sprawdzał i korygował pracodawca. Czasami Wnioskodawczyni zastępowała patrona na rozprawach sądowych na podstawie upoważnienia i postępując zgodnie z przekazanymi wcześniej, szczegółowymi wytycznymi pracodawcy. Wnioskodawczyni uczestniczyła czasami w spotkaniach patrona z klientami, jednak obecność ta miała przede wszystkim charakter szkoleniowy oraz miała umożliwić zebranie danych potrzebnych do późniejszego sporządzania pism. Porady prawnej, przekazując merytoryczne stanowisko czy ustalając taktykę procesową, udzielał głównie pracodawca. Sporadycznie jedynie zdarzało się, że aplikant spotykał się samodzielnie z klientem, w sytuacji gdy z powodu kolizji terminów pracodawca sam nie mógł odbyć spotkania lub spotkanie miało polegać wyłącznie na odbiorze od klienta dokumentów lub danych potrzebnych do sprawy. Wnioskodawczyni nie decydowała samodzielnie, o której godzinie rozpocząć i zakończyć pracę i pracowała w godzinach wyznaczonych w umowie o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty